| lolosaurus a întrebat:

I Timotei 2:

"11. Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea.
12. Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.
13. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
14. Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă."

Cati dintre voi crestinelor respectati porunca asta? Cati dintre voi, baieti, le deschideti cartea femeilor voastre la Timotei 2 cand ele au ceva de comentat sau de poruncit? happy

80 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Atunci cand Il cunosti cu adevarat pe Dumnezeu cand ai gustat din bunatatea Lui, cand ai primit iertarea de pacate, cand vezi ca zilnic mor milioane de oameni despartiti de Dumnezeu iti pasa stiind ca vesnicia le este pecetluita.Domnul Isus a spus sa ducem vestea cea buna a iertarii Lui.Cum crezi ca s-au inmultit crestinii, daca nu propovaduind?

Si daca citesti atent o sa observi ca femeia nu are voie sa invete in Biserica.Ce zici seamana aceasta categorie cu o biserica?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Stii ca prima care a dus vestea ca Isus a inviat a fost o femeie? Se vede ca tu citesti Biblia doar ca sa te contrazici.Iti trimit un articol scris de mine:Matei 28:19-20:,, Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant. Si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit. Si iata ca Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului.,,
El doreste ca fiecare dintre noi sa ducem vestea cea buna a Evangheliei mai departe. Odata ce am fost nascuti din nou, din Duhul lui Dumnezeu, noi am primit o putere de marturie mai mare. Cand ai gustat ce bun este Domnul, nu mai poti sa taci. Incepi sa spui celor din jurul tau despre mantuirea pe care ai primit-o in dar prin jertfa Domnului Isus. O parte din Dumnezeire locuieste acum in inima ta. Fiecare crestin trebuie sa impartaseasca vestea cea buna mergand prin credinta, insotita de fapte. Nu toti putem sa mergem sa misionam in alte tari, in alte orase ca sa lucram pentru Dumnezeu. Dar, fiecare dintre noi putem sa fim o marturie vie pentru vecinii nostri, pentru colegii nostri de scoala sau la locul de munca. Putem sa contribuim daruind pentru lucrarea de misiune, putem sa mijlocim pentru cei ce pleaca in misiune. Ma doare inima in mine cand vad cum milioane de oameni pleaca in vesnicie despartiti de Dumnezeu. Scopul nostru pe acest pamant este sa spunem si altora despre vestea cea buna a Evangheliei. Cel mai frumos lucru este atunci cand vezi ca, prin marturia ta, prin faptele tale, oameni care sunt robiti de pacate, slabi, fara putere, isi indreapta privirea in sus, si incep sa il caute pe Dumnezeu.Nu este fericire mai mare decat atunci cand un pacatos se intoarce la Dumnezeu. Haideti sa fim oameni care stau in spartura pentru cei nemantuiti din casa noastra, din orasul nostru, din tara noastra. Ezechiel 22:30,, Caut printre ei un om care sa inalte un zid, si sa stea in mijlocul sparturii inaintea Mea pentru tara, ca sa nu o nimicesc; dar nu gasesc niciunul!,,
Emanuela

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Afla ca pentru faptul ca nu ma rusinez sa vorbesc despre credinta mea voi primi o mare rasplata.Ca o buna crestina trebuie sa cunosc bine Cuvantul lui Dumnezeu sa il traiesc sa spun si altora.Romani10:10,,Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea, şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire,,.
http://www.youtube.com/watch?v=6_V6cDhwlX8

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Asta sa fie singurul meu pacat ca am dorinta sa marturisesc credinta mea si altora! O femeie trebuie sa cunoasca Cuvantul lui Dumnezeu ca sa fie un exemplu de urmat pentru toti cei cu care interactioneaza.Sa isi educe copiii in spiritul crestin sa foloseasca puterea exemplului.Intotdeauna in spatele unui barbat puternic se afla o femeie puternica fie mama sau sotia acestuia.

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Fapte9:36,,În Iope, era o ucenică numită Tabita, nume care în tălmăcire se zice Dorca. Ea făcea o mulţime de fapte bune şi milostenii.,,
,, Vă dau în grijă pe Fivi, sora noastră, care este diaconiţa Bisericii din Chencrea;,
,, Şi pe tine, adevărat tovarăş de jug, te rog să vii în ajutorul femeilor acestora, care au lucrat împreună cu mine pentru Evanghelie, cu Clement şi cu ceilalţi tovarăşi de lucru ai mei, ale căror nume sunt scrise în Cartea vieţii.,,

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Ai vrea tu. Tot nu ai inteles ca este scris ca femeia sa taca in adunare, nu in afara ei. Si daca nu iti place de ce nu imi dai ignore? Nu esti obligat sa ma suporti! Vesnicia mea este pecetluita. Domnul Isus mi-a pregatit un loc minunat.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Daca vrei sa stii Dumnezeu mi-a vorbit in mod personal sa scriu pe acest site.Pana atunci nu intram decat pe site-uri crestine pentru care scriam articole.Asa ca nu o sa reusesti tu sa ma convingi ca nu fac bine.Eu ascult numai de Dumnezeu.Au luptat multi impotriva mea ca sa nu mai scriu pe acest site,au facut tot posibilul sa ma scoata au incercat tot felul de tertipuri, dar eu le-am spus ca nu lupta cu mine, ci cu Cel pe care Il reprezint.Deci,atata timp cat Dumnezeu nu imi spune sa ma opresc, nu o voi face. (Cred ca constientizezi ca atunci cand arati cu un deget spre mine si spui ca sunt pacatoasa, celelalte patru se indreapta inspre tine)Caci cu ce masura judecati cu aceea veti fi judecati.Deci ai grija!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Stai tu linistit, daca toti ar fi bolnavi asa ca mine, ar fi mult mai bine.Eu nu incalc Biblia.Nu vorbesc in adunare. Spui inaintea lui Dumnezeu ca tu nu incalci Cuvantul lui Dumnezeu? Nu ai nici un pacat?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Eu nu castig nimic daca scriu pe acest site in afara de jigniri si vorbe de ocara.Deci ar trebui sa gandesti putin si sa vezi ca fac acest lucru de dragul lui Dumnezeu si al semenilor mei. Daca as primi laude si cuvinte de apreciere, as crede ca poate acesta este scopul.Dar vezi tu, oameni nu ne iubesc pentru ca nici pe Domnul Isus nu L-au iubit.Si nici Cuvintele spuse de El nu le primeau pentru ca le spunea sa se pocaiasca.Si daca ti-am acaparat doua pagini la intrebarea ta, fa bine si nu mai pune intrebari care se refera strict la persoana mea.OK?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Poate ca pentru tine care lupti impotriva credintei nu produc nimic.Dar sunt persoane interesate care imi scriu in privat imi cer sfaturi si imi pun intrebari despre modul cum se pot apropia de Dumnezeu.Si nu am nevoie de puncte, eu am primit mantuirea in dar prin jertfa Domnului Isus.Tu te invarti in jurul unui verset.Eu ti-am adus suficiente argumente pe care te faci ca nu le vezi.Dar, nu tie trebuie sa iti dau eu socoteala.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Psalmul 68: „Un cuvânt spune Domnul şi femeile aducătoare de veşti bune sunt o mare oştire".

Citeşte mai mult pe: Un scurt istoric a Misiunii pentru femei.

Eu cred ca tu ai probleme.Nu stii ce inseamna in biserica si in afara bisericii.Nu o sa iti mai raspund.Degeaba iti explic ca tu Batman si Batman.O zi buna.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Iti recomand cu multa caldura sa citesti cartea:,,O femeie dupa inima lui Dumnezeu,, de Elisabeth George. Ete na, in Biblia ta nu scrie?!
Sa inteleg ca TPU este biserica online? Sunt datoare sa duc vestea cea buna a Evangheliei indiferent pe ce cale.Trebuie sa folosesc orice oportunitate pentru slava lui dumnezeu.Internetul este un mod placut in care pot sa spun despre Mantuitorul nostru Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru EmaS):

Esti nebuna de legat, mai citeste o carte de stiinta, ca de la atata biblie ai creierul atrofiat.

| EmaS a răspuns:

Pentru Soimos
Sa stii ca Domnul Isus s-a dus ca sa imi pregateasca un loc in cer.Tu o sa fii talpa iadului.

| EmaS a răspuns:

Scuze,am uitat.laughing

Cred ca m-am lasat dusa de val, initial nu mai doream sa continui discutia.

| EmaS a răspuns:

El nu stie nimic, ia informatii de pe siteuri anticrestine si o tine una si buna:Batman si Batman!

| KaRa23S a răspuns (pentru EmaS):

Ai perfecta dreptate. happy

| soimos a răspuns:

Poi Ema are un loc asigurat in Iad mai ales pentru ca Minte ca o gazeta americana!(adica Pravda!)

| missoriginal a răspuns:

Auzi sfantule,
Pariu k esti pocait nu?
Adica femeia trebuie sa-i slugareasca la barbat nu?
Si sa stii ca femeile au o importanta oarecum mai mare decat barbatii chiar daca ei tin mortis sa creada ca ne sunt superiori
Cand voi veti gati, spala, face curat si veti naste copii atunci sa vii la mine personal si imi poti tine predici cat vrei ok?
Pan atunci stai in bancuta ta si vezi-ti de viata.

Răspuns utilizator avertizat
| KaRa23S a răspuns:

Tot ce zici dovedeste inca o data ca nu oricine poate sa interpreteze biblia, ci doar oamenii bine pregatiti cu ajutorul Duhului Sf etc etc. Nu interpreta tu in favoarea ta ca tu vei arde in iad nu emas. :d e un sfat, nu neaparat o observatie.

Răspuns utilizator avertizat
| KaRa23S a răspuns:

Negru pe alb, negru pe alb. Sunt facute pentru minti luminate nu doate dovleacurile seci. Eu nu stau acum sa port conversatii cu persoane care nu vad mai departe de litere, ca sa nu zic alt ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| KaRa23S a răspuns:

Femeia a fost pedepsita pentru ce a facut prin alungarea din rai si prin nasterea de copii. Tu daca ai un copil si iti creseste il pedepsesti o data, iar apoi va impacati etc etc, nu-i reamintesti toata viata de acea fapta. Iar cat despre alungarea din iad au avut vina egala, chiar D-zeu a judecat asa din moment ce i-a pedepsit egal, nu crezi? Eva a fost mai ispitita pentru ca a avut contact direct cu diavolul, si adam ar fi fost foarte simplu ispitit de diavol, el nu a fost obligat sa faca cum a spus Eva, da? mai ai ceva de comentat?

| Paulla a răspuns (pentru KaRa23S):

Zeul iudeo-creştin e atotştiutor, ştia că Eva avea să fie ispitită. Tu ţi-ai pedepsi copilul pentru ceva ce ştiai că avea să facă oricum(plus că tu nici n-ai intervenit)?
Şi tot există discriminare, pentru că nu poţi discrimina toată femeile pentru fapta uneia singure, cum nu poţi discrimina tot poporul german pentru faptele lui Adolf Hitler.
Plus că din start Eva a fost făcută dintr-o coastă amărâtă. '13. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.' Nu-i misioginism din start?

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru KaRa23S):

Tu chiar crezi in tampenia asta cu EVA? Evolutia a fost demonstrata stiintific, chiar si biserica e de acord cu asta, adam si eva e clar o poveste pentru copii mici, acum traim intr-o perioada a STIINTEI, gata cu povesti si superstitii

| KaRa23S a răspuns:

Eu cred ca tu incerci sa largesti camasa in favoarea ta. Mai rasfoieste biblia aia si vezi ca tot acolo scrie ca femeia este egala barbatului. Si cu adevarat D-zeu stie ce se va intampla in viitor, caci e atotstiutor, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru lolosaurus):

Unul dintre cele mai importante concepte aduse de crestinism a fost egalitatea. Potrivit principiului egalitatii, sotul si sotia sunt egali. avand roluri diferite.Numai ca, in conditiile noi ale caderii in pacat,era nevoie ca Dumnezeu insusi sa stabileasca rolurile,nu Adam sau Eva. In intelepciunea Lui,Dumnezeu a hotarat ca rolul de conducator,de responsabil,de protector,de preot al casei, sa-i revina barbatului, nu femeii.Aceasta nu inseamna,absolut de loc ca femeia este inferioara sotului. Dumnezeu a dat femeii alte roluri, pe care nu i le-a dat barbatului. De pilda rolul nasterii de prunci nu l-a dat barbatului, ci femeii.Dar faptul ca barbatul nu poate sa aduca prunci pe lume nu presupune ca este inferior femeii.Este doar o diferenta de roluri.Supunerea impusa sotiei este de felul aceleia care se poate dape fata numai intre egali, nu o acultare servila, ci o supunere de bunavoie in privintele in care barbatul a fost calificat de Facatorul lui sa fie cap.Fiecare comunitate trebuie sa aiba o capetenie.Chiar si in vremea noastra de insistenta asupra egalitatii dintre barbati si femei, barbatul care nu-si asuma conducerea familiei sale cu iubire este privit cu un oarecare sentiment de dispret atat de barbati cat si de femei.Prin recomandarea,,fiti supuse barbatilor'', apostolul Pavel nu intentiona nicidecum sa sugereze inferioritatea femeii sausuperioritatea barbatului, ci pur si simplu sa le constientizeze pe femei ca trebuie sa recunoasca rolul de conducator pe care i l-a dat Dumnezeu barbatului.Nici sotul nici sotia nu trebuie sa incerce sa exercite asupra celuilalt o stapanire arbitrara.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Ai dreptate Tea. Diavolul vrea sa ne reduca la tacere.Dar noi suntem datori sa spunem si altora despre vestea cea buna a Evangheliei.Este cea mai nobila chemare a unui crestin.Am citit cartea,, Viata condusa de scopuri,, de Rick Warren si am inteles care este scopul pentru care m-a creat Dumnezeu si ce trebuie sa fac eu daca imi pasa de mantuirea oamenilor.Cuvintele noastre le vor fi de marturie in ziua aceea, nu vor putea sa spuna ca nu au stiut.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Stii cu ce a venit satana la Domnul Isus atunci cand l-a ispitit in pustie? Tot cu Biblia.

| Raniia a răspuns (pentru lolosaurus):

Istoria dovedeste ca statutul femeii a fost intotdeauna inferior barbatului.Din vremurile trecute sau prezente un lucru este cert:prin ochii oamenilor, barbatul se vede a fi superior femeii. Prin ochii lui Dumnezeu sunt egali.Versetul 16 din Geneza 3,, Voi mari foarte mult suferinta...'ne explica big grinumnezeu ii spune Evei, cuvintele acestea dupa caderea in pacat, nu inainte.Asemenea expresii,,el va stapani peste tine, cu dureri vei naste copii'' nu reprezinta idealuri, ci o consecinta a pacatului.Este adevarat ca,dupa caderea,pacatul adusese discordie si acum unirea lor putea fi mentinuta,iar armonia,aparata,numai prin supunerea unei parti fata de cealalta.Eva a cazut prima in pacat, ea a cazut in ispita prin aceea ca s-a separat de sotul ei, contrar indicatiei divine.La solicitarea ei, Adam a pacatuit, si acum ea este pusa sub stapanirea sotului ei.Inaintea lui Dumnezeu cei doi erau egali.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru lolosaurus):

Aceasta nu inseamna ca Adam era superior Evei.Eva a fost creata dintr-o coasta a lui Adam,semnificand prin aceasta ca ea nu trebuie sa exercite controlul asupra lui ca sef,nici sa se lase calcata in picioare de el,ca un inferior,ci sa stea langa el ca EGALA lui, ea era un al doile eu, aratand unirea stransa si atasamentul plin de afectiune care trebuie sa existe in aceasta relatie.Deci,ti-am mai spus erau egali inaintea lui Dumnezeu,numai ca, in conditiile noi ale caderii in pacat, Dumnezeu a stabilit rolurile.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru lolosaurus):

Expresia,,egala sotului ei'' ne aduce aminte de idealul lui Dumnezeu cu privire la casatorie.Inaintea Lui, cei doi sunt egali, in sensul ca au aeeasi valoare si ca niciunul dintre ei nu este superior sau privilegiat.Acest ideal al lui Dumnezeu,de care este conditionata in mare masura fericirea unui cuplu,trebuie sa fie idealul spre care cei doi sa se indrepte zi de zi.Pot fi situati cand barbatii vor sa stapaneasca casa cu o mana de fier,dorind sa-si argumenteze biblic atitudinea, si atunci aduc ca argument aceste texte biblice spunand:Vedeti, Dumnezeu a randuit asa.Eu sunt stapan in casa mea.Aceasta este tendinta fireasca de a domina cine este superior si cine este inferior, nu este dupa voia lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru lolosaurus):

Este foarte interesant ca apostolul Pavel le spune femeilor,fiti supuse barbatilor vostri;;,iar barbatilor le spune,,iubiti-va nevestele''.El nu le spune barbatilor,,stapaniti-va nevestele;;, ci,, iubiti-va nevestele cum a iubit Hristos Biserica si S-a dat pe Sine pentru ea''.Cat echilibru si cata intelepciune in cuvintele apostolului Pavel! Ca vrei tu sa-ti stapanasti casa cu o mana de fier si nu vrei sa recunosti adevarul este cu totul altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru lolosaurus):

Eu ascult de Dumnezeul meu care este viu si adevarat si inteleg pentru mine foarte bine Cuvantul care este Adevarul,tu n-ai decat sa intelegi ce vrei. Dumnezeu sa-ti dea intelepciunea si raspuns la dezbaterile tale, pentru ca oamenii n-au insetat niciodata dupa adevar, mai bine prefera eroarea.O noapte binecuvantata!

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru lolosaurus):

Cum functioneaza gandirea mea?-prin Cuvantul lui Dumnezeu:,,Nu copiati comportamentul si obiceiurile acestei lumi, ci lasati ca Dumnezeu sa va transforme intr-o persoana noua, prin schimbarea modului vostru de gandire...''Cuvantul lui Dumnezeu iti poate reprograma viata si iti poate da o mentalitate noua.Pe masura ce meditezi la Cuvantul lui Dumnezeu, se declanseaza un proces de reinnoire-mintea ta este reprogramata si iti este oferita o mentalitate complet noua-mentalitatea celui neprihanit.In schimb tu ai caracterul gandurilor tale:,, Cum gandeste un om in inima lui, asa este el''.Cu alte cuvinte, tu nu esti diferit de modul in care gandesti.Ca sa intelegi ce scrie, tot ceea ce ai nevoie este sa iti schimbi modul de gandire prin Cuvantul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns (pentru lolosaurus):

Eu cred in Dumnezeu, fara El totul este intuneric.Imi place cand cineva se crede asa de destept ca tine dar sa stii ca adevarata intelepciune Dumnezeu ti-o da.De multe ori ironia nu-i decat o forma a lipsei de inteligenta.si da este cate un om iscusit, care invata pe multi, dar care nu-si este de folos lui insusi.Nu am decat sa te ignor ca si cand nu esti REAL.O zi binecuvantata, Dumnezeu sa te rasplateasca dupa faptele tale!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Să presupunem însă că afirmaţiile din 1 Cor. 14:34-35 sunt cuvintele originare ale lui Pavel şi că într-adevăr îndeamnă femeile să tac. Cum am putea interpreta în acest caz spusele sale?

Ar trebui să ne întrebăm din nou de ce a dat Pavel o poruncă aşa fermă ca femeile să nu vorbească deloc în adunări, când tot el a spus în aceeaşi scrisoare că se pot ruga şi pot profeţi în adunări?

Mai mult, Pavel era cu siguranţă conştient de multele momente biblice despre care am vorbit deja şi în care Dumnezeu a folosit femei care să vorbească în public chiar şi bărbaţilor. De ce le-ar cere să tacă celor pe care Dumnezeu le-a desemnat de multe ori să vorbească?

Desigur, bunul simţ ne spune că Pavel nu ar fi putut insinua că femeile ar trebui să fie complet tăcute ori de câte ori se aduna biserica. Nu uitaţi că biserica timpurie se aduna în case şi că luau masa împreună. Oare putem crede că femeile nu rosteau absolut nici un cuvânt de când intrau în casă şi până plecau? Că nu vorbeau în timp ce pregăteau masa sau când mâncau? Că nu le spuneau nimic copiilor lor în tot acest timp? Un asemenea gând este absurd.

Dacă „acolo unde se adună doi sau trei" în numele lui Isus este şi El prezent (vezi Mat. 18:20), constituind astfel fără îndoială o adunare, când se adunau două femei în Numele lui Isus nu aveau voie să îşi vorbească una alteia?

Nu, dacă 1 Corinteni 14:34-35 reprezintă într-adevăr îndrumările lui Pavel, el se referea doar la o simplă problemă de ordine în cadrul bisericii. Unele femei călcau într-un fel această ordine prin întrebările puse. Pavel nu a vrut să spună că femeile trebuie să tacă mai mult decât el pe parcursul întregii întâlniri, mai ales conform instrucţiunilor date câteva versete mai devreme referitoare la proroci.

| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Avem dreptul sa fim frumoase… si la interior si la exterior. Nu numai la interior cum zic unii, ci si la exterior! Noi trebuie sa stim cand trebuie sa fim tandre, cat de tolerante, cat de evlavioase si cand supuse. Nu, aceasta nu inseamna ca vrem sa fim rebele si puternice, asa cum se vad femeile din ziua de azi. Un barbat si o femeie depind unul de celalalt… pentru ca asa am fost creati! O femeie matura va sti sa creeze armonia perfecta intre vulnerabilitate si putere, va sti cand trebuie sa lase garda jos si cand sa riposteze.Va sti sa asculte, va oferi dragostea de care este nevoie si va fi ajutorul ideal pentru cel de langa ea. Multi barbati se plang ca nu inteleg femeile, dar eu cred ca nu vor sa le inteleaga! Nu cred ca este greu sa discerni o femeie de moravuri usoare de una serioasa!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu ma adresez tie, ci lui Tea.

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Iti mai dau sa citesti un articol scris tot de minetongueroverbe 31:10-25,,Cine poate gasi o femeie cinstita? Ea este mai de pret decat margaritarele. Inima barbatului ei se increde in ea si nu duce lipsa de venituri. Ea ii face bine, si nu rau, in toate zilele vietii sale. Ea face rost de lana si in, si lucreaza cu maini harnice. Ea este ca o corabie de negot; de departe isi aduce painea. Ea se scoala cat este inca noapte, si da hrana casei sale, si imparte lucrul de peste zi slujnicele sale.Se gandeste la un ogor, si-l cumpara; din rodul ei sadeste o vie. Ea isi incinge mijlocul cu putere, si isi oteleste bratele. Ea isi intinde mana catre cel nenorocit, isi intinde bratul catre cel lipsit… Ea este imbracata cu tarie si slava, si rade de ziua de maine.,, Dumnezeu a creat femeia ca pe o broderie aleasa.Chemarea primordiala a femeii este aceea de a fi sotie si mama. Mama este inima unei familii. Ea ii poate tine in unitate in armonie pe toti membrii familiei. Ea are o influienta mare in formarea caracterului copiilor. Ea ii poate educa de mici in spiritul moral crestin, si le poate influienta viata prin exemplul personal.In spatele unor oameni puternici,sta intotdeauna o femeie puternica (fie mama sau sotia) care stie sa stea in genunchi inaintea Creatorului si niciodata nu ii este prea greu sa mijloceasca pentru cei dragi ai ei,sa-i aduca pe brate de rugaciune. O femeie inteleapta cunoaste ordinea prioritatilor si intotdeauna,in orice circumstanta pe primul loc este Dumnezeu. Pe locul al doi-lea este familia,apoi Biserica. Femeia crestina se face placuta nu prin frumusetea exterioara,ci prin caracterul ei interior pentru ca tocmai ascultarea de Dumnezeu si implinirea Cuvantului o face inteleapta.Ea deschide gura cu intelepciune, ea este cinstita, ea vegheaza asupra celor dragi sa nu le lipseasca nimic. Proverbe 11:16,, O femeie placuta capata cinste,,. Doamne ajuta-ne sa fim niste femei intelepte care ne zidim casa, sa fim modele pentru copiii nostri, sa umblam in Caile Tale, sa umblam in faptele pregatite de Tine.
Emanuela

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Si ce daca este intrebarea ta? Nu este site-ul tau, avem aceleasi drepturi, sa stii.Sau crezi ca femeile nu au drepturi?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Ori esti orb, ori nu vezi.Dar eu ti-am demonstrat ca nu ai dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| KaRa23S a răspuns:

Ai sa vezi tu cum stiinta asta e doar o pacaleala.

Răspuns utilizator avertizat
| KaRa23S a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu vad legatura. Incetati sa comentati inutil, numai sa aveti ultimul raspuns in toate.

Răspuns utilizator avertizat
| KaRa23S a răspuns (pentru lolosaurus):

laughing Ce sa-ti spun eu tie? Mintea ta e scufundata. Daca vrei argumente stai de vorba cu un staret, eu nu sunt cea mai capabila sa dau sfaturi legate de religie si nici tu, asa ca nu mai trage concluzii aiurea. Daca stateai de vorba cu o persoana ca si Cleopa spre exemplu, iti inchidea gura, si poate iti mai lumina si mintea aia a ta. EmaS ti-a adus argumente, te faceai ca ploua, ai venit cu scuze ieftine. In intrebare palavrageai de religie, iar acum esti cu stiinta. Raspunsul: '' Ai sa vezi tu cum stiinta asta e doar o pacaleala.'', era pentru Cosmin86 nu stiu de ce te-ai simtit. M-ai scuteste-ma.

Răspuns utilizator avertizat
| KaRa23S a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu ti-am dat nici un sfat de religie. Hello.

Răspuns utilizator avertizat