| Deea7745 a întrebat:

Fetelor, voi ce parere aveti despre versetele din Biblie de mai jos? Voi le-ati respecta cu orice pret?

"Ca în toate Bisericile sfinţilor, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice şi Legea.
Iar dacă voiesc să înveţe ceva, să întrebe acasă pe bărbaţii lor, căci este ruşinos ca femeile să vorbească în biserică."
(Epistola întâia către Corinteni 14:34-35)

"Dar voiesc ca voi să ştiţi că Hristos este capul oricărui bărbat, iar capul femeii este bărbatul, iar capul lui Hristos: Dumnezeu.
Căci bărbatul nu trebuie să-şi acopere capul, fiind chip şi slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
De aceea şi femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri."
(Epistola întâia către Corinteni 11:5-10)

"Asemenea şi femeile, în îmbrăcăminte cuviincioasă, făcându-şi lor podoabă din sfială şi din cuminţenie, nu din păr împletit şi din aur, sau din mărgăritare, sau din veşminte de mult preţ;
Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea.
Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.
Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă."
(Epistola întâia către Timotei 2:11-12)

"Femeile să se supună bărbaţilor lor ca Domnului,
Pentru că bărbatul este cap femeii, precum şi Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor şi este.
Ci precum Biserica se supune lui Hristos, aşa şi femeile bărbaţilor lor, întru totul."
(Epistola către Efeseni 5-22:24)

"Femeilor, supuneţi-vă bărbaţilor voştri, precum se cuvine, în Domnul."
(Epistola către Coloseni 3:18 )

"Ca să înţelepţească pe cele tinere să-şi iubească bărbaţii, să-şi iubească copiii,
Şi să fie cumpătate, curate, gospodine, bune, plecate bărbaţilor lor, ca să nu fie defăimat cuvântul lui Dumnezeu."
(Epistola către Tit 2:3-6)

"Asemenea şi voi, femeilor, supuneţi-vă bărbaţilor voştri, aşa încât, chiar dacă sunt unii care nu se pleacă cuvântului, să fie câştigaţi, fără propovăduire, prin purtarea femeilor lor."
( Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru 3:1-4)

8 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Ai rupt intrebarea din context vezi ca spune si ceva de femeile "clevetitoare" stia el Apostolul ce spune

| Angel0 a răspuns:

Ce ar fi lumea fără bărbaţi? Plină de femei libere, fericite şi... grase.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Sunt bărbat dar vreau să-ţi spun că textele la care te-ai referit, dacă ţinem cont de context, înţelegem că nu discriminează femeile, ci arată care este rolul femeii în familie. E adevărat că Biblia îi cere femeii să se supună soţului. Dar ai citit ce se cere din partea soţului? Efeseni 5:28 spune: Tot asa trebuie sa-si iubeasca si barbatii nevestele, ca pe trupurile lor. Cine isi iubeste nevasta se iubeste pe sine insusi. Crezi că o soţie care are un soţ ce ascultă de această poruncă îi este greu să se supună lui? În plus, nu eşti de acord că în orice instituţie, ţară ş.a. pentru a se păstra ordinea, este necesară supunerea? În mod asemănător, pentru a forma şi păstra o familie trainică este necesar să se respecte autoritatea.
Sunt de acord că femeile au fost întotdeauna discriminate, deseori şi de cei ce se pretind a fi credincioşi, dar asta nu înseamnă că Biblia susţine această idee. Dimpotrivă, ea arată clar că Creatorul i-a oferit femeii un rol demn - de a fi cel mai potrivit ajutor pentru bărbat.

| DyNo a răspuns:

Mi se par foarte misogine. Bine ca nu in zilele noastre nu respecta nimeni intocmai Biblia, pentru ca ar fi un dezastru. Cum ar fi daca s-ar respecta intocmai versetele de mai sus?

Răspuns utilizator avertizat
| vitbsk a răspuns:

Nu vizez publicul ţintă, dar, am o părere.
Femeia, este un dar de la Dumnezeu.
Un ajutor pentru bărbat.
De aceea, ea trebuie să se smerească, pentru a fi un model pentru familia ei.
Bărbatul la rându-i trebuie să aibă grijă de femeie, cu orice preţ.
El va da socoteală pentru felul în care s-a comportat cu ea şi pentru cum a chivernisit casa.
Femeia poate influenţa negativ sau pozitiv bărbatul.
Drept urmare, comportamentul unei femei poate aduce un bărbat pe calea cea bună sau îl poate îndepărta.
Rugăciunile unei mame cucernice pot aduce un soţ viciat sau un copil răzvrătit spre purtarea cea bună.
Dacă ai ştii ce linişte sufletească aduce ascultarea femeii faţă de bărbatul cucernic nu ai mai pune la îndoială rostul îndemnurilor scripturistice.

| Morrigan a răspuns:

Si se mai mira lumea ca sunt total impotriva crestinismului. si asta e numai 1 din lucrurile care ma dezgusta la religia asta. mai sunt o multime altele, printre care si faptul ca promoveaza necunoasterea, prostia si credinta oarba. e ca si atunci cand mama ta iti spune sa faci ceva iar tu o intrebi "de ce" iar ea zice "pentru ca sunt mama ta" sau "pentru ca asa vreau" - ce raspuns tampit e asta? daca nu poate gasi un motiv care sa iti arate ca acel ceva chiar trebuie facut sau crezut atunci poate fi oricine ca cel putin eu nu fac numai de dragul ca altii sa imi dicteze viata. iar acum revenind; ce e gresit ca o femeie sa vorbeasca unde vrea si cand vrea daca si barbatul o face? ce e gresit ca o femeie sa intrebe in legatura cu ceva despre care nu stie? adica dintre toate, chiar cunoasterea este interzisa?

| bbyu2 a răspuns:

Haide sa iti explic... epistolele catre Corinteni au fost scrise pentru ca pe vremea aceea in Corint erau multe femei care se inchinau la zei, iar jertfa lor era sexul. Ieseau pe strada si se vindeau. Ele nu aveau par. Acesta este motivul pentru care Pavel le spune femeilor din Corint sa iti acopere parul, pentru a se deosebi femeile credincioasa de curve. Citeste versetele in context si vei intelege. Plus ca se refera sa asculti barbatul daca este crestin. Or in barbat crestin, din iubire pentru Dumnezeu nu te-ar indruma gresit! Sper ca te-am ajutat!