| lolosaurus a întrebat:

Credeti ca preturile din biblie (Leviticul 27) sunt corecte?

1. A grăit Domnul cu Moise şi a zis:
2. "Vorbeşte fiilor lui Israel şi le spune: De va făgădui cineva să-şi afierosească sufletul său Domnului, preţuirea ta să fie aşa:
3. Preţul pentru un bărbat, de la douăzeci până la şaizeci de ani, să fie cincizeci de sicli de argint, după siclul sfânt.
4. Iar dacă este femeie, preţul să fie treizeci de sicli.
5. De la cinci până la douăzeci de ani, preţul să fie pentru bărbat douăzeci de sicli, iar pentru femeie zece sicli.
6. Iar de la o lună până la cinci ani, preţul să fie pentru bărbat cinci sicli de argint, şi pentru femeie trei sicli de argint.
7. De la şaizeci de ani în sus preţul să fie pentru bărbat cincisprezece sicli de argint, şi pentru femeie zece sicli.
8. Iar dacă este sărac şi nu e în stare să plătească preţul, atunci să fie adus la preot şi să-l preţuiască preotul; potrivit cu starea celui ce şi-a dat făgăduinţa să-l preţuiască preotul.

1 siclu este 0.262226 dolari:
https://www.google.com/search?q=shekel+exchange+rate

De asemenea se poate observa ca barbatul este mai pretuit de dumnezeu decat femeia, fapt confirmat si in I Timotei 2:

"11. Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea.
12. Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.
13. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
14. Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă."

6 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Asa si care este problema?

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns (pentru lolosaurus):

Ok iti raspund. sunt corecte preturile.biblia nu poate gresi.desi stiai care va fi raspunsul...

| Allrc24 a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu ti se pare ca te crezi sef peste negrii de pe plantatie? am observat asta la mai toti ateii. mandria si orgoliul sunt nemasurate.va incredeti in fortele proprii de parca ati fi superman

Răspuns utilizator avertizat
| ateu123 a răspuns:

Sincer nu-mi pasa de comertul de atunci si cum se platea mereu cu ajutorul banilor stapaneai omul http://liber-cugetatorii.blogspot.com/