| Mircea08 a întrebat:

"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)

"Oricine se abate şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos nu are pe Dumnezeu; cel ce rămâne în învăţătura Lui, acela are şi pe Tatăl şi pe Fiul.
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/9)
Cuvintele sanatoase ale lui Iisus Hristos sunt sau nu Evanghelia (Noul Testament)?
Daca da de ce toate religiile se raporteaza in egala masura si la noul dar si la Vechiul Testament?

9 răspunsuri:
| leo59 a răspuns:

Nu toate religiile se raporteaza la N. Testament. La acesta se raporteaza doar crestinii.

| leo59 a răspuns:

Nu toate religiile se raporteaza la N. Testament. La acesta se raporteaza doar crestinii. Este clar Iisus Hristos este centrul Evangheliei si toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu.

| Mircea08 explică (pentru leo59):

Cred ca am uitat sa spun ca ma refer la religiile din Romania - din ce stiu eu, toate religiile din Romania spun ca sunt crestine, si sunt 18 religii

| leo59 a răspuns (pentru Mircea08):

In Romania sunt recunoscute trei religii mari (Crestinismul, Mozaismul si Islamismul). Celelalte pana la 18 sunt confesiuni crestine. Mozaismul si Islamismul nu sunt religii crestine.

| Mircea08 explică (pentru leo59):

Posibil sa le fi numit gresit, nu am studiat nimic despre religii, confesiuni, secte sau altele ca acestea deoarece nu prezinta nici un interes. Nestiind nimic despre religii am cautat si eu pe net sa vad cate religii sunt si am gasit informatiile pe care tocmai vi le-am dat

| PreaDistinsul a răspuns:

Isus a dat o invatatura iterpretabila dupa cum se observa cu usurinta in timp ce Dumnezeu a dat o Lege clara. Depinde fiecare ce alege.

| Mircea08 explică (pentru PreaDistinsul):

Iisus nu a dat nici o lege. Dumnezeu ne-a dat prin Iisus aceasta noua lege :
Dar cuvântul pe care îl auziţi nu este al Meu, ci al Tatălui care M-a trimis."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 14/23, 24)
Si ne-a mai si spus sa ascultam de Iisus :
"Si glas s-a facut din nor, zicand: Acesta este Fiul Meu cel ales, de Acesta sa ascultati!"
(Sfanta Evanghelie dupa Luca – 9/35)
Invatatura lui Iisus nu este interpretabila, dar daca incercam sa deslusim versetele din noul testament cu citate din vechiul testament este ca si cum am incerca sa aflam cate Kg. are un Km.
Sunt lucruri absolut diferite, si de aceea lumea nu intelege pentru ca amesteca noul cu vechiul testament. Poruncile pe care Dumnezeu le-a dat prin Moise AU FOST INLOCUITE cu poruncile pe care le-a dat prin Iisus :
"Să nu-l cruţe ochiul tău, ci să ceri suflet pentru suflet, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior. Cu răul pe care îl va face cineva-aproapelui său, cu acela trebuie să i se plătească".
(Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise – 19/21)
"Binecuvântaţi pe cei ce vă prigonesc, binecuvântaţi-i şi nu-i blestemaţi.
Bucuraţi-vă cu cei ce se bucură; plângeţi cu cei ce plâng.
Cugetaţi acelaşi lucru unii pentru alţii; nu cugetaţi la cele înalte, ci lăsaţi-vă duşi de spre cele smerite. Nu vă socotiţi voi înşivă înţelepţi
Nu răsplătiţi nimănui răul cu rău. Purtaţi grijă de cele bune înaintea tuturor oamenilor."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 12/14-17)
"Căci de vă robeşte cineva, de vă mănâncă cineva, de vă ia ce e al vostru, de vă priveşte cineva cu mândrie, de vă loveşte cineva peste obraz, - răbdaţi."
(Epistola a doua catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 11/20)
Care porunci le respectati? Pe toate le-a dat Dumnezeu!

| temporarPE5minute a răspuns:

Vorbesc de mine, celelalte nu mă privesc. Respectăm ceea ce a preat Isus. Referitor la V.T. nu ținem legea mozaică, inclusiv cele 10 porunci (deși pe de altă parte pe unele le respectăm totuși - și anume pe acelea care au fost repetate și pentru creștini. Să nu ucizi, să nu te închini la idoli...) dar citirea V.T. ne ajută să înțelegam de ce omul moare, de ce încă permite Dumnezeu suferința, de ce omenirea avea nevoie de răscumpărare și altele. Înțelegem mai bine personalitatea Tatălui.
Romani 15:4 Căci tot ce a fost scris mai înainte a fost scris pentru instruirea noastră, pentru ca prin perseverența noastră și prin mângâierea din Scripturi să avem speranță.

| Mircea08 explică (pentru temporarPE5minute):

Perfect de acord cu ce spui - si eu fac la fel