| anonim_4396 a întrebat:

Iata o intrebare zic eu de o importanta foarte mare:
De ce i se adreseaza oamenii cu numele de Dumnezeu celui care a zis ca el de fapt se numeste "Eu sunt"? thinking
Exod 3:
13 Moise a zis lui Dumnezeu:,,Iată, cînd mă voi duce la copiii lui Israel, şi le voi spune:,Dumnezeul părinţilor voştri m'a trimes la voi`; şi mă vor întreba:, Care este Numele Lui?` ce le voi răspunde?``
14 Dumnezeu a zis lui Moise:,,Eu sînt Cel ce sînt.`` Şi a adăugat:,,Vei răspunde copiilor lui Israel astfel:,,Cel ce se numeşte, Eu sînt`, m'a trimes la voi.``

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Numele lui Dumnezeu este Iehova sau Iahve.Prin faptul ca a zis Eu sunt sau alte traduceri spun Eu devin arata ca Dumnezeu devine tot ce e necesar pentru as indeplini scopul.De fapt, numele Iehova provine din verbul ebraic hava care inseamna a deveni.

| Apokales a răspuns:

Cert este ca in viata numele ti-l faci singur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daaa.e o intrebare foarte mare.nu pot da un raspuns prea mic.ca sa dau un raspuns intrebarii tale, trebuie sa o dezvolti.e prea mica pentru raspunsul meu.

| Silviuloan a răspuns:

Gandeste-te este foarte simplu...