| MimiJaneMara a întrebat:

Îi chinuie diavolii pe oameni în iad și psihic nu doar fizic?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cica se pun manele.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu. Iadul nu e mai mult decat un concept. Conceptul de suferinta eterna este unul care se refera ca iti traiesti la nesfarsit cele mai mari regrete din viata, exact ca o tortura mentala. Dar ca sa poti sa traiesti acesta tortura mentala, mai intai trebuie sa traiesti. Nu poti sa ai aceasta experienta daca nu esti viu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihic da. Ai ghicit. Iadul se simte cu mintea și sufletul, nu cu trupul.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cum sa-i chinuie fizic pe oameni, daca trupul lor este in mormant? D-abia la invierea de obste, cand sufletele se vor uni cu trupurile lor, chinul va fi si fizic. Dar vederea diavolilor este un chin sufletesc.
Nu pot sa nu remarc ca te pasioneaza dracii, dupa numarul subiectelor pe care le-ai deschis despre ei! Dar sa stii ca diavolul este doar o creatura tolerata. Atentia noastra ar trebui sa fie indreptata spre Dumnezeu, care este necreat, si prin care toate s-au facut.

| EestiSodalane a răspuns:

Diavolii nu chinuie fizic pe nimeni

| Darius50boss a răspuns:

Nu se știe sigur, dar va fi groaznic pentru cei care merg in iad

| IonelaIasmina a răspuns:

Nu îi chinuie fizic, pentru că fizicul nostru rămâne aici pe pământ, adică în groapă, apoi putrezește trupul/fizicul nostru. Îi chinuie SUFLETEȘTE pentru că noi ne ducem pe lumea cealaltă doar cu sufletul, cu nimic altceva din ce avem pe acest pămănt/această lume. Psihic... dacă o fie chinuit sufletul, normal că va fi și psihicul. Doar că, pe cealaltă lume, ne ducem numai cu sufletul, sufletul va suporta toate durerile și chinurile, că d-aia de numește IAD. Gândește-te puțin, când tu te-ai simțit vreodată supărată, te-a durut sufletul, supărarea aceea a fost în suflet, dar logic că ai avut probleme și cu psihicul.
Sper că te-am lămurit!
Noapte bună! happy
P.s.: Funda, te rog?