| Purec a întrebat:

Iisus a avut frati si surori? Ar trebui feciaora Maria, sa fie numita doar Maria? Daca a mai avut si alti copii, avem vreo dovada ca Iisus nu s-a nascut dintr-o relatie normala a Mariei cu Iosif?

Matei 13:55 "Oare nu este El fiul tîmplarului? Nu este Maria mama Lui? Şi Iacov, Iosif, Simon şi Iuda, nu sînt ei fraţii Lui?"

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

A mai avut copiii cum spui, dar Isus nu a fost facut cu Iosif, de fapt el chiar a vrut sa o lase pe Maria, dar ingerul i-a zis ca a ramas insarcinata, facand un miracol Dumnezeu.Matei1:18-25.Oricum in secolul21 e foarte usor ca prin inseminare artificiala, o femeie sa ramana insarcinata.Deci la Creatorul universului nu i-a fost greu ca sa faca ca Maria sa ramana insarcinata.Dar faptul ca oamenii o considera in continuare pe Maria o fecioara, e absurd, pentru ca asa cum ai spus a mai avut copii.

| dragos9234 a răspuns:

A mai avut 2 frati Isus, unul era Pacala iar celalat Tandala.

Răspuns utilizator avertizat
| Asan_Olgun_1980 a răspuns:

Doar crestinii atribuie frati si sorori lui Iisus. El nu a avut frati si nici surori. Avem totusi o dovada precum ca Maria ca oricare alta femeie din zilele noastre putea sa nasca fara sa aiba un contact sexual cu un barbat.

| Jardelin a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Te corectez: doar PROTESTANTII considera ca Hristos a mai avut frati. catolicii si ortodocsii, nu.

| soby47 a răspuns:

Biblia Ortodoxa: Ioan Cap 2:12 După aceasta S-a coborât în Capernaum, El şi mama Sa şi fraţii şi ucenicii Săi, şi acolo n-a rămas decât puţine zile.

sau Faptele Cap 1:14
Toţi aceştia, într-un cuget, stăruiau în rugăciune împreună cu femeile şi cu Maria, mama lui Iisus şi cu fraţii Lui. (Lui e cu L mare)

Traducerea Cornilescu

Matei 12: 46-50 chiar se si numeste mama si fratii lui Isus

| soby47 a răspuns (pentru soby47):

Asta este doar despre fratii lui Isus, restul intrebarilor sunt... chiar ciudate ca sa nu spun cretine! Adica " avem vreo dovada ca Iisus nu s-a nascut dintr-o relatie normala a Mariei cu Iosif? " Wow

| Purec explică (pentru soby47):

De ce ma soby draga sunt cretine intrebarile? De unde sti tu ca maria nu s-a iubit cu cine stie cine prin boscheti si apoi a mintit ca a fost lasata insarcinata de duhul sfant?happy

| soby47 a răspuns (pentru Purec):

Bine... E clar ca nu ai cu cine vorbi.