| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus Christos(sau Cristos/Hristos) este DUMNEZEU! Iata si multe argumente solide ca Iisus Christos a fost, este si va fi DUMNEZEU!
Daca aveti rabdare si cititi o sa vedeti de ce Iisus este in mod categoric DUMNEZEU!
Deci Iisus nu a fost surprins niciodată în Biblie spunând exact " Eu sunt Dumnezeu." Aceasta nu înseamnă totuşi că El nu a pretins că este Dumnezeu. Iată de exemplu cuvintele lui Iisus din Evanghelia după Ioan 10:30: "Eu şi Tatăl una suntem." La prima vedere, asta nu pare a fi o revendicare de a fi Dumnezeu. Totuşi, examinaţi care a fost reacţia evreilor la cuvintele lui Iisus: "Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru că eşti o hulă, şi pentru că Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu" (Ioan 10:33). Evreii înţeleseseră faptul că Iisus declarase că El este Dumnezeu. În versetele următoare, Iisus nu şi-a retras niciodată vorbele prin a le spune evreilor că El nu ar fi Dumnezeu. Aceasta indică faptul că Iisus a spus adevărul cu privire la aceea ca El era Dumnezeu, declarând "Eu şi Tatăl una suntem" (Ioan 10:30). Ioan 8:58 este un al exemplu în acest sens. Iisus a spus: "Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu". Din nou, ca răspuns, evreii au ridicat pietrele pentru a-L omori cu ele (Ioan 8:59). De ce ar fi vrut evreii să Îl omoare cu pietre pe Iisus dacă El nu ar fi spus ceva despre care ei să fi crezut că este blasfemiator, în cazul acesta, să pretindă că este Dumnezeu?

Ioan 1:1 spune: "Cuvântul era Dumnezeu". Ioan 1:14 spune: "Cuvântul S-a făcut trup." Aceasta indică foarte clar că Iisus este Dumnezeu întrupat. Faptele Apostolilor 20:28 ne spun: "... păstoriţi Biserica Domnului, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." Cine a câştigat Biserica cu sângele Său? Iisus Hristos. Dar Faptele Apostolilor 20:28 declară că Dumnezeu a câştigat Biserica cu sângele Său. Prin urmare, Iisus este Dumnezeu!

Toma, ucenicul lui Iisus, I S-a adresat astfel: "Domnul meu şi Dumnezeul meu" (Ioan 20:28). Iisus nu l-a corectat pe Toma în nici un fel. Tit 2:13 ne încurajează să aşteptăm venirea Dumnezeului şi Mântuitorului nostru – Iisus Hristos (vezi si 2 Petru 1:1). În Evrei 1:8, Tatăl declară despre Iisus: "pe când Fiului I-a zis: "Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate."

În Apocalipsa, un înger l-a învăţat pe apostolul Ioan să se închine numai lui Dumnezeu (Apocalipsa 19:10). În mai multe locuri din Scriptură Iisus primeşte închinare (Matei 2:11; 14:33; 28:9, 17; Luca 24:52; Ioan 9:38). El nu a interzis niciodată oamenilor să I se închine. Dacă Iisus nu ar fi fost Dumnezeu, El le-ar fi spus oamenilor să nu I se închine, după cum a făcut îngerul din Apocalipsa. Există şi multe alte versete şi pasaje din Scriptură care argumentează dumnezeirea lui Iisus.

Cel mai important motiv pentru care Iisus trebuie să fie Dumnezeu este că dacă nu ar fi Dumnezeu, atunci moartea Sa nu ar fi fost suficientă pentru plata păcatelor întregii lumi (1 Ioan 2:2). Numai Dumnezeu putea plăti o astfel de pedeapsă infinită. Numai Dumnezeu ar putea lua păcatele lumii (2 Corinteni 5:21), numai El ar putea muri, şi apoi învia – demonstrând astfel biruinţa Sa asupra păcatului şi a morţii.

Răspuns: În plus faţă de afirmaţiile specifice ale lui Iisus legate de propria Sa identitate (vezi de asemenea întrebarea "Este Iisus Dumnezeu?"), ucenicii Săi au recunoscut dumnezeirea lui Hristos. Ei au afirmat că Iisus avea dreptul de a ierta păcatele – ceva ce numai Dumnezeu poate face, întrucât păcatul este împotriva lui Dumnezeu (Faptele Apostolilor 5:31; Coloseni 3:13; cf. Psalmul 130:4; Ieremia 31:34). În strânsă legătură cu această ultimă afirmaţie, s-a spus de asemenea despre Iisus că El este Cel care va "judeca viii şi morţii" (2 Timotei 4:1). Toma a strigat către Iisus: "Domnul meu, şi Dumnezeul meu!" (Ioan 20:28). Pavel Îl numeşte pe Iisus "marele nostru Dumnezeu şi Mântuitor" (Tit 2:13), şi arată că înainte de întruparea Sa, Iisus a existat ca parte a lui Dumnezeu (Filipeni 2:5–8). Epistola către Evrei spune cu privire la Iisus că: "Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci" (Evrei 1:8). Ioan a spus de asemenea că: "La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul [Iisus] era Dumnezeu" (Ioan 1:1). Alte exemple din Scriptură care ne învaţă despre dumnezeirea lui Hristos pot fi găsite în Apocalipsa 1:17; 2:8; 22:13; 1 Corinteni 10:4; 1 Petru 2:6–8; Psalmul 18:2; 95:1; 1 Petru 5:4; Evrei 13:20, însă chiar şi numai unul dintre acestea ar fi suficient pentru a arăta că Hristos a fost considerat ca Dumnezeu de către cei care L-au urmat.

Lui Iisus I-au fost atribuite de asemenea titluri şi caracteristici care în Vechiul Testament erau în mod unic ale lui Iehova (numele formal al lui Dumnezeu). Titlul de "Răscumpărător" din Vechiul Testament (Psalmul 130:7; Osea 13:14) este utilizat deseori în Noul Testament când se vorbeşte despre Iisus (Tit 2:13; Apocalipsa 5:9). Iisus este de asemenea numit Emanuel ("Dumnezeu este cu noi" în Matei 1). În Zaharia 12:10, Iehova spune: "îşi vor întoarce privirile spre Mine, pe care L-au străpuns." Noul Testament aplică această profeţie la crucificarea lui Iisus (Ioan 19:37; Apocalipsa 1:7). Dacă Iehova este Cel care a fost străpuns şi la care au privit, iar Iisus a fost Cel străpuns şi la care au privit, atunci Iisus este Iehova. Apostolul Pavel interpretează Isaia 45:22–23 aplicând aceste la Iisus în Filipeni 2:10–11. Mai mult, numele lui Iisus este utilizat alături de cel al lui Iehova în rugăciune: "Har şi pace vouă de la Dumnezeu Tatăl, şi de la Domnul nostru Iisus Hristos!" (Galateni 1:3; Efeseni 1:2). Dacă Iisus nu ar fi Dumnezeu, atunci aceasta ar fi o blasfemie. Numele lui Iisus apare alături de cel al lui Iehova în porunca lui Iisus de a boteza "în numele [singular] al Tatălui, şi al Fiului şi al Sfântului Duh" (Matei 28:19; vezi de asemenea 2 Corinteni 13:14). În Apocalipsa, Ioan spune că toată creaţia Îl laudă pe Hristos (Mielul) – deci Iisus nu este parte a creaţiei (Apocalipsa 5:13).

Lucruri care pot fi împlinite numai de către Dumnezeu sunt atribuite în mod egal lui Iisus. Iisus nu numai că a înviat morţi (Ioan 5:21; 11:38–44), şi a iertat păcate (Faptele Apostolilor 5:31; 13:38), dar El a creat şi susţine universul (Ioan 1:2; Coloseni 1:16-17)! Acest lucru este întărit şi mai mult atunci când cineva vrea să ia în considerare faptul că Iehova a spus că El a fost singur de-a lungul procesului de creaţie (Isaia 44:24). Mai mult, Hristos are toate atributele pe care numai Dumnezeu le poate avea: veşnicia (Ioan 8:58), omniprezenţa (Matei 18:20, 28:20), omniscienţa (Matei 16:21), omnipotenţa (Ioan 11:38-44).

Acum, este una să pretinzi a fi Dumnezeu sau să convingi pe cineva să creadă asta, şi alta să poţi şi demonstra că este adevărat. Ca demonstraţie a pretenţiei Sale de a fi Dumnezeu, Hristos a făcut o mulţime de miracole şi chiar a înviat dintre morţi. Iată numai câteva din minunile lui Iisus: a transformat apa în vin (Ioan 2:7), a mers pe ape (Matei 14:25), a înmulţit hrana (Ioan 6:11), a vindecat orbi (Ioan 9:7), ologi (Marcu 2:3), şi alţi bolnavi (Matei 9:35; Marcu 1:40–42), şi chiar a înviat oameni dintre cei morţi (Ioan 11:43–44; Luca 7:11–15; Marcu 5:35). Mai mult, Hristos Însuşi a înviat dintre cei morţi. Fată de mitologia păgână cu aşa-zişi zei care mor şi învie, nimic asemănător învierii lui Hristos nu este revendicat cu asemenea seriozitate de către alte religii – şi nici o altă revendicare nu are atâtea confirmări extra-scripturale. Conform Dr. Gary Habermas, există cel puţin 12 evenimente istorice pe care chiar şi criticii necreştini de specialitate le admit că adevărate:

1. Iisus a murit prin crucificare.
2. El a fost îngropat.
3. Moartea Sa a determinat pierderea speranţei şi despărţirea temporară a ucenicilor Săi.
4. Mormântul lui Iisus a fost descoperit (sau se pretinde că ar fost descoperit) gol după numai câteva zile.
5. Ucenicii au crezut că au văzut pe Hristos înviat.
6. După aceasta, ucenicii au fost transformaţi din a fi plini de îndoială în credincioşi îndrăzneţi.
7. Acest mesaj a constituit centrul predicării în Biserica primară.
8. Acest mesaj a fost predicat în Ierusalim.
9. Biserica s-a născut şi a crescut ca rezultat al predicării acestui mesaj.
10. Ziua învierii, Duminica, a înlocuit Sabatul (Sâmbăta) ca zi principală de închinare.
11. Iacov, un sceptic, a fost convertit atunci când la rândul lui L-a văzut pe Iisus înviat.
12. Pavel, un duşman al creştinismului, a fost convertit ca urmare a unei experienţe în care s-a întâlnit cu Iisus cel înviat.

Chiar dacă au existat persoane care au avut obiecţii cu privire la această listă specifică, numai o mică parte a lor sunt suficiente pentru a proba învierea şi formarea mesajului Evangheliei: moartea, îngroparea, învierea şi apariţiile lui Iisus de după înviere (1 Corinteni 15:1-5). Chiar dacă pot exista teorii care să explice unul sau mai multe dintre evenimentele menţionate mai sus, învierea lui Hristos este suficientă şi acoperitoare. Criticii admit că ucenicii au pretins că L-au văzut pe Iisus înviat. Nici minciunile şi nici halucinaţiile nu ar putea să transforme oamenii la fel cum învierea lui Iisus a făcut-o. În primul rând, ce ar fi putut câştiga din asta? Creştinismul nu era popular în acea vreme şi cu siguranţă că nu le putea aduce nici un fel de avantaje materiale. În al doilea rând, mincinoşii nu sunt cele mai potrivite persoane pentru a fi martiri. Nu există nici o explicaţie mai bună pentru disponibilitatea ucenicilor de a muri în feluri cu adevărat oribile pentru credinţa lor decât învierea lui Hristos. Da, este adevărat că o mulţime de oameni mor pentru minciuni despre care ei cred că sunt adevăruri, însă nimeni nu este dispus să moară pentru ceva ce crede că este o minciună.

În concluzie: Hristos a pretins că este DUMNEZEU. El este Dumnezeu (nu doar "un dumnezeu" – ci Dumnezeu cel adevărat), iar cei care L-au urmat (evrei care ar fi trebuit altfel să fie pedepsiţi de idolatrie) au crezut în El şi s-au raportat la El ca la Dumnezeu. Hristos a demonstrat dumnezeirea Sa prin minuni, inclusiv prin învierea din morţi. Nici o altă ipoteză nu poate explica aceste fapte.

Intrebarea estebig grine ce cred unii care se pretind totusi a fi crestini ca Iisus nu a fost Dumnezeu precum confesiunile de genul martorilor lui Iehova dar si altele?
De ce denatureaza unii Adevarul care e in Iisus?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Prin Întruparea Sa, Mântuitorul Hristos, păstrându-şi divinitatea, şi asumându-şi şi firea umană, El şi-a asumat şi "slăbiciunea" acestei firi în relaţia cu oamenii dar şi cu Tatăl.

- SMERENIA avea deci rolul ei înaintea Tatălui în primul rând! De aici vine asumarea temporară a "umanităţii", asumarea liberă a inferiorităţii pe care natura umană o are faţă de NATURA DIVINĂ! Preluarea "rolului" de Om şi Mântuitor trebuia să fie făcută până la capăt!
- Dumnezeu Fiul, "deofiinţă" cu Tatăl, şi-a asumat supunerea faţă de Tatăl doar pentru că liber, ŞI-A ASUMAT ŞI ROLUL de "MIJLOCITOR", intermediar pentru oameni faţă de Tatăl.

Filipeni 2, 6 - "Care, DUMNEZEU FIIND ÎN CHIP, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
Filipeni 2, 6 - "Ci S-A DEŞERTAT PE SINE, CHIP DE ROB LUÂND, făcându-Se ("rol" asumat de bună voie) asemenea oamenilor, şi la înfăţişare aflându-Se ca un om,"
Filipeni 2, 6 - "S-A SMERIT PE SINE, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce."

31 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

De la a 4-a fraza deja isi pierde orice sens.

„În versetele următoare, Iisus nu şi-a retras niciodată vorbele prin a le spune evreilor că El nu ar fi Dumnezeu. Aceasta indică faptul că Iisus a spus adevărul (?) cu privire la aceea ca El era Dumnezeu"

De unde rezulta ca a spus adevarul?

Daca imi raspunzi la asta iti promit ca ma incumet sa citesc si restul.

| AvalohAlyn explică (pentru Inferno):

Pai nu a zis si nu a subliniat deloc ca El nu ar fi Dumnezeu.Era normal ca, daca Tatal era alta fiinta, El sa spuna ca nu este Dumnezeu si ca faceti o mare blasfemie si sa se revolte pentru ca in religia mozaica e inadmisibil sa spui ca un om e Dumnezeu...Dar El nu a zis niciodata ca El nu este Dumnezeu ba din contra Iisus a zis:Eu si Tatal UNA suntem! De aici rezulta clar ca El este Dumnezeu..plus minunile, invierea si toate celelalte...nu putea sa invie si nici sa faca minuni, sa vindece orbi din nastere, sa invie pe Lazar, sa se inalte la Cer si toate celelalte pe care le-a mai facut daca El nu era Dumnezeu.Niciun Sfant ortodox sau catolic nu a inviat pe nimeni si nici a inviat El insusi cum a facut-o Iisus adica Dumnezeul intrupat.

| Inferno a răspuns (pentru AvalohAlyn):

„Iisus a zis:Eu si Tatal UNA suntem! De aici rezulta clar ca El este Dumnezeu"

Deci din simplul fapt Iisus a spus ca e Dumnezeu rezulta ca in adevar Iisus era Dumnezeu.
No logic. of of.

Afirmatia in sine nu poate reprezenta un argument pentru ea insasi.
Daca eu spun ca porcii zboara nu e o dovada ca porcii zboara.
Daca eu spun ca sunt Dumnezeu nu inseamna ca sunt intr-adevar Dumnezeu.
Daca Iisus spune ca e DUmnezeu nu inseamna ca e in adevar Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| milan9 a răspuns:

Învăţătura despre Sfânta Treime este, între toate tainele din învăţătura creştină, cea mai profundă şi mai ascunsă curiozităţii profane, mai mult decât oricare alta.

În mod cert Dumnezeu nu se expune prea mult! Nici măcar în revelaţie. În afara unor exprimări (de multe ori simbolice) voalate, Dumnezeu nu vorbeşte prea mult despre Sine.
De ce ar exista atunci pretenţia de a-I pune limite lui Dumnezeu si de a-L încadra în tiparul îngust al gândirii umane? thinking

| milan9 a răspuns:

Pentru o palidă exemplificare am putea să ne imaginăm trei lumânări distincte aprinse, care stau foarte apropiate una de cealaltă. La un moment dat apropiindu-se la maxim, ele se comportă ca şi o singură lumânare mai mare, în cadrul căreia ESTE IMPOSIBIL SĂ STABILEŞTI UNDE ESTE DELIMITAREA celor trei flăcări iniţiale corespunzătoare celor trei lumânări, sub aspect energetic, caloric, sau al radiaţiei de lumină.

Flacăra unică formată reprezintă pentru cele trei lumânări "un punct" de unitate perfectă - Natura sau Fiinţa dvină. Acest "punct comun" face ca Divinitatea să nu fie separată în trei, ci rămâne o singură Divinitate.

Nu există o comparaţie perfectă între materie şi lumea spirituală, dar, dacă în spaţiul fizic, limitat, putem întâlni astfel de "compatibilităţi", de ce am pune la îndoială PUTEREA ŞI TAINELE lui Dumnezeu de a fi putut face posibilă REALITATEA SA TREIMICĂ, exact aşa cum a fost revelată de El Însuşi pe tot parcursul Sfintei Scripturi.

| milan9 a răspuns:

Fiul nu este o "creaţie"! Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!
Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

| minrest a răspuns:

Daca cine vrea vrea sa se autodenumeasca crestin si totusi sa respinga doctrina treimii, nu ai cum sa il opresti. Martorii lui Iehova, mormonii, Biserica Unitariana si gruparea lui Moon. Asta e interpretarea lor, sa fie sanatosi, nu cred ca au prea mare importanta.

| Holiday a răspuns:

Nu va mai certati degeaba, Isus asta a fost doar un schizofrenic, cum sunt si astazi destul de multi, de fantezile caruia s-au folosit altii pentru a crea un facelift la vechea poveste numita VT, bineinteles in interes propriu.
Am mai spus si cu alte ocazii, daca ar fi trait azi era internat la psihiatrie urgent. Din pacate la vremea aia aveau trecere astfel de povesti tampite. Curios e ca si astazi mai sunt unii care pun botul la astfel de aberatii...

Prostia cu "minunile" facute de Isus asta e de fapt o legenda creata in jurul lui, cum exista mii de personaje in special din acele vremuri despre care se spune au facut tot felul de chestii ciudate. Doar nu-ti imaginezi ca doar fiul spiridusului tau, sau ce naiba e el, a facut "minuni"...

| AvalohAlyn explică (pentru Holiday):

Da,mai sunt unii care cred in Iisus, cateva sute de milioane. poate chiar 1 miliard jumate...crezi ca toti sunt prosti si abereaza?

| Holiday a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu ca ar conta neaparat numarul, intotdeauna de-a lungul istoriei au fost multi prosti si doar cativa care au profitat de prostia lor, dar chiar si argumentul asta cu multimea de crestini nu tine, pe principiul asta, chiar crezi ca restul de 6.5 miliarde sunt prosti si abereaza?

| AvalohAlyn explică (pentru Holiday):

De ce crezi ca Iisus ar fi un schizofrenic? Ca a facut mult bine si a vorbit si invatat lumea niste principii pe care pana atunci nu le-a mai promovat nimeni? El doar a avut o viata curata si demna de apreciat..nu cred ca a facut rau, la nimeni..Totusi e un schizofrenic in opinia ta, de ce? Cei ce nu au o credinta intr-un Creator sunt in opinia ta schizofrenici? Oh, sanatoasa gandire.Stii bine ca de la Iisus si de la crestinism exista toate legile importante din ziua de azi(sa nu ucizi, sa nu furi etc)
Si practic, El a fost diferit..deosebit..un adevarat schizofrenic nu face lucruri demne de lauda..practic principiile lui spirituale sunt foarte apreciate in lume.el a reformat spiritualitatea si ceea ce inseamna Dumnezeu cu adevarat.

| Holiday a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Stii bine ca de la Iisus si de la crestinism exista toate legile importante din ziua de azi(sa nu ucizi, sa nu furi etc)"

Glumesti, nu, poate ai uitat ca odata cu el a fost judecat unu chiar pentru hotie, si fii sigur ca nu el a fost initiatorul legii respective...

SCHIZOFRENÍE, schizofrenii, s. f. Boală mintală cronică caracterizată prin slăbirea și destrămarea progresivă a funcțiilor psihice și prin pierderea contactului cu realitatea.

Si evident povestile spuse de el, fanteziile pe care le indruga cum ca ar fi fiul unui spiridus, si alte chestii de genul asta, evident ca le putem asocia foarte clar cu pierderea contactului cu realitatea.
In rest sunt povesti create de altii si care au servit, si din pacate inca servesc unor interese.

| R0R0 a răspuns:

Nu stiu de ce pretind asta, dar se inseala. Iisus a fost si este Dumnezeu. Dupa cum ai observat, putini sunt oamenii care mai cred in Dumnezeu

| VelaJohnny a răspuns:

Legat de Ioan 10:33 citeste continuarea, ti-am mai spus, nu face doctrina pe baza unui singur verset.
In versetul 34 „Isus le-a răspuns: „Nu este scris în Legea voastră: «Am spus: „Sunteţi dumnezei"»? "
Ce a citat Isus cand a zis «Am spus: „Sunteţi dumnezei"»?
Cred ca ti-am aratat Psalmul 82:6 „Eu am spus: «Sunteţi dumnezei
şi cu toţii sunteţi fii ai Celui Preaînalt." - daca citesti primele versete ale acestui psalm iti vei da seama ca se refera la judecatorii Israelului, ei erau dumnezei in sens ca erau reprezentanti ai lui Dumnezeu pe pamant si judecau natiunea Israel ca Dumnezeu, in locul lui. Isus a explicat la ce s-a referit, ca era un reprezentant al lui Dumnezeu prin acel citat, la fel cum erau judecatorii.
Legat de Ioan 10:30 unde scrie „Eu şi Tatăl una suntem." in alt pasaj, Ioan 17:11 „Eu nu mai sunt în lume, dar ei sunt în lume, iar eu vin la tine. Tată sfânt, veghează asupra lor datorită numelui tău pe care mi l-ai dat, pentru ca ei să fie una, aşa cum şi noi suntem una."
Observi? Isus s-a rugat ca discipolii lui sa fie una asa cum si Isus cu Tatal erau una. Asta inseamna ca toti crestinii erau o singura fiinta? Sau ma degraba erau uniti, actionand ca unul singur, nu divizati?
Legat de Ioan 8:58 „Isus le-a zis: „Foarte adevărat vă spun: Eu eram înainte ca Avraam să vină în existenţă."
Uite ce spune Coloseni 1:15, 16 „El este chipul Dumnezeului nevăzut, întâiul născut din toată creaţia pentru că prin el au fost create toate celelalte lucruri din ceruri şi de pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie guvernări, fie autorităţi. Toate celelalte lucruri au fost create prin el şi pentru el. "
Deci da, Isus a fost inainte de Avraam, inainte chiar de catre ingeri, pentru ca el a fost creat primul, restul creatiei a fost creata prin intermediul lui Isus si pentru el.
Legat de faptul ca Isus este „Chipul lui Dumnezeu" - nu uita ca si noi suntem chipuri ale lui Dumnezeu, in Geneza nu scrie ca omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu? Isus l-a imitat cel mai bine pe Dumnezeu, a fost chipul cel mai fidel originalului, adica al lui Dumnezeu. Vrei si pentru urmatoarele versete dovezi ca te inseli?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-am obosit sa citesc. M-am oprit la partea cu "Iisus nu a fost surprins niciodată în Biblie spunând exact " Eu sunt Dumnezeu." Aceasta nu înseamnă totuşi că El nu a pretins că este Dumnezeu"

Cateva intrebari simple :

1 - Cu cine a vorbit Isus pe cruce cand a zis "iarta-i tata ca nu stiu ce fac"?

2 - Daca Isus si "tatal" sunt aceeasi persoana, asta inseamna ca in realitate nu exista "fiu" si "tata" corect?

3 - Daca exista "fiu" si "tata", inseamna ca "Dumnezeu" e doar un rank pe care 3 personaje impreuna il implinesc corect? "Dumnezeu" e precum "pictor" sau "om". Spre exemplu, ii avem pe Ion, Vasile si Ghita. Toti 3 sunt PICTORI sau OAMENI. Ion NU este Vasile / Ghita, Vasile NU este Ion / Ghita iar Ghita NU este Ion / Vasile.

Mai pe scurt, tu ai 3 "dumnezei" (zei pe scurt).

Se aplica asta si in cazul zeului tau? Daca da, atunci ai o religie politeista.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Citeste si restul intrebarii. daca ai citit doar prima propozitia e irelevant, nu are rost.Am prezentat argumente solide pentru Trinitate.Si existenta Trinitatii nu am inventat-o eu, ci Biserica Ortodoxa si Catolica..cred ca poti avea incredere in acestea 2.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ok, atunci raspunde direct la acele intrebari. Nu o sa ma apuc sa citesc toate idioteniile de acolo doar ca sa dau de niste raspunsuri care poate sunt gresite.

Intebarile au fost scurte si directe. La fel si tu acum, prezinta niste raspunsuri directe care sa fie legate de subiectele din intrebari.

"Am prezentat argumente solide pentru Trinitate"... si eu ti-am pus niste intrebari simple ce tin de trinitate. Raspunde la ele.

-------------------------------

1 - Cu cine a vorbit Isus pe cruce cand a zis "iarta-i tata ca nu stiu ce fac"?

2 - Daca Isus si "tatal" sunt aceeasi persoana, asta inseamna ca in realitate nu exista "fiu" si "tata" corect?

3 - Daca exista "fiu" si "tata", inseamna ca "Dumnezeu" e doar un rank pe care 3 personaje impreuna il implinesc corect? "Dumnezeu" e precum "pictor" sau "om". Spre exemplu, ii avem pe Ion, Vasile si Ghita. Toti 3 sunt PICTORI sau OAMENI. Ion NU este Vasile / Ghita, Vasile NU este Ion / Ghita iar Ghita NU este Ion / Vasile.

Mai pe scurt, tu ai 3 "dumnezei" (zei pe scurt).

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

- Tatăl este creator, dar co-mântuitor, co-sfințitor;

- Fiul este mântuitor, dar co-creator, co-sfințitor;

- Duhul Sfânt este sfințitor, dar co-creator, co-mântuitor.

Cei trei formează o singură ființă în trei persoane (sau în trei ipostaze).

Cei trei formează o singură ființă în trei persoane (sau în trei ipostaze)

Si iti mai zic si tie:Iisus a zis in NT:Eu si Tatal UNA suntem.E o singura fiinta dar 3 persoane, 3 ipostaze.Toate 3 fac parte din singura fiinta numita DUMNEZEU..nu poate fi politeism crestinismul fiindca nu credem in 3 fiinte sau in zeul marii si zeul razboiului plus zeul mortii ca exemplu, politeism inseana sa crezi in 3 fiinte diferite care nu au legatura intre ele si care nu formeaza UNA, nu sunt strans legate intre ele si care toate 3 nu reprezinta aceeasi vointa.Ba la Dumnezeul crestin toate 3 persoane reprezinta UNA, o singura fiinta, o singura vointa, o singura entitate.E complicat.Deabia se chinuie teologii sa explice trinitatea. deci eu nu pot sa iti spun mai mult.Citeste te rog si toata intrebarea asta de mai sus, o sa iti faci o idee de ce Iisus este Dumnezeu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing mă, serios tu cauti numai sa te contrazici, cand am comentat acelasi lucru ca tine, ca Isus nu e Iehova Dumnezeu, aceeasi persoana, m-ai contrazis sustinand trinitatea, acum nu esti de partea trinitatii laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Cei trei formează o singură ființă în trei persoane"... exista un termen pentru o asemenea fiinta.

"o singura fiinta dar 3 persoane"... termenul pe care trebuie sa il folosesti in acest caz NU este "persoane" ci "personalitati". Si dupa cum am zis mai sus, noi oamenii avem un nume pentru o asemenea "persoana". Ai auzit de personalitate multipla? E o boala. Sa inteleg ca zeul tau sufera de asa ceva? E singura explicatie logica.

"nu poate fi politeism"... corect, in acest caz nu mai e vorba de politeism ci de un zeu bolnav si ilogic.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Ti-am dat vot pozitiv din greseala, dar hai n poate fi ucadou de Craciunhappy
E vorba de 3 ipostaze DIVINE dar o singura FIINTA...un singur Creator intreit descoperit si aratat in 3 ipostaze.3 firi..In fine, oricum eu nu sunt un mare teolog crestin... poate mai tarziu o sa am cunostinte complexe despre crestinism in totalitate fiindca o sa incep studiul amanuntit si profund zilele astea. Oricum stii foarte bine la ce ma refer cu Sf.Treime sau Trinitatea dar iti place sa fii capos si ironic..doar esti ateulaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Eu nu sunt de partea nimanui. Voi ca si crestini va contraziceti intre voi motiv pentru care exista 40000 ramuri (plus / minus). Cu tine m-am contrazis in legatura cu "Isus = Arhanghel". Ai uitat deja? Ti-am zis ca nu ai nici o baza solida pentru o asemenea afirmatie si ti-am aratat ca in cadrul unei dispute cu Satana, arhanghelul nu a indraznit sa comenteze pe cand Isus a avut tupeu. Nu mi-ai zis de ce s-a schimbat isus si de ce a devenit mai tupeist.

Din moment ce Isus s-a rugata la "tatal" cand a fost pe cruce, e destul de clar ca el si acel "tatal" nu pot sa fie aceeasi persoana. De ce? Pai e simplu, deoarece dai intr-un zeu cu personalitate multipa iar un asemenea zeu bolnav e ilogic cand vine vorba de crestinism. Ramane doar cazul in care Isus si "tatal" sunt entitati diferite.

Acum ca am stabilit asta, trebuie sa vedem ce pozitie ocupa isus. Este un zeu sau un semizeu (deoarece arhanghel e clar ca nu e)? Majoritatea ramurilor spun ca Isus si "tatal" au aceeasi natura. Perfect. Zeu sau semizeu? Avand in vedere nasterea lui, cantarul se inclina spre semizeu cu toate ca nu prea mult. Oricum, in acest caz cel mai probabil e vorba de o religie politeista.

Trinitatea e una din cele mai mari probleme pe care le are crestinismul deoarece nu poate sa fie explicata pe bune fara sa o dai in penibil motiv pentru care, in prezent exista foarte multe ramuri.

Uite, compara versiunea ta cu versiunea userului de mai sus. Esti liber sa dezbati cu el problema trinitatii iar daca ajungeti la un numitor comun, revino cu un raspuns pentru mine si o sa ma uit peste el. Astept.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pai dupa cum ti-am zis mai sus, tu tocmai ai descris un zeu cu personalitate multipla. Ca nu vrei sa accepti e alta poveste.

Uite, discuta cu userul Alex Velea de mai sus. Ah pardon, Johnny Bravo. Firar... asta ma, VelaJohnny.

Voi 2 aveti pareri diferite. Amandoi intampinati probleme. Daca el ar fi avut o baza solida pentru afirmatia sa cu Isus = arhanghel, ar fi avut dreptate. Versiunea lui se apropie cel mai tare de trinitate fara sa fie vorba de o religie politeista doar ca din pacate pentru el, nu are o baza solida.

Discutati intre voi si cand ajungeti la un numitor comun, posteaza un raspuns sa-l vad si eu. Succesuri (vorba unei mari filozoafe).

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am citit tot comentariul, legat de Isus si Arhanghel, cand i-a zis, „Pleaca Satan!" a comentat? Si cand i-a zis sa fie mustrat de Dumnezeu a comentat ceva? A lasat ca Dumnezeul Atot-puternic sa faca dreptate, si cand a zis sa plece a facut-o pentru ca sa inceteze cu ispitele. Ce ti se pare tie comentat cand iti zic „Lasa-ma in pace" si imi intorc capul de la tine? De ce trebuie sa tot dati inperpretari textelor biblice? Legat de trinitate, el e ferm convins ca Isus e Iehova, si nu e treaba mea sa dezbat subiectul asta la greu, nu il oblig sa creada ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Iti sugerez sa citesti si acel comentariu, si pasajele din biblie. O sa observi o diferenta clara de comportament intre cei 2.

| Inferno a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ai inteles ba ce ti-am spus? Sau nu te tine inteligenta nici atat cat sa intelegi ca daca Vasile zice ca e Dumnezeu nu rezulta de nicaieri ca Vasile chiar e Dumnezeu.

Vad ca taci ca „inteligentul". Peste ceva timp te vad iar ca repeti „argumentul" asta idiot. Stii ce am sa spun atunci?
Am sa spun: Esti un „inteligent".

Si tu ai sa spui ca te jignesc, cu toate ca eu nu fac decat sa evidentiez un adevar fundamental, cum e ala ca soarel arde.

| AvalohAlyn explică (pentru Inferno):

Da,dar stii ca Iisus a si demonstrat ca este Dumnezeu. daca Ii citesti viata ..si ai credinta...ca pana la urma asta tine de credinta si de alegerea de a crede.

| Inferno a răspuns (pentru AvalohAlyn):

„Da,dar stii ca Iisus a si demonstrat ca este Dumnezeu."
Nu are legatura cu discutia noastra.

Ti-am cerut sa imi explici logica rationamentului prezentat in articolul respectiv. Ca a demonstrat el in alte dati e irelevant. Eu vorbeam de articol.Acolo nu se vorbeste de minuni, sunt doar doua fraze:

„„În versetele următoare, Iisus nu şi-a retras niciodată vorbele prin a le spune evreilor că El nu ar fi Dumnezeu. Aceasta indică faptul că Iisus a spus adevărul (?) cu privire la aceea ca El era Dumnezeu."

De unde rezulta, din segmentul de text prezentat, ca a spus adevarul?

| Idris a răspuns:

Dacă Isus (Pacea fie asupra sa!) a fost Dumnezeu Însuşi, sau fiul lui Dumnezeu atunci de ce a fost atât de speriat de răstignirea iminentă, încât a spus: „Eli, Eli, Lama Sabachthani?,, Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit? [Evaghelia dupa Matei, 27:46]
Dacă Isus (Pacea fie asupra sa!) ar fi fost Dumnezeu Însuşi, așa cum se spune, înseamnă că Dumnezeu a fost uitat de Dumnezeu? Mai mult decât atât, este posibil ca cel care s-a simțit fără speranțe și a chemat disperat după ajutor să fie chiar Dumnezeu?
Mai mult decât atât, crezi că Isus (Pacea fie asupra sa!) a fost
Dumnezeu Însuşi atunci când a căzut la pământ plângând,
rugându-se ca cineva să înlăture de la el cupa morții venită prin
răstignire? Aceasta dacă a fost răstignit!

| 熊Panda熊 a răspuns:

Nu sunt dusman al Martorilor, Doamne miluieste-i, dar e putin probabil ca o religie aparuta dupa 1900 de ani dupa intemeietorul ei sa mai pastreze adevarul. Aceste erezii (=invataturi gresite), se fac din neintelegerea unor practici (cum ar fi slujbele), din cercetarea prea putina si datul cu parerea prea repede (adica poate cineva zice ca undeva scrie ca este un Singur Dumnezeu, poate zice ca Iisus nu e Dumnezeu, cu toate ca mai incolo se zice ca Tatal si Hristos (si Sf. Duh ) una sunt, Sf. Treime), si se mai fac greseli din razvratire (impotriva BO, BC, etc.), erorilor de traducere, profetilor mincinosi, etc. Dar, sa nu-i uram pe aceia, sa ne rugam sa vina la Adevar si sa nu ne certam cu ei.