| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus Hristos a fost si este si un personaj istoric
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Isus_cel_istoric
Cativa chiar l-au mentionat in scrieri
Cum comentati?

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Pe asta o știu toți sau ar trebui.

| Holiday a răspuns:

Si Mahomed e un personaj istoric, dar asta nu inseamna ca povestile tesute in jurul lui sunt adevarate.
Daca cineva a existat nu inseamna ca si povestile despre el sunt reale.
Cum am spus si alta data, Isus avea manifestari care in ziua de azi sunt catalogate fara rezerve drept schizofrenie.

| minrest a răspuns (pentru Holiday):

Iei tratatu de psihiatrie al lui Predescu, ultima editie, il citesti frumos, si afli ca datorita caracterului bizar al delirului schizofrenic (precum si a altor multe caracteristici asupra carora nu insist aici), nu exista posibilitatea de a lua de bun ce delireaza un schizofrenic, iar Isus a avut mii de ucenici in timpul vietii, si un public favorabil mult mai mare. Deci schizofrenia cade, incearca altceva. Salut.

| Holiday a răspuns (pentru minrest):

Nu cade, doar ca pe vremea aia era simplu ca niste fantasme care spune un nebun ca iti aduc nu stiu ce tampenii benefice sa fie crezute si adoptate de unii. De-a lungul timpului au existat si inca mai exista destui care desi dupa orice medic pot fi numiti schizofrenici, reusesc sa-si faca prozeliti.
Iar despre publicul favorabil, hai sa nu ne mai luam dupa povesti, avea cativa adepti, toti niste analfabeti pana la urma. Deabia apoi altii au creat povestea cu care au prostit si inca prostesc pe multi.

| AvalohAlyn explică (pentru Holiday):

Esti subiectiv cand vorbesti...nu cred ca un schizofrenic isi poate face sute de milioane de adepti..de-a lungul timpului...si sa-l iubeasca asa lumea de mult.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Holiday):

Pai dupa cum spui tu, inseamna ca in 2000 de ani un singur om a suferit de schizofrenie? Boala acceasta este mult mai frecventa. Daca au fost si alti de ce nu au fost consemnati? E o prostie ce spui.

| Holiday a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Au mai fost consemnati si altii, numai ca din schizofrenia astuia s-a creat o mare afacere care a fost perpetuata pana azi. Cum la fel in islam exista altul, care acolo i-a luat locul ca protagonist principal astuia crestin. Si la scara mai mica au fost si sunt si altii in jurul carora unii creaza tot felul de povesti.

| minrest a răspuns (pentru Holiday):

Era o lume educata si rafinata in chestiuni religioase, dupa cum iti poate arata orice text de pe vremea aia, inclusiv (dar nu numai) cele din Biblie. Dupa cum puneau problemele, toti cei din jurul Lui erau cunoscatori redutabili ai religiei iudaice si ai vietii in general. E drept ca mai tarziu s-a agravat criza lumii antice si s-a ajuns la o decadere intelectuala si generala foarte mare, dar vremea lui Isus era o epoca de civilizatie, iar toti evreii erau alfabetizati si instruiti in religia lor. Salut.