| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus Hristos este Dumnezeu Adevărat iar dumnezeul VT,Iahve este un abominabil,sălbatic si zeu brutal și răzbunător.
Tu nu ai văzut brutalitati făcute de marele Iahve al tău din VT? Sunt chiar în VT.
Religia mea nu e creștinismul,religia mea este Iisus Hristos.
Dumnezeul din VT e doar un personaj brutal,criminal și abominabil dovada toate crimele făcute în VT asupra unor oameni și se mai da mare iubitor,intr-un verset,Iahve al tău zice in VT ceva de genul că va aruncă cu balega sau nu știu exact dar folosește cuvântul balega când se înfurie și vrea să dea o pedeapsa,asta e Dumnezeul VT,un sălbatic și un descreierat In schimb Iisus Hristos este iubire pura,pace pura,modestie pura,milostenie pura,neraxbubator,tolerantv,iubitirvetc.
Nu că Iahve sau dumnezeul VT care e un răzbunător,un gelos și cică pedepsește un om pentru păcatele neamurilor lui dinainte Religia mea e IISUS,religia mea nu e iudaismul sau creștinismul,religia mea este speranță în Iisus Hristos,iar pe VT,pot chiar sa îl cataloghez drept o inepție și o mizerie dar totuși și cu puține lucruri bune și mai răsărite in el dar în mare parte Dumnezeul VT și VTvin sine reprezintă o mizerie.Iisus reprezintă adevăratul Dumnezeu,Iisus este modelul meu și eu vreau sa fiu că Iisus,nu să mă tulbure mizeria de VT ca sa îmi pierd credință în Dumnezeu. Vretubnu vreți VT ebo mizerie iar dumnezeul cu d mic al VT este un sclerozat,răzbunător și un brutal,un crud,un bărbat,cititi VR și o sa aflați de ce. Eu Îl iubesc pe Iisus iar Tatăl lui Iisus nu e Iahve, nu poate fi in mod logic deoarece Dumnezeul din VT nu pare și nu e același cu Dumnezeul din NT.Lasa-l pe Iahve sclerozatul și imbratiseaza-L numai pe Iisus Hristos,Împăratul Pacii nu că dumnezeul din VT, dumnezeul urii și al pedepsei și practic un stăpân al evreilor sălbatic și abominabil.Am dreptate? Ce părere aveți?
Pe cine alegeți Iisus Purul,Iubitorul și Vindecătorul,Împăratul Pacii și al Dragostei și Milei sau pe zeul iahve dumnezeul sălbăticiunii,răzbunării și a abominabilului? Repet:VT și Iahve o mizerie și în gunoi,Iisus =Dumnezeul Dragostei și chiar Dragostea, Milă și Pacea Întrupată. Credeți așa că mine?
Cine a citit VT in mare parte cam are motive să creadă asta.

2 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

Crezi ce vrei, dar vei crede o contrazicere...

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Într-o postare anterioară, ați spus că dvs. credeți și respectați cele 10 Porunci. Dar Cele 10 Porunci se găsesc în Vechiul Testament, pe care dumneavoastră, păcătos ca noi toți, îl respingeți! Cum vine aceasta? Iisus este doar parte din Sfânta Treime, nu este numai El Dumnezeu. Și credeți că, dacă Vechiul Testament nu ar fi sfânt, ar mai fi inclus în Biblie? Fie ca Dumnezeu Cel Adevărat să vă lumineze și să vă curețe mintea!