| zabolfx a întrebat:

Care este adevarata religie a lui Iisus Hristos? Religia cu care El a fost rastignit ma intereseaza...A fost ortodox, penticostal, adventist, baptist, iudeu, buddhist, ce a fost Iisus si care e religia reala ce o accepta Dumnezeul nostru (care o fi El)?

18 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Sa ne gandim cum timp de secole, crestinii i-au urat si prigonit pe evrei, desi Isus a fost evreu, si i-au urat in principal pentru ca urmau religia iudaica, exact acea religie pe care a avut-o si Isus toata viata lui. Daca evreii nu ne plac, si nici religia lor n-o suportam, atunci pot sa stiu si eu de ce crestinii au ales sa creada atata timp intr-un zeu al evreilor, si-n presupusul lui "fiu", tot evreu, si care avea religia iudaica? Sa nu ai impresia ca eu sunt antisemit. N-am absolut nimic cu evreii. Vorbesc din perspectiva tuturor acelor crestini mandri si credinciosi, care se laudau cu religia lor "superioara", si care au creat un mediu antisemit in Europa, care a culminat intr-un final cu Holocaustul.

| Alcyon a răspuns:

A fost iudeu.

| Danzell a răspuns:

Ma doare mintea... budist? asta e religie diferita.
penticostalii, baptistii si adventistii sunt religii noi. aparute cu cam 100-200 ani in urma.

chiar si daca ai intreba daca a fost catolic, ortodox sau islamist. pentru ca toate sunt niste ramuri. cel mai simplu poti sa spui ca a fost crestin.

| Dandanache a răspuns (pentru Danzell):

" cel mai simplu poti sa spui ca a fost crestin."

O fi simplu, dar e gresit. Era de religie mozaica.

| Danzell a răspuns (pentru Dandanache):

Ideea e ca nimeni nu stie. si nu asta e important.

| Dandanache a răspuns (pentru Danzell):

Cum nimeni nu stie cand reiese atat de clar din Noul Testament?

| Danzell a răspuns (pentru Dandanache):

Ma gandeam ca e un document inexact. biblia are mai multe variante. ca sa nu mai zic de traduceri.

| Dandanache a răspuns (pentru Danzell):

Daca simti ca nu esti sigur de Biblie, atunci apeleaza la logica. Iisus a fost iudeu, si atunci nu te ajuta doar Biblia, ci si Flavius Josephus. Ca orice iudeu, si aici incepe sa te ajute si Bliblia, era de religie mozaica. Crestin nu putea sa fie, si aici te ajuta definitia cuvantului crestin si crestinism. "CREȘTINÍSM s. n. Totalitatea formelor de credință în persoana și scrierile care conțin cuvintele și învățăturile lui Isus Hristos. " Hristos nu a fost propovaduitorul propriei sale vieti, consemnata in texte religioase. El este elementul central al crestinismului iar crestini sunt cei care ii urmeaza principiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost iudeu.
Dumnezeu accepta orice religie.
Rezultatele conteaza nu apartenenta.

| dragos38 a răspuns:

A fost iudeu, si a facut parte din secta Notri din care a derivat religia iudeo-crestina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Notri? Da-mi detalii despre acesta secta.

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din secta notri a facut parte si sf.stefan ucenicul lui I.H. facea cunoscut evreilor invataturile lui I.H. insa a intrat in atentia fariseior(o alta secta iudaica) la acuzat pe sf.stefan ca la jignit pe moise si pe dumnezeu si l-au lapidat, Isus Hristos nu a fost asa uibit de sectele iudaice (farisei si saduchei) pentru ca invataturile lui nu se prea potrivea cu invataturile sectelor iudaice, Secta notri din care deriveaza iudeo-crestinismul s-a divizat in 20 de culte si secte.Isus Hristos nu avea cum sa infinteze crestinismul pentru ca secta crestina a aparut in a 2 jumatate a sec 1(desprinzandu-se din sanul iudaic) deci I.H. nu mai exista pe atunci.El parese ca a fost un reformator a vrut sa reformeze toate religile evreior dar se pare ca nu a reusit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Okey, dar ce secta era notri? Cum de n-am auzit de ea pana acum?

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu am auzit de ea, am citit intr-o carte ''Mantuiala dupa cumplita ratacire''

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Notri era o secta iudaica

| rockbluesman a răspuns:

Evreu.Domnul nostru Iisus Hristos a fost evreu iar religia reala care o accepta Domnul Dumnezeu este cea crestina(ortodoxa si catolica)

| zabolfx explică:

Si o amanta. Nu?

| Mataoanu_Alexandru_1997 a răspuns:

Oricare ar fi fost religia lui Iisus nu conteaza deoarece o religie NU te mantuieste ci o relatie personala cu Dumnezeu, Iisus spunea: '' Eu sunt Calea, Adevarul si Viata'' nu: Religia este Calea, Adevarul si Viata! citeste articolul acesta : http://www.gotquestions.org/Romana/relatia-personala.html