| anonim_4396 a întrebat:

Iisus spunea sa iti ajuti aproapele. Daca il ajuti pe unul care nu e sarac,de mai multe ori, acela o sa iti bata joc de tine pentru ca esti usor de manipulat si te va crede prost.Ce faci in privinta asta?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

A ajuta pe cineva, însemană a fi de folos cuiva.A face pentru cineva un lucru de care nu are nevoie, nu e ajutor. Și cine nu e sărac are nevoi, trebuie să ne rugăm să ne ghideze Dumnezeu să putem face pentru alții lucruri de care chiar să se bucure, altfel suntem ca cei din banc care ajută să traverseze o bătrânică care nu dorea să treacă strada.

| Celcestietot a răspuns:

Păi acționezi cum trebuie, nu așa happy.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Fii mai selectiv cu cine ajuti. Daca vrei sa ajuti saracii intereseaza-te de adevarata lor situatie. Vezi cum reactioneaza si cum se comporta omul respectiv. Daca bea, fumeaza sau se drogheaza e spre binele lui sa nu-i dai niciun ban.
Si asta e un sfat bun, zic eu. Nu dati bani saracilor fiindca doar asa o sa se profite de voi. Dati-le mancare sau haine. Sarlatanii, impostorii si lenesii nu vor accepta mancare sau haine, iti vor cere direct bani. Asa ii poti discerne pe cei care chiar au nevoie de sarlatani

| StrongHeart a răspuns:

Ce intelegi prin ajutat? Poate modul in care il ajuti e gresit.
De exemplu daca ii dai bani la un betiv o sa isi ia bautura, oricat de mult si-ar dori o schimbare, poate mai mult l-ai ajuta cu un sfat sau o vorba buna.
Daca te lasi manipulat o parte din vina iti apartine.

| Algo098 a răspuns:

Sa ajuti pe cineva e un lucru bun si nu trebuie sa-ti para rau daca ai ajutat pe cineva, indiferent de starea lui materiala. Daca vezi ca cel pe care-l ajuti nu apreciaza ajutorul si te considera prost ca il ajuti, tot ce poti face e sa incetezi sa il mai ajuti si e suficient.

| Dana2103 a răspuns:

Iisus era un profet intelept, atat de intelept incat stia sa faca diferenta dintre empatie rationala si irationala

| Whateverrr a răspuns:

Tot ce facem, trebuie sa facem cu intelepciune si cu rationament. Să ajutăm pe ceilalti atunci cand chiar au nevoie de noi. Cine a zis ca trebuie să ajutăm pe oricine, oricand, oriunde? Orice faptă bună să fie făcută din dragoste și bineinteles, cântărită.