| RAY a întrebat:

Imi amintesc ca vorbeam cu un preot de 96 de ani,toata viata lui a trait doar pentru a vorbi despre biblie si mi-a spus ca nu e sigur de mantuirea lui, si azi ce aflu ca un sectanct scrie Crestinii sunt numiti sfinti, pe bune, nu pentru ca in greaca cuvantul ar avea unele nuante. Crestinii SUNT FARA PACAT si de aceea se numesc sfinti,ma sectanctule cum iti permiti sa scii asemenea blasemie,in biblie scrie, sfant e doar domnul si fara de pacat, sectancti blasfemeaza biblia cum au chef, sângele* lui să cadă asupra lor, biserica ortodoxa din pacate nu face prea multe si e doar lacoma dupa banii

Răspuns Câştigător
| BogdantheDreamer a răspuns:

Sectantii Ray...Cei care cunosc invataturile crestine nu bat campii.

Imi amintesc ca asa spunea si parintele Proclu, ca nu ii vrednic de mantuire, cu toate ca se dedicase in pustie intr-u totul lui Dumnezeu. Smerenia este sfanta. Diavolul poate fi orice, numai smerit nu poate fi.

"Că nu este om care să fie viu şi să nu greşească; numai Tu singur eşti fără de păcat, dreptatea Ta este dreptate în veac şi cuvântul Tău este adevărul."

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Acum un an se intampla, era cu mine in salon

| AC4S4 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Imi amintesc ca asa spunea... ca nu ii vrednic de mantuire" - Scuza-ma ca iti spun, dar una e sa spui ca nu esti vrednic de mantuire, alta e sa spui ca nu esti sigur de ea.

Sfintii apostoli, primii crestini aveau siguranta mantuirii, in acelasi timp avand si smerenie.

12 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Well nu voiesc să mă implic în lupte doctrinale fără sens. Dar conform lui Paul biserica e sfântă și toți cei fac parte din ea sunt sfințiți nu sfinți.

| AC4S4 a răspuns:

Ok, ok... si intrebarea unde-i? Sau doar depanai amintiri?

| RAY explică (pentru AC4S4):

De parca sunt intrebari la cat asta

| Irinel15123532 a răspuns:

Buna Ray, o sa imi exprim o scurta parere. Sunt multi oameni care nu sunt siguri de mantuirea lor din cauza vietii pe care au si o traim, dar biblia spune urmatorul lucru ''v-am scris aceste lucruri ca sa stiti ca aveti viata vesnica'' nu ca sa, presupuneti sau sperati, ci ca sa stiti, in biblie este o forma cu o actiune petrecuta in trecut, acel lucru s-a intamplat deja. Mantuirea este vesnica, de aceea spune biblia ''Duhul Sfant v-a peceptluit pentru ziua rascumpararii. Nu trebuie sa itelegem gresit, nu exista si nu a existat si nu va exista nici un om sfant, este imposibil ca un om sa fie sfant, toti am pacatuit si vom mai pacatui pe viitor, nu pentru ca ne-am planui, dar ne cunoastem indeajuns de bine sa stim ca traim in aceste trupuri slabe si intr-o lume plina de ispite, problema este simpla, nu suntem sfinti. Dar, noi nu putem fi sfinti si nu putem sa ne mantuim singuri, aici intervine harul Lui Hristos, Hristos ne-a declarat neprihaniti, sfinti, curati, indreptatiti, prin sangele Lui, Dumnezeu ne-a declarat sfinti prin viata traita de Hristos pe pamant, noi suntem identificati cu El, suntem spalati, suntem sfinti pentru ca El ne-a iertat datoria, acesta este darul minunat dat de Hristos omenirii, de aceea Pavel scrie in epistolele lui ''Catre sfintii din corint, efeseni. etc'' Pavel putea foarte bine sa scrie ''Catre pacatosii din Corint, Roma, Galateni..etc'' Dar Dumnezeu prin dragostea Lui ne-a oferit ceva ce noi nu meritam niciodata, ne-a dat dragostea si harul Lui. Si noi suntem socotiti iertati si neprihaniti, adica Dumnezeu nu ne mai considera vinovati, de aceea spune in biblie ''Dumnezeu cheama lucrurile care sunt, ca cele care nu sunt, si pe cele care nu sunt, ca si cum ar fi'' Dumnezeu stie ca noi nu suntem sfinti, Sfant este numai El, dar El nu isi va mai aduce aminte de pacatele noastre, pentru ca acum noi urmam pe Hristos, Domnul stia ca si cu pacatele iertate nu va fi de ajuns, era nevoie de o putere in noi, o persoana, care sa ne indrume si sa ne intareasca, altfel ne-am pierde iar pe cale, si avem puterea prin Duhul Sfant care este o persoana care ne iubeste si ne intareste. O seara frumoasa in continuare Ray.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate... invata sa scrii! Nu este prima postare cu ATATEA greseli gramaticale!

Si da, crestinii sunt sfinti, cuvântul "sfant" este definit pe intelesul tuturor in NT si nu am vazut sa scrie undeva ca sfant este DOAR Domnul, poate ne ajuti! Sau habar nu ai despre ce vorbesti asa cum am observat in multe raspunsuri de-ale tale?

In credinta crestina Isus a venit pentru a salva oamenii, oamenii in natura lor nu sunt sfinti, sunt pacatosi, le place pacatul(lenea, lacomia, sunt egoisti! si nu poti contrazice afirmatia asta) iar pentru a putea sta in fata Celui fara pacat si absolut, de 3 ori sfant cum spune si Cerul, trebuie sa DEVINA sfinti! Iar pentru a deveni sfinti trebuie sa traiasca sfant si sunt sigur ca nu stii ce inseamna asta pentru ca nu ai citit o iota in NT, dar postezi critici eronate care mai sunt scrise si prost, parca este un nume pentru genul asta de oameni...

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"...si nu am vazut sa scrie undeva ca sfant este DOAR Domnul..."
"... oamenii in natura lor nu sunt sfinti, sunt pacatosi, le place pacatul(lenea, lacomia, sunt egoisti! si nu poti contrazice afirmatia asta)"

Scuza-ma ca te intreb, dar atunci, daca nu doar spiridusul e sfant, iar oamenii evident nu, dupa cum tot tu ai scris, cine sunt ceilalti "sfinti"?
Sau doar te contrazici singur in cunoscutul stil crestin?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Mhm, deci genul ala de persoana care nu citeste tot si culege doar ce-i convine, sau nu intelege ce citeste.
"...si nu am vazut sa scrie undeva ca sfant este DOAR Domnul..." poate ne ajuti tu.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce, ma?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Mircea un nou cont pe TPU, wow

| RAY explică (pentru Holiday):

E foarte ciudat TPU, iti dai seama ca nu m-am referit la asta si la faptul ca i vine sa dea palme crestinilor, nu e ok asa ceva, da, stiu 1000 de ani de evul mediu, o mie de ani in care biserica a facut iadul pe pamant arzand savanti de vii, stiu asta, nu e ok sa urasti un om ca crede in zeii, nici sa eviti contactul cu el