| SaveTheNature a întrebat:

Imi cer iertare de la atei daca am deranjat cu prezenta mea la sectiunea religie.sau cu intrebarile mele la care am primit nenumarate jigniri.

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ferice va fi de voi când, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni şi vor spune tot felul de lucruri rele şi neadevărate împotriva voastră!

| MMihai a răspuns:

Eu nu te-am jignit.
Eu nici nu sunt ateu.
O să îți recomand niște cărți religioase să citești.
Creștinismul este o religie dintre multe religii.
Dar nu este o religie mai bună decât alte religii.

| MMihai a răspuns:

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste.
Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", care au apărut în românește și sunt redactate de același autor Mircea Eliade și mai multe cărți despre yoga.etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, Eseuri Critice de George Ory, Editura Științifică și Enciclopedică 1981, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching, (Dao De Jing, or Daodejing), etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucrurile mult mai serioase, decât religiile.

| Arthur a răspuns:

Stai liniştit. Ai văzut vreun ateu să-şi ceară scuze pentru vreun lucru făcut anapoda pe aici?
Când le dau neuronii pe dinafară stropind pagina cu băloase înjurături nu aştepta să se sinchisească în vreun fel.
M-ar cuprinde tristeţea dacă aş fi apreciat într-un fel sau altul de acest gen de persoane.
Dar ca să nu - i pun pe toţi ateii într-o oală să şti că am câţiva cărora le respect părerea, inteligenţa dar aceştia nu se bagă în discuţii puerile presărate în loc de argumente cu înjurături.

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo @Naturalpronatura, ai voie sa raspunzi unde vrei!:*bafta!