| cocoo a întrebat:

Imi este foarte frica de moarte. nu imi este frica de judecata de apoi sau de ceea ce va fi dupa, imi este frica de momentul mortii, momentul in care o sa imi dispara sufletul. imi este frica de cum va fi, si la cea mai mica lovitura sau la cel mai mic junghi sau durere a capului sau oriunde ma gandesc ca asta poate fi momentul si ca o sa mor si ca nu imi doresc asta. din cauza asta nu mai dorm noptile si nu ma mai bucur de viata. cum pot scapa de aceasta teama? ce ma poate ajuta?

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu trebuie sa te increzi in Dumnezeu. Daca te vei apropia de El, vei primi pacea Lui in inima ta.Citeste din Biblie si roaga-te, si vei fi eliberat de aceasta teama.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De asta cred crestinii in Dumnezeu, le e frica ca dupa momentul mortii nu se va intampla nimic. happy

P.S: vorbeste cu parintii, cu popa, cu pshilogul etc.

| Ecea a răspuns:

Moartea face parte din viata noastra.
Ceva normal,sunt asa acomodat cu idea incat am devenit imun cand imi mor membrii familiei,prieteni,cunostinte,etc.
O sa iti treaca cu timpul.
Ar fi indicat sa iti vezi de viata si sa profiti din plin de fiecare moment.
Un om care isi iroseste o ora din timpul lui nu a descoperit ce este viata.
Dupa moarte nu o sa mai fie nimic,asa ca timpul este destul de scurt,mai lasa internetul si jocurile si iesi in lume,distreaza-te, fa-i tot ce iti doresti acum, caci dupa incepi o munca care iti va manca 50% din viata si nu o sa iti dai seama cum a trecut timpul.
Multi ajung la varste de 50 de ani si isi dau seama ca desi au trait ei au fost niste oameni morti.

| bluebios a răspuns:

Recomand sa iei Religiousil, tablete. :) Uite reclama aici: http://www.youtube.com/watch?v=8fox4KabGGE&feature=relmfu

| evostyle7 a răspuns:

Pentru frica ca o sa-ti dispara sufletul incearca sa faci ceva special pentru apropiati, sau chiar pentru societate, ca sa ramai mult timp in amintirea lor. Iar pentru a combate frica de moarte iti recomand sa faci ceva extrem. Pune`te in situatii ( fizice ) grele (dar nu imposibile), si lupta pentru a "supravietui". Nu te gandi la chestii de genu` sa stai in fata trenului si sa te dai la o parte in ultima secunda. Cel mai bun remediu, du`te o tura la munte, la cabana sau la cort. Plimba`te, cauta niste trasee mai grele, fa ceva iesit din comun, lasa adrenalina sa curga.
Apropo, suferi de vreo boala?

| jadir a răspuns:

Lipsa de ocupatie unde duce,mie nu mi-e frica de moarte insa mereu ma`m temut sa nu raman invalid, handicapat si sa fiu nevoit sa depind de cei din jurul meu.Dar am trecut peste viata e frumoasa si cu bune si cu rele si ce o fi o fi, eu traiesc clipa.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Las' ca-ti pun eu o vorba buna la nanu' satan

| papusikatha a răspuns:

Daca vrei lasa-mi id tau in privat, si eu am aceeasi problema

| ProjectJackpot a răspuns:

Cui ii pasa ce se-ntampla dupa... Orice inceput are un sfarsit, iar orice sfarsit are un nou inceput. Daca nu-ti place jocul, atunci de ce intri in el?

| starmaker a răspuns:

sad cati ani ai? Sufletul se desparte de corp la moarte, nu dispare. Daca o sa crezi in Dumnezeu o sa te ajute sa iti infrangi teama.

| Ecou a răspuns:

Epic! iti va trece peste cativa ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vorba de o tema ancestrala. Dintotdeauna, oamenii s-au temut de moarte. Nu esti singura care se teme de moarte. Majoritatea oamenilor se gandesc la asta. Unii insa, se gandesc mai mult la acest lucru. Problema de fapt, se reduce la timpul petrecut de tine gandindu-te la moarte.

Gandurile vin si pleaca. Pleaca, ne eliberam de ele, in masura in care le dam si o interpretare. Daca reusim sa le dam o interpretare functionala, scade presiunea lor asupra noastra.

| nosferatu a răspuns:

Ba' da' noi suntem psihologi? laughing

| mafiotuXXL a răspuns:

Salut
Nu are rost sa iti fie frica de moarte ca la totii ne vine randu nu numa tie asa ca nu are rost sa te Spari eu zic sa te Relaxezi sa ai Grija de tine ce sa mai zic nu te mai tot speria de la o durere de cap sau de la altelee ele Trec cum or venit asa se duc.
Eu zic sa nu te mai sparii de la asa ceva nu te mai gandi la acel lucruu Du-te cu prietenii pe afara la o poeveste si Grija de tnn ca o sa uitii si sa fi Relaxataa in tot deuna eu asa sunt RELAXAT in tot deuna si uit de toatee Acuma fa cum vrei tuu Bafta

| mafi a răspuns:

Du-te la un psiholog!

| DomnulNeexistent a răspuns:

Pai daca e sa o luam dupa credinte din Asia ai mai murit de ceva ori deci nu e o noutate daca e sa ne luam dupa crestinism ar trebui sa ne cacam pe noi de pesimism cu cacatu asta de viata...