| anonim_4396 a întrebat:

In ce an s-a nascut Isus? Pare simplu nu?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Pe scurt în aprox. 2 î.e.n. Dacă vrei să discutăm despre dovezi, nicio problemă.

21 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Intrebare de baraj ''In ce an s-a nascut Iisus?''

Raspuns : S-a nascut in anul 1 (daca vrei sa adaugi inainte de Hristos n-am nimic impotriva). Datorita anului de nastere al Mantuitorului putem stabili cu exactitate o ordine cronologica clara si precisa.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Cand a fost anul 1?

| CryChristiAN a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Acum 2011 ani.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Are isus vreun certificat de nastere de poti dovedi ca s-a nascut vreodata? nt a fost scris dupa 80 de ani dupa isus desi nu acum 2012 de ani s-a nascut isus

| EmaS a răspuns:

Isus Hristos s-a nascut 4 i.e.n., — d. 30 e.n. El este Omul care a impartit istoria in doua, creand un ''inainte''si un ''dupa''absolute.

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

De unde sti ca isus s-a nascut?

| CanisMajoris a răspuns (pentru UnicornulInvizibilRoz):

De unde stii ca Gingis Khan s-a nascut? de unde stii ca Abraham Lincoln s-a nascut? De unde stii ca Alexandru cel Mare s-a nascut? Din cartile istoriei. Daca cineva ti-ar spune ca nu crede ca toti cei enumerati s-au nascut, l-ai crede un cretin. Dar pana la urma (desi e evident ca Isus Hristos s-a nascut si a trait in Israel), e o chestie de credinta. Alegi sa crezi ca Alexandru cel Mare si Decebal si Traian nu sunt plasmuiri ale imaginatiei omenesti, ci au fost oameni reali. Alegi sa crezi istoria, si cartile care o atesta. Cand vine insa vorba de Isus Hristos, devii brusc reticent. Pentru ca aici intervin alti factori. Acceptand existenta lui Isus Hristos, te vei trezi confruntat cu problema pacatelor tale. Iar asta va produce neliniste in universul tau comod, in care ai ales sa nu crezi. E cea mai usoara metoda de a evita sa te pocaiesti inaintea lui Dumnezeu. Negandu-L.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Iosif Flavius vietuind intre anii 37-100, a fost preocupat de consemnarea detaliata a istoriei vremii sale, culminand cu momentul distrugerii Ierusalimului, de catre romani, in anul 70. Acest eveniment este prezentat in cartea ce povesteste Primul Razboi Iudeo-Roman. Tot el este cel care da primele marturii extra-biblice despre Iisus Hristos.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

A impartit-o in 2 pentru ca asa a vrut biserica atunci.Ea a reusit asta deoarece avea cea mai mare putere in stat.

| niku93 a răspuns (pentru EmaS):

Stai asa...
deci, Isus Hristos s-a nascut inainte de Hristos?

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Deci acest lucru dovedeste ca Isus chiar a trait pe acest pamant si a murit la Golgota.Insa a treia zi El a inviat.

| EmaS a răspuns (pentru niku93):

El este din vesnicie.Dar a luat chip de om ca sa moara in locul nostru la cruce.

| niku93 a răspuns (pentru EmaS):

Tot nu mi-ai raspuns.
oricum, raspunsul e evident. Isus Hristos chiar s-a nascut inainte de Hristos.

ISUS HRISTCEPTION

| EmaS a răspuns (pentru niku93):

El este inca de la inceputul creatiei.

| Shaoran a răspuns:

Anul 5508 de la facerea lumii.
Vezi Honograful lui Gheorghe Chedrinos

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
În anul 33 înainte de Cristos.
Pe curând!

| DrunkenRat a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Insira niste dovezi daca tot ai adus vorba, sau macar un site. Mi-ai starnit curiozitatea cu asta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru DrunkenRat):

Salut. Iată ce lucruri conduc la această concluzie:
1. Biblia spune că Ioan Botezătorul, vărul lui Isus, şi-a început cariera de profet în al cincisprezecelea an al împăratului roman Tiberius Caesar (Luca 3:1, 2: În al cincisprezecelea an al domniei lui Tiberiu Cezar, pe când Ponţiu Pilat era guvernator al Iudeii şi Irod, tetrarh al Galileii, pe când Filip, fratele lui, era tetrarh al ţinutului Ituriei şi al Trahonitei, iar Lisania, tetrarh al Abilenei, în zilele lui Caiafa şi ale preotului principal Ana, cuvântul lui Dumnezeu a venit la Ioan, fiul lui Zaharia, în pustiu). Istoria laică confirmă faptul că Tiberiu a fost proclamat împărat la 15 septembrie 14 e.n.; aşadar, cel de-al cincisprezecelea an de domnie al său avea să dureze din ultima parte a anului 28 e.n. până în ultima parte a anului 29 e.n.
2. La scurt timp după aceasta Isus a venit şi a fost botezat de Ioan. Iar Biblia menţionează vârsta la care Isus şi-a început lucrarea – aproximativ 30 de ani (Luca 3:23: Isus avea aproape treizeci de ani cand a inceput sa invete pe norod; si era, cum se credea, fiul lui Iosif, fiul lui Eli…).
3. Anul zero nu a existat, deci din 2 î.e.n până în 1. e.n. a trecut doar doi ani, iar din 1e.n. până în 29 e.n avem 28 de ani. Adunănd 2 cu 28 ajungem la 30 de ani ceea ce corespunde cu relatarea biblică despre vârsta la care şi-a început Isus lucrarea.

Mai există şi alte câteva dovezi adiţionale care susţin aceste trei idei care le-am menţionat.

| Dandanache a răspuns (pentru PedoBarbie):

Si cand a murit?