| YumiSukinanda a întrebat:

Isus in ce an s-a nascut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In anul unu.de atunci se spune; Dupa Hristos.deci acum 2011 ani.pe pamant.ca om.fiindca el e vesnic si s-a nascut mai inainte de toti vecii.si prin el toate s-au facut.adica prin cuvant.si el este cuvantul asa cum scrie la creatie; si cuvantul era cu Dumnezeu, si cuvantul era Dumnezeu.

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Probabil ca s-a nascut in anul 4 inaintea erei noastre, si a decedat in jurul anilor 30 era noastra.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

In anul 1.

| Rapunzell a răspuns:

5508 de ani au trecut de la facerea lumii pana la nasterea lui Hristos.

| nesuferit a răspuns (pentru Rapunzell):

Teai uitat in globul magic si ai ajuns la concluzia ca pamantul are 7000 ani?

| Rapunzell a răspuns (pentru nesuferit):

De fapt are, la momentul actual, 7519 happy Prefer sa-i cred pe sfintii Bisericii decat pe omuletii de stiinta. Ce-o sa-mi faci? happy

| Ecea a răspuns (pentru Rapunzell):

Oare?
Ciudat ceea ce spui tu.Chinezii au o istorie de 5000 de ani.
Asta inseamna ca ei sunt primii? sau Adam si Eva au fost asiatici?
Copile, intreci masura.
Depasesti limitele legale de prostie.

| Rapunzell a răspuns (pentru Ecea):

5508 ani inainte de Hristos + 2011 ani dupa Hristos = 7519 in prezent. Daca din acesti 7519 scadem cei 5000 de ani mentionati de tine, rezulta ca poporul chinez s-a format cu aproximatie prin anii 2500 de la facerea lumii. Nu stiu si nici nu ma intereseaza sa aflu cu exactitate cand si cum s-au format, am vrut doar sa-ti arat ca nu au fost primii pe pamant.

Putem spune ca Adam si Eva au fost asiatici, dar nu ca infatisare ci ca origie de loc. Stim, din Geneza, ca Gradina Edenului se afla intre raurile Phison, Gihon, Tigru, Eufrat. Tigru si Eufrat exista si azi, iar Phison si Gihon ori au secat intre timp, ori erau niste afluenti ai Tigrului si Eufratului.

| nesuferit a răspuns (pentru Rapunzell):

Si in 2500 de ani reusesti sa populezi o planeta? tinand cont ca speranta de viata era foarte redusa, datorita conditiilor de viata. Inseamna ca femeila lucrau la productie maxima?

| Rapunzell a răspuns (pentru nesuferit):

Si in momentul de fata, daca nu s-ar mai lua pastile si nu s-ar mai face avorturi, adica daca femeile ar naste toti copiii pe care ii da Dumnezeu, acelasi lucru s-ar intampla. O femeie poate naste, in medie, 20 de copii intr-o viata.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Rapunzell):

Si scheletele vechi de peste 13.000 de ani ce sunt?

| monstrulet a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Au fost plantate de diavol. :))
http://www.youtube.com/watch?v=_9Wx6-c8VSo

| Rapunzell a răspuns:

Pacat de sufletelul tau.

| nesuferit a răspuns (pentru Rapunzell):

Pacat de creierul tau

| Rapunzell a răspuns (pentru nesuferit):

Dar oare ce ramane dupa moarte? Creierul stafidit nu va fi de nici un folos, insa sufletelul da happy

p.s. credinta e in suflet, nu in creierwinking

| nesuferit a răspuns (pentru Rapunzell):

Nu exista suflet, pentru ca nu aveti cum sa demonstrati existenta lui in primul rand

| Rapunzell a răspuns (pentru nesuferit):

Tu esti om fara suflet caci l-ai pierdut si prin prisma gandirii tale fara duh, ai dreptate.

| nesuferit a răspuns (pentru Rapunzell):

Aha, te cred pe cuvant, mai citeste o carte, si lasa basmele bisericesti

| monstrulet a răspuns (pentru Rapunzell):

Mai trebuie sa zici ca dragostea vine din inima laughing

| Rapunzell a răspuns (pentru monstrulet):

Inima este un organ ce pompeaza sangele happy Dragostea vine de la Doamne Doamne happy

| monstrulet a răspuns (pentru Rapunzell):

Ai zis chiar mai bine laughing

| Rapunzell a răspuns:

Da

| nesuferit a răspuns (pentru Rapunzell):

Da? pai da argumente ca nu esti la gradinita

| Rapunzell a răspuns (pentru nesuferit):

Dupa cronologia biblica in care cred crestinii (pentru ca aca nu ar crede in Biblie, nu s-ar mai numi crestini), pamantul are in acest moment 7519 ani, dar dupa evolutionisti pamantul are miliarde de ani vechime. Oamenii de stiinta s-au luat dupa datarea cu carbon, dar aceasta este complet falsa.

Perioada de injumatatire al carbonului 14 este de 5700 de ani, deci e limpede ca aceasta metoda nu poate merge prea departe in urma. Chiar sustinatorii ei afirma ca te poti increde in ea cam pana la 3000 de ani in urma si, daca se merge mai departe, devine din ce in ce mai putin demna de incredere.

Conform specialistilor, cel mai de incredere sistem de datare nu este radiocarbonul, ci datarea dupa inelele de crestere a copacilor [dendrocronologie]. Recent s-au putut testa o intreaga serie de lucruri, comparandu-se datele sistemului radiocarbon cu datele oferite de cercurile copacilor si s-a descoperit ca metoda datarii cu radiocarbon se abatea mult mai mult decat se credea.

Aceste lucruri le cred crestinii. Ceilalti, sa creada fiecare ce vrea, nu-i cu suparare happy Dar atat timp cat se pune o intrebare, fiecare raspunde in functie de ceea ce crede. Si doar pentru ca unii topaie in chiloti pe aici si arunca injurii, nu schimba credinta nimanui.

| n0matterman a răspuns:

Ce an unu ma.Asa ar trebui dar s-a nascut in 4, crestinii lui peste prajit.

| tsevaoth a răspuns:

O dată fundamentală pentru Scripturile greceşti creştine este stabilită pe baza datei la care Tiberiu Cezar i-a succedat împăratului August. Acesta a murit la 17 august, anul 14 e.n. (potrivit calendarului gregorian). Tiberiu a fost numit împărat de Senatul roman la 15 septembrie, anul 14 e.n. Potrivit cu Luca 3:1, 3, Ioan Botezătorul şi-a început serviciul în al 15-lea an al domniei lui Tiberiu. Dacă anii s-au numărat de la moartea lui August, al 15-lea an a durat din august 28 e.n. până în august 29 e.n. Dacă numărătoarea s-a făcut din momentul în care Tiberiu a fost numit împărat de Senat, anul a durat din septembrie 28 e.n. până în septembrie 29 e.n. La scurt timp după aceea, Isus, care era cu aproximativ şase luni mai tânăr decât Ioan Botezătorul, a venit să fie botezat, când „avea cam treizeci de ani" (Luca 3:2, 21–23; 1:34–38). Acest eveniment este în armonie cu profeţia din Daniel 9:25, care spune că, de la „ieşirea cuvântului de restabilire şi de reconstruire a Ierusalimului" şi a zidului său până la apariţia lui Mesia, aveau să treacă 69 de „săptămâni" (săptămâni profetice a câte 7 ani fiecare, numărând în total 483 de ani) (Dan. 9:24). Acel ‘cuvânt’ a fost rostit de Artaxerxes (Longimanus) în 455 î.e.n. şi a fost îndeplinit de Neemia la Ierusalim în a doua jumătate a acelui an. Iar 483 de ani mai târziu, în a doua jumătate a anului 29 e.n., când a fost botezat de Ioan, Isus a fost, de asemenea, uns de Dumnezeu cu spirit sfânt, devenind astfel Mesia, sau Unsul. Faptul că Isus a fost botezat şi şi-a început serviciul în a doua jumătate a acelui an este confirmat şi de profeţia potrivit căreia el avea să fie tăiat „la jumătatea săptămânii" de ani (sau după 3 ani şi jumătate) (Dan. 9:27). Întrucât el a murit primăvara, serviciul său de trei ani şi jumătate trebuie să fi început prin toamna anului 29 e.n. De asemenea, aceste două argumente dovedesc că Isus s-a născut în toamna anului 2 î.e.n., întrucât în Luca 3:23 se spune că Isus avea cam 30 de ani când şi-a început lucrarea.De sigur mai sunt si alte dovezi arheologice.

| 19marian60 a răspuns (pentru tsevaoth):

Eu am "auzit" ca IIsus s-a nascut dupa solstitiul de iarna in 25 decembrie deci nu era toamna!

| tsevaoth a răspuns (pentru 19marian60):

"auzit" nu e raspunsul corect, trebuie sa te documentezi.Sincer acum "crede si nu cerceta" e o mare minciuna spusa de atei contra credinciosilor.

| 19marian60 a răspuns (pentru tsevaoth):

Daca toata lumea crestina sarbatoreste nasterea lui Iisus in 25 decembrie, tu "mare cititor si cercetator"cum ai ajuns la concluzia ca Iisus s-a nascut toamna?

| tsevaoth a răspuns (pentru 19marian60):

Acuma tu si altii puteti sa sustineti ca Isus s-a nascut oricand, e dreptul fiecaruia sa creada si sa accepte ce doreste, eu am prezentat si din perspectiva istorica, nasterea lui.Asta e singura dovada care demoleaza miturile, istoria si arheologia.

| Annalina99 a răspuns:

S-a nascut.Pe sine a-si cu litera mare ca e Mantuitor
in anul 1

| NyanCat a răspuns:

In anul 0 :d

| Coryna999 a răspuns:

Sa nascut in anul 0