| mentholinks a întrebat:

Cand s-a nascut Isus Dumnezeu din Tatal Dumnezeu? Mai exact cand l-a nascut Dumnezeu pe Isus?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dinaite de aparitia Universului, din Eternitate.

| SG1995 a răspuns:

Conform dogmei e nascut din eternitate, poate nu-s eu fizician bun, dar cica Yahweh in fata constant, fara femela, poate se impregneaza singur, mai stii ca nu?

| Nilsson a răspuns:

Iti mai spun ceva in aceasta postare pentru ca e mai veche si nu o urmareste aproape nimeni.
De vreo saptamana ai acaparat aceasta categorie, ma indoiesc ca esti vreun sarguincios in studiul biblic, prea treci de la un capat la celalalt al Bibliei, eu am banuiala ca te inspiri de pe niste site-uri sau pagini de Facebook ateiste.
Oricum toata acesta zbatere este manifestarea unui suflet nefericit, ai avut la un moment dat o poza de profil aici si mi-am dat seama ca in spatele acestui cont se afla o persoana neimplinita, se vedea pe fata ta acest lucru.
Acum, daca vrei sa iti umpli golul sufletesc si sa-ti creezi un scop artificial in viata (acela de a descuraja credinta altora) n-ai decat, dar nu o sa ajungi nicaieri si o sa constati mai tarziu ca ti-ai irosit tineretea.

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Intentia mea nu e sa descurajez pe altii ci sa le arat ca ori Biblia ori Dumnezeul lor e subred.

| Romanul86 a răspuns:

Dumnezeu e veșnic El nu trăiește în timp.
Iisus se naște veșnic încontinuu din Tatăl chiar în momentul acesta.

| Mariushgv a răspuns:

Anul 1 FUNDA TE ROG

| alexxtreme a răspuns:

Iisus nu s-a născut din Tatal Dumnezeu, El este Dumnezeu., vorbim de trinitatea Tatal Fiul si Duhul Sfant adica Dumnezeu, rolurile de Tata Fiu si Duul Sfant sunt doar niste roluri, asta nu insemna ca Iisus este mai mic decat Tatal, ci este la fel, El este Dumnezeu, Ioan 10:30 "Eu și Tatăl, una suntem". Iisus a luat rolul de Fiu cand a venit in lume ca sa moara pentru noi, Caci trei sunt care marturisesc in cer: "Tatal, Cuvantul si Duhul Sfant, si acestia trei una sunt.", Iisus in Biblie apare sub foarte multe nume, unul din acestea fiind Cuvantul, Ioan capitolul 1 "La început era Cuvântul(Iisus) si Cuvântul era cu Dumnezeu și Cuvântul era Dumnezeu, El era la început cu Dumnezeu, Toate lucruile au fost făcute prin El și nimic din ceea ce a fost făcut n-a fost făcut fără El". Iisus este din veșnicii, iar El este Dumnezeu. Cei ce cred ca Iisus este mai putin puternic decat Dumnezeu Tatăl se inșală.