| lidiacengher a întrebat:

S a nascut isus in decembrie?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

În niciun caz. S-a născut probabil pe la începutul toamnei. Sărbătoarea numită Crăciun are origini păgâne, nu creștinești.

17 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cred ca este mai putin important. Important e sa ii cinstim venirea in lumea noastra. Si sa cunoastem sfintenia si sfintii care s-au nascut prin El.

| iurii75 a răspuns (pentru costis):

După ce au eșit din egipt, evreii au fost pedepsiți pentru că au ținut o sărbătoare păgînă, chiar dacă au numit-o "o sărbătoare pentru Iehova". Deci are importanță. Dacă pe drum vei vedea o bomboană în balegă cu siguranță că nu o vei ridica ca s-o consumi, la fel și cu sărbătorile cu origini păgîne( din balegă). Dacă ar trebui ca creștinii să sărbătorească nașterea lui Isus, atunci ar fi indicată data, dar nu este. Mai mult, nici un închinător al lui Dumnezeu nu a celebrat vreo dată ziua de naștere a cuiva.

| costis a răspuns (pentru iurii75):

Faptul ca te bucuri si cinstesti o persoana si un eveniment nu inseamna ca iei o bomboana din balega. Foarte frumos ca esti in rezonanta cu Dorugar. Habar n-am de ce credinta esti, insa din partea mea poti s-o tii sanatos pentru tine.

| iurii75 a răspuns (pentru costis):

„Noţiunea de aniversare a zilei de naştere era cu totul străină gândirii creştinilor din acea perioadă." — Allgemeine Geschichte der christlichen Religion unde Kirche, de Augustus Neander, 1842, vol. I, p. 518.
„În vremurile de mai târziu, evreii considerau aniversarea zilei de naştere o formă de închinare idolatră, concepţie confirmată din plin de ceea ce vedeau ei în ritualurile legate de această zi." — The Imperial Bible-Dictionary, de Patrick Fairbairn (Londra, 1874), vol. I, p. 225.
„Diversele obiceiuri care însoţesc astăzi aniversarea zilei de naştere au o lungă istorie. Ele îşi au rădăcinile în magie şi religie. Obiceiurile de a transmite felicitări, de a oferi daruri şi de a sărbători evenimentul — la lumina lumânărilor — aveau în vechime rolul de a-l ocroti de demoni pe cel sărbătorit şi de a-i garanta siguranţa pentru următorul an de viaţă... Până în secolul al patrulea, creştinismul a respins sărbătorirea zilei de naştere, considerând-o un obicei păgân." — Schwäbische Zeitung (supliment al periodicului Zeit unde Welt), 3/4 aprilie 1981, p. 4.
„Primii creştini considerau aniversarea zilelor de naştere un obicei păgân", se spune în The World Book Encyclopedia. De pildă, vechii greci credeau că fiecare om are un spirit ocrotitor, care asistă la naşterea acelui om şi veghează apoi asupra lui. Acest spirit „avea o relaţie mistică cu zeul a cărui zi de naştere corespundea cu cea a persoanei respective", se spune în cartea The Lore of Birthdays. În plus, zilele de naştere au avut din timpuri străvechi o strânsă legătură cu astrologia şi horoscopul.
Ținînd cont de aceste lucruri, cum crezi, este această sărbătoare aprobată de Dumnezeu?
Tu cum te-ai simți dacă un grup de persoane ar hotărî să-ți serbeze ziua deși tu nu ai dorit niciodată acest lucru? Mai mult, ei habar nu au cînd te-ai născut și de aceia aleg ziua de naștere a unui dușman de-al tău? La acea sărbătoare mai că nuși amintesc de tine, în schimb își oferă daruri reciproc și chefuiesc, se îmbată, adică practică tocmai ce tu detești. Acesta este crăciunul, și cu siguranță - nu este aprobată de Dumnezeu.

| costis a răspuns (pentru iurii75):

De unde stii tu ce aproba Dumnezeu si ce nu? tu poti sa stii cu siguranta doar ce nu aprobi tu.

| iurii75 a răspuns (pentru costis):

Daca oamenii ar studia Biblia atunci ar cunoaste ce aproba Dumnezu si ce nu. 2 timotei 3~16/17 - toata scriptura este inspirata de Dumnezeu si de folos... c omul lui Dumnezeu sa fie PE DEPLIN COMPETENT, COMPLET PREGATIT PENTRU ORICE LUCRRE BUNA.
Din ea stiu ce aproba si ce nu.

| Doub a răspuns:

Nu, nu s-a născut.

| R0R0 a răspuns:

Da. Pe 25

| Dorugar a răspuns:

Pe naiba!
Dar sarbatoarea pe care astazi o numim Craciun continua marea sarbatoare a imperiului Roman numita Sol Invinctus si care se sarbatorea in aceasta data, si a fost preluata de Imparatii romani ca oamenii simpli si amatori de sarbatori si distractie sa inghita mai usor noua religie crestina

| drutzix a răspuns:

Nu.
El s-a nascut prin septembrie-octombrie.
Se sarbatoreste nasterea lui pe 25 decembrie pentru ca era deja o sarbatoare ne-crestina pe data aia si s-au gandit sa o fure pentru ca oamenii sa se converteasca mai usor.

| dragos38 a răspuns:

Dupa cum se stie pe data de 21 sau 22 dec, are loc solstitiul de iarna, iar popoarele necrestine sarbatoarea pe 25 dec.nasterea soarelui, dar de cand s-a extins crestinismul si asupra popoarelor pagane de atunci se sarbatoreste nasterea lui Isus Hristos, desi multi cercetatori spun ca nasterea lui I.H. nu a avut loc in luna dec.deoarece este absurd in luna decembrie ca pastorii sa stea cu oile pe camp, cand temperaturile sunt foarte scazute si nu doar in luna decembrie,ci si in lunille de vara,in desert noaptea este foarte frig, darmite in decembrie, iar o alta cheste, biblia spune ca Iosif si Maria au calatorit la betleem pentru a se inregistra cu ocazia recensamantului roman, insa in acele vremuri recensamantul nu se desfasura in timpul iernii.Deci pe 25 decembrie dacii sarbatoreau nasterea soarelui, dar dupa ce s-au crestinat se sarbatoreste nasterea lui I.H. ma rog o poveste, ca toate povestile.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Nu. Data de 25 decembrie a fost folosita pentru ca atunci paganii aveau o sarbatoare, iar in data acelei sarbatori, Biserica crestina a hotarat sa ii multumeasca Domnului Iisus ca s-a nascut pentru noi.

| Dorugar a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Hahaha ce banc bun! Pai Domnul Rabin Isus din Nazareth nu s-a nascut crestin si nici nu s-a convertit niciodatá la crestinism, asa ca ar trebui ca Biserica Crestina saßi multumeasca Religisi Mozaice si mamei mozaice a pruncului Isus!

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru Dorugar):

Deci, Iisus Hristos e INSUSI CAPUL BISERICII CRESTINE, si a schimbat legea mozaica in cea crestina, da? S-a nascut sub lege, in neamul lui Israel, insa Dumnezeu l-a trimis cu un scop, sa ne scape de ruptura intre om Dumnezeu prin pacat pe care a facut-o Adam.
Ce ai spus tu acum nu prea are nici o logica.

| Dorugar a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Isus Christos este capul Bisericii crestine doar in fanteziile voastre mincinoase! El era un RABIN al Religiei Mozaice, care nu s-a dezis de religia lui nici cand era rastignit pe cruce! Asa ca nicivorba de schimbat religia mozaica pentru ca nici macar unul din ucenicii sai Nu s-a convertit la crestinism ci au ramas SECTANTI ai religiei mozaice! Asa ca tu nu numai ca esti lipsita de logica dar esti la minus si cu cultura!
Cum iti inchipui tu ca Dumnezeul Religiei Mozaice l-a trimis cu scopul sa se sacrifice püentru crestinii care i se inchina Satanei si ii calca LEGEA in picioare? Pai cum gandesti? Adica Dumnezeu i-a pedepsit pe Adam si Eva pentru ca nu le-au ascultat sfatul Dar ii iubeste pe crestinii care i-au incalcat Lergea si slujesc ca Dumnezeu o creatura nenorocita care se lauda ca e seful Iadului, si nu pe Creator?

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu te supara, dar esti iudaist?

| Dorugar a răspuns (pentru 熊Panda熊):

NU sunt si nici nu m-as supara daca as fi!
Atata doar ca sunt o persoana care a inteles ca "radacinile mozaice = iudaiste" ale religiei crestine inseamna ca crestini au furat scriptura religiei mozaice si ar fi vrut sa-L fure odata cu Biblia si pe Dumnezeul din ceruri al religiei mozaice...doar ca acesta nu s-a lasat furat, asa ca crestinii au renuntat la Creator si iata ca au ca Dumnezeu o creatura! Dar stii ce ma mira? Ma mira ca acesta creatura se lauda ca este seful Iadului, si crestinii sunt atat de orbiti la minte incat nu realizeazaca seful iadului, Dummnezeul lor, este chiar DRACU!