| anonim_4396 a întrebat:

In concluzie dupa 6 luni de TPU am descoperit ca trebuie sa cred in orice lucru care nu se arata, asa ca mam convertit la acest zeu are o nastere tare (Horus a fost născut de zeița Isis, dupa ce ea a adunat toate părțile dezmembrate ale corpului soțului ei ucis, Osiris, cu excepția penisului, care a fost aruncat în Nil și mâncat de un pește[1][2]. Ea și-a utilizat puterile magice pentru a-l reînvia pe Osiris și a creat adorarea unui falus de aur[3], pentru a-l concepe pe fiul ei. Într-o altă versiune a poveștii, Isis a rămas insarcinată cu ajutorul focului divin.[4] Odată ce Isis știa că este însărcinată cu Horus, ea a fugit în mlaștinile din Delta Nilului ca să se ascundă de fratele ei Seth, cel care l-a ucis pe Osiris din gelozie și care vroia să-l omoare și pe fiul lor.[4] Astfel Isis a născut un fiu divin, pe Horus.)

deci aveti vreo dovada ca acest zeu nu exista crestinilor? pana acum eu am negat existenta zeului vostru as vrea si voii sa negati restul de 2000 de zei prin argumente

multi crestini au scris la intrebarile mele ca nu este nevoaie de dovezi sa crezi atunci de ce dumnezeu mai real ca horus?

A B C D
Aesma Daeva
Afrodita
Ahriman
Ahti
Ahura Mazda
Aka Manah
Ameretat
Ammon
Amphirita
Anahita
Angra Maynu
Anubis
Apis
Apo
Apollo
Apophis
Asclepios
Așa
Ares
Ares Lusitani
Ariștat
Armati
Artemis
Asuan
Atar
Ataegina
Atesh
Atena
Atlas
Atropos
Austru
Baal
Bacchus
Baldur
Bandonga
Bastet
Belenus
Belisama
Bellone
Bendis
Bes
Bobd
Bor
Bormanico
Bragi
Brahma
Brigid
Buddha
Calliope
Camaxtli
Cariocecus
Chalchiuhtlicue
Charon
Ch'o-je
Chons
Ceres
Cernunnos
Cerridween
Clementia
Clio
Clothos
Coeus
Cora
Coyolxauhqui
Crius
Cronos
Cybele
Dagda
Dalia
Danu
Demetra
Damuzi
Derzis
Diana
Diancecht
Dievs
Dionis
Drug
Duberdicus
[modificare]E - F - G - H

E F G H
Endovelicus
Enki
El
Elohim
Eol
Eos
Erato
Erebos
Eris
Eros
Esculap
Eteocles
Euterpe
edain
Forseti
Fortuna
Freya
Freyr
Frigg
Fides
Gabija
Gaia
Geb
Gebeleizis
Gerd
Goibniu
Gorgonya
Hades
Haoma
Haos
Hapi
Hathor
Haurvatat
Hebe
Hecate
Heimdall
Hel
Helios
Hephaistos
Hera
Hermes
Heros
Hestia
Hnum
Hod
Horus
Hubal
Huitzilopochtli
Hvarekșaeta
Hyperion
Hypnos
[modificare]I - J - K - L

I J K L
Ianus
Iapetus
Idunna
Illythia
Imhotep
Indra
Inanna
Iris
Ishtar
Isis
Iuno
Iupiter
Iustiția
Iuventus
Jord
Jumala
Jupiter
juno
Kali
Khors
Koliada
Koshkei
Kotys
Kannon
Lachesis
Laima
Lares
Lasa Vecu
Liber Pater
Libertas
Libitina
Loki
Losna
Lug
Luna
[modificare]M - N - O - P

M N O P
Maat
Macha
Manannan
Mania
Marduk
Maris
Marte
Medeea
Melpomene
Menrva
Mercur
Mielikki
Min
Minerva
Mithra
Mixcoatl
Mnemosyne
Mond
Morfeu
Morrigan
Nabia
Nanghaithya
Neith
Nemesis
Neptun
Nephthys
Nergal
Nike
Njord
Nodons
Nortia
Nun
Nut
Nyx
Oceanus
Odin → Wotan
Oengus
Ogma
Orpheus
Osiris
Pan
Persephona
Perun
Phaunus
Phoebe
Pluto
Polyhymnia
Poseidon
Prometeu
Proserpina
Psiche
Ptah
Priapus
[modificare]Q - R - S - T

Q R S T
Quetzalcoatl
Quirinus
Ra
Ran
Rapithwin
Rașnaw
Rhea
Rosemerta
Runesocesius
Sabazius
Saturn
Saurva
Sehmet
Selena
Semele
Seth
Shiva
Shu
Sif
Skadi
Skuld
Sobek
Sokar
Sol
Sraoșa
Sunna
Svalin
Sigyn
Tages
Tawrich
Tefnut
Tentatis
Terpsichore
Tethys
Thalia
Thanatos
Theia
Themis
Thiazi
Thor
Thot
Tinia
Tiștrya
Tlaloc
Trebaruna
Tuchulca
Turan
Tușnamatay
Tyr
[modificare]U - V - W - X

U V W X
Ull
Uni
Urania
Uranus
Urd
Varhagn
Vata
Venus
Verdandi
Verethragna
Vidar
Vohu Manah
Vulcanus
Wotan → Odin
[modificare]Y - Z

Y Z
Yu
YHWH
Zam-Armatay
Zamolxis
Zarich
Zemelo
Zeus
Zibelthiurdos
Zurvan

10 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Ma nu stiu de ce ai ales tocmai un zeu egiptean atat de departat de cultura noastra, eu l-as fi ales pe Zamolxis in locul tau, era Dumnezeul dacilor.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Prefer versiunea grecilor, Helios.

| iRaul a răspuns:

Foarte tare, oricum, doar ca sa stii, crestinii nu prea au habar de viata, ei vor de la tine sa dai un contra-argument la nimic, in logica, ca sa dai un contra-argument, trebuie sa ai un argument, nimeni nu iti poate da un argument valid despre existenta lui Dumnezeu, nu poti sa dai un contra-argument la ceva ce nu are argument.(Sper ca intelegi) Orcum, imediat ii vezi pe aicea cum incep sa urle cu sfanta scriptura si ca acolo si aici, chestii in care nici ei aproape ca nu cred. big grin

| eandopuncttk a răspuns:

De la ce te-ai luat?
tu sigur nu ai probleme?

| fiosel a răspuns:

Vrei sa stii de ce? foarte simplu, acest zeu traieste de 5999 de ani pe cand ceilanti au murit toti
Astfel, sfatul lui Gamaliel, "daca incercarea sau lucrarea aceasta este de la oameni, se va nimici, dar daca este de la Dumnezeu nu o veti putea nimici" (Fapte 5:33-39),Dupa cum i-ti dai seama gloria romei pagane a pierit de mult pe cand ce-a a lui Dumnezeu nu

| RainbowNeos a răspuns:

Patetic si jalnic...

| GiulianoSenior a răspuns:

Bravo tie

| D9THC a răspuns:

Salut

nu sunt crestin, deci nu trebuie sa neg zeul

ceea ce spui tu a mai fost spus de un baiat, intr-o forma mai simpla, sper eu pe intelesul crestinilor http://en.wikipedia.org/wiki/Russell's_teapot

;)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este clar, esti ateu (desi eu nu agreez acest termen), desi urmarindu-ti postarile anterioare o faci mai mult de pe pozitie de fronda si nu temeinic argumentat.Cu alte cuvinte folosesti acelasi mod de a-ti motiva punctul de vedere ca si credinciosii.In felul acesta purtati un fel de dialog al surzilor. Daca fiecare parte ar ridica niste probleme temeinic (chiar daca nu si corect)motivate, ar obliga partea adversa sa se documenteze pentru a da un raspuns care sa combata, deci discutii din care toti au de castigat prin ridicarea nivelului de cunostinte.Asaaa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti sigur?