| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu credeti in zei astia? si ei promit viata vesnica / cu ce e mai real dumnezeu ca ei?
Aesma Daeva
Afrodita
Ahriman
Ahti
Ahura Mazda
Aka Manah
Ameretat
Ammon
Amphirita
Anahita
Angra Maynu
Anubis
Apis
Apo
Apollo
Apophis
Asclepios
Așa
Ares
Ares Lusitani
Ariștat
Armati
Artemis
Asuan
Atar
Ataegina
Atesh
Atena
Atlas
Atropos
Austru
Baal
Bacchus
Baldur
Bandonga
Bastet
Belenus
Belisama
Bellone
Bendis
Bes
Bobd
Bor
Bormanico
Bragi
Brahma
Brigid
Buddha
Calliope
Camaxtli
Cariocecus
Chalchiuhtlicue
Charon
Ch'o-je
Chons
Ceres
Cernunnos
Cerridween
Clementia
Clio
Clothos
Coeus
Cora
Coyolxauhqui
Crius
Cronos
Cybele
Dagda
Dalia
Danu
Demetra
Damuzi
Derzis
Diana
Diancecht
Dievs
Dionis
Drug
Duberdicus
[modificare]E - F - G - H

E F G H
Endovelicus
Enki
El
Elohim
Eol
Eos
Erato
Erebos
Eris
Eros
Esculap
Eteocles
Euterpe
edain
Forseti
Fortuna
Freya
Freyr
Frigg
Fides
Gabija
Gaia
Geb
Gebeleizis
Gerd
Goibniu
Gorgonya
Hades
Haoma
Haos
Hapi
Hathor
Haurvatat
Hebe
Hecate
Heimdall
Hel
Helios
Hephaistos
Hera
Hermes
Heros
Hestia
Hnum
Hod
Horus
Hubal
Huitzilopochtli
Hvarekșaeta
Hiperion
Hipnos
[modificare]I - J - K - L

I J K L
Ianus
Iapetus
Idunna
Illythia
Imhotep
Indra
Inanna
Iris
Ishtar
Isis
Iuno
Iupiter
Iustiția
Iuventus
Jord
Jumala
Jupiter
juno
Kali
Khors
Koliada
Koshkei
Kotys
Kannon
Lachesis
Laima
Lares
Lasa Vecu
Liber Pater
Libertas
Libitina
Loki
Losna
Lug
Luna
[modificare]M - N - O - P

M N O P
Maat
Macha
Manannan
Mania
Marduk
Maris
Marte
Medeea
Melpomene
Menrva
Mercur
Mielikki
Min
Minerva
Mithra
Mixcoatl
Mnemosyne
Mond
Morfeu
Morrigan
Nabia
NanghaitHia
Neith
Nemesis
Neptun
NephtHis
Nergal
Nike
Njord
Nodons
Nortia
Nun
Nut
Nyx
Oceanus
Odin → Wotan
Oengus
Ogma
Orpheus
Osiris
Pan
Persephona
Perun
Phaunus
Phoebe
Pluto
PolyHimnia
Poseidon
Prometeu
Proserpina
Psiche
Ptah
[modificare]Q - R - S - T

Q R S T
Quetzalcoatl
Quirinus
Ra
Ran
Rapithwin
Rașnaw
Rhea
Rosemerta
Runesocesius
Sabazius
Saturn
Saurva
Sehmet
Selena
Semele
Seth
Shiva
Shu
Sif
Skadi
Skuld
Sobek
Sokar
Sol
Sraoșa
Sunna
Svalin
Sigyn
Tages
Tawrich
Tefnut
Tentatis
Terpsichore
TetHis
Thalia
Thanatos
Theia
Themis
Thiazi
Thor
Thot
Tinia
Tiștrya
Tlaloc
Trebaruna
Tuchulca
Turan
Tușnamatay
Tyr
[modificare]U - V - W - X

U V W X
Ull
Uni
Urania
Uranus
Urd
Varhagn
Vata
Venus
Verdandi
Verethragna
Vidar
Vohu Manah
Vulcanus
Wotan → Odin
[modificare]Y - Z

Y Z
Yu
YHWH
Zam-Armatay
Zamolxis
Zarich
Zemelo
Zeus
Zibelthiurdos
Zurvan

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca ei zac intr-un mormant rece.Domnul Isus a treia zi a inviat si sade la dreapta lui Dumnezeu.

| lifeForJesus a răspuns:

S-au fălit că sunt înțelepți, și au înnebunit!
Atunci se arată omul cât este de prost cu știința lui.

| anonim_4396 explică (pentru lifeForJesus):

Adica?

| wales a răspuns:

Îmi place ce rațiune irațională ai. O persoană care luptă împotriva a ceea ce el însuși crede că nu există. Citește următoarele:
Odată, un ateu s-a apropiat de Mahatma Gandhi, marele bărbat al Indiei şi l-a rugat să sprijine o societate contra lui Dumnezeu. Gandhi s-a uitat la el şi i-a zis: "Mă uimeşte să văd un om inteligent care luptă împotriva unui Dumnezeu despre care el spune că nu există". Ateii, chiar prin faptul că îl neagă pe Dumnezeu îi confirmă existența. Încearcă să negi ceva ce nu există, nu poţi, pentru că nici măcar nu ai noţiunea de la care să porneşti. Orice subiect, aprobat sau negat în lume vreodată, mai întâi şi-a dovedit existenţa ca mai apoi să fie supus diferitelor discuţii. Aşadar, tăgăduirea Divinităţii de către atei nu-L împiedică pe Dumnezeu să existe.

| mgtow a răspuns:

Hai lasane impace cu zeii imaginari, ne aflam in secolul XXI nu suntem in epoca romei.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Demonstreaza ca nu exista?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Romanii cu epoca lor de piatra credeau in 9 zei:

Hera este personificarea feminina a cerului, in special a cerului nocturn. Ea este sora si sotie in acelasi timp a lui Zeus, impartind cu acesta puterea. Este zeita femeilor si a casatoriei.

Atena (Athena, numita si Palas Athena) este, dintre toate zeitatile Panteonului grecesc, cea mai apropiata de Zeus, ca una ce este nascuta, fara mama, direct din capul lui si intrupand o parte din insusirile tatalui sau. Ea conduce armatele la victorie si tot ea prezideaza la incheierea pacii. Si Ares este zeul razboiului, dar acesta este un zeu sangeros, iubind varsarea de sange pentru varsarea de sange insasi. Atena este inteleapta, prudenta, duce luptele la bun sfarsit, apoi prezideaza operele din timp de pace: adunarile din agora (piata publica), sedintele senatului etc. Ea protejeaza munca, meseriile, artele.

Apolo (Apollo) este unul dintre cei mai importanti zei ai grecilor. Numele sau inseamna soarele "stralucitor". De la inceput Apolo a fost o zeitate pastorala. In general insa el este cunoscut ca zeu al poeziei si al artelor.

Artemis este zeita fecunditatii, a castitatii si a iubirii legitime. Ca sora a lui Apolo impartaseste unele din insusirile acestuia, precum aceea de a feri pe oameni de boli, dar este in stare si sa provoace epidemiile si sa omoare cu repeziciune mai ales femei. Identificandu-se cu zeitatile lunare Hecate si Selene, ea apare ca zeita a luminii nocturne, zeita care iubeste locurile retrase, intunecoase.

Hermes era socotit zeu al vantului, al comertului, al castigului rapid, al artei de a trage profit in dauna altuia. Tot el este si zeul drumurilor.

Hefaistos este in Panteonul grecesc zeul focului, in special al focului din adancul pamantului. Mai tarziu, in poemele homerice, apare ca mesterul iscusit care cladeste palatele zeilor si faureste toate obiectele de confort si de podoaba ale zeilor la care, fireste, se foloseste in primul rand focul.

Afrodita, sotia lui Hefaistos, dupa alta versiune sotia lui Ares, zeul razboiului, este zeita iubirii senzuale.

Poseidon, zeul marilor, fratele lui Zeus, este de asemenea una dintre zeitatile importante ale Panteonului grecesc.

Atena apare ca zeita intelepciunii.

Acum exista doar Dumnezeu, daca esti ateu treaba ta dar nu are rost sa iti bagi mana in foc si sa spui ca nu exista.

| eugenl a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti liber sa crezi in ceea ce vrei. Asta e liberul arbitru?
Te-a obligat cineva sa crezi in vreun zeu anume?

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Crestni cred in unul ti se pare ca e la fel?

| anonim_4396 explică (pentru eugenl):

Inteligent raspuns

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred in Dumnezeu si altceva nu mai am de spus.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

N-am nimic cu asta da cu ce e mai real dumnezeu ca afrodita?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru IntrebariIntrebatoare):

Asa e da e doar unu atunci erau atatia mai ales afrodita ma convertesc la ea

| tsevaoth a răspuns (pentru anonim_4396):

Singurul zeu care a trecut de la un neam la altul si a fost acceptat este zeul bibliei Yahve, restul au murit odata cu popoarele care le-au adus inchinare, Yahve este de asemenea si cel mai longeviv.

Răspuns utilizator avertizat
| GyeBaek a răspuns:

E o situatia mai delicata si greu de explicat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Satan e singurul real!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Unde in cartile de copii mici un fel de bau - bau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa facem cate 100 de biserici pentru fiecare, asa sa fie.

| 1997biju a răspuns:

Si care e cel mai tare, tati.
se cearta pentru tron

| n3offycial a răspuns:

Ma retaratule mars cu zeii tai si bagai la mata in cur

| anonim_4396 explică (pentru n3offycial):

Printre ei e si dumnezu il jignesti si pe el?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Antipaticu):

De unde esti?

Răspuns utilizator avertizat