| anonim_4396 a întrebat:

În Luca 22:43-46 am întâlnit ceva interesant:
"Atunci I s-a arătat un înger din cer ca să-L întărească.
A ajuns într-un chin ca de moarte și a început să se roage și mai fierbinte...și sudoarea I se făcuse ca niște picături mari de sânge, care cădeau pe pământ.
După ce S-a rugat, S-a sculat și a venit la ucenici. I-a găsit adormiți de întristare și le-a zis:
Pentru ce dormiți? Sculați-vă și rugați-vă, ca să nu cădeți în ispită."

Întrebările sunt:

Există vreo explicație medicală pentru acele picături mari de sânge care cădeau pe pământ?

Iar expresia "adormiți de întristare" la ce se referă? Mă interesează dacă o stare de tristețe puternică poate instala somnul, tot medical sau psihologic vorbind.

81 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu exista nici o explicatie medicala pentru ca nu a fost asa.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Se pare că este...citește răspunsul lui Irinel.
Și desigur că a fost așa.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, daca exista aia e, eu am luat asta ca sudoarea i s-a facut ca niste picaturi de sange ca si cum s-a transformat. Adica ca a iesit transpiratia si dupa aia s-a transformat, asa am inteles eu.
Real o fi cand transpiri si e amestecata transpiratia cu sange probabil, poate la asta se refera Irinel.

| Catrice a răspuns:

Când ești depresiv și n-ai chef de nimic de cele mai multe ori vrei sa dormi.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

"Există vreo explicație medicală pentru acele picături mari de sânge care cădeau pe pământ?"

Acel "ca" din text indică o figură de stil ce implică o comparație. "Sudoare li se făcu precum picuri de sânge ce cad pe pământ"
La fel și sintagma a "adormi în întristare" este o metaforă, nu o lua literar.

| mentholinks a răspuns:

Asa a inflorit autorul. In celelalte evanghelii nu e asa.

| Goete a răspuns:

Adormit de intristare inteleg ca esti cand esti intr-o starte depresiva si nu faci nimic pentru a iesi din situatie, "dormi".
Sudoarea ca niste picaturi mari de sange care cadeau pe pamant vrea sa spuna efortul "suprauman" pe care l-a facut pentru a iesi din chinul ca de moarte (depresiv)
P.S. este interpretarea mea personala, orice asemanare cu realitatea e pura coincidenta happy

| halogen001 a răspuns:

Ma bucur ca ti-a placut ce ai citit si iti multumesc pentru aprecieri. Adevarul poate fi dureros, dar in timp iti trece orice suparare.

1-Stiinta te iubeste: iti da casa, caldura, mancare, masina, medicamente, telefon, televizor, calculator.

2-Dumnezeu te iubeste: te lasa sa mori in razboaie, in accidente, de boala, de frig, de foame si iti da somnul de veci.

Ai 4 variante de ales din 2 iubiri mari:

nimic,
1,
2 sau
1+2.

Eu aleg 1 happy

Sa crezi in povesti nu te ridica la nici un nivel happy E doar fantezie. Vei vedea la timpul potrivit varianta 2) daca acum povestile puerile ti se par reale.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru halogen001):

Stiinta nu poate iubi pe nimeni nu pricep cum cineva poate fi in halul asta de retardat. Te-au scapat parintii in cap cand erai mic?
Iubirea nu poate fi oferita decat de un agent liber care are constiinta de sine. Stiinta e doar un domeniu de studiu deci nu poate iubi. Te-am distrus cu logica si ratiune la capitolul asta.

Si stiinta nu mi-a dat nici masina nici casa nici mancare nici nimic. Eu le-am cumparat din banii mei si din munca mea. Stiinta nu poate sa-ti dea nimic idiot cazut in cap ce esti.
Si iti mai zic inca o data sa-ti schimbi poza aia de profil ca imi vine sa vomit cand iti vad moaca aia de goblin prost.

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu trebuie sa te stresezi.
Stiu ca e greu cand din lumea basmelor trebuie sa iei contact cu realitatea, dar cartile cu povesti sunt la locul lor, nu ti le-a luat nimeni si cand simti nevoia sa evadezi din realitate esti liber sa te cufunzi in lectura.
Sa nu te mire ca am spus ca stiinta te iubeste. Daca despre un personaj invizibil inexistent si inventat cum e Dumnezeu care nu-ti da nimic in afara de iluzii si sperante false ti se pare firesc sa spui ca te iubeste, nu vad de ce ar fi mai nepotrivit sa iti spun ca stiinta te iubeste, mai ales ca stiinta (nu a mea sau a ta, ci a oamenilor inteligenti care stiu sa faca lucruri utile) iti imbunatateste viata.

M-am intristat putin cand am citit ce ai scris: "Si stiinta nu mi-a dat nici masina nici casa nici mancare nici nimic. Eu le-am cumparat din banii mei si din munca mea. Stiinta nu poate sa-ti dea nimic..."

Fara stiinta oamenilor care fac case, masini, mancare si asa mai departe, nu ai avea de unde sa cumperi casa, masina, mancare si in cel mai bun caz ai trai in frig, intr-o casa din chirpici acoperita cu paie, ai conduce o caruta trasa de un cal sau magar si ai avea o sapa de lemn pentru lucratul pamantului si chiar si lucrurile astea necesita stiinta.

Realitatea e cu totul alta decat cea din cartea cu povesti numita Biblie.

Sper ca ai inteles ce am zis si daca nu ai inteles, mergem mai departe cu ce avem si toata lumea e fericita.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru halogen001):

Nu am de gand sa citesc tot romanul ala lmfao. Singurul motiv pentru care nu crezi in Dumnezeu este fiindca esti urat si prost. Stiinta nu face nici pe naiba. Iti spune doar ca ai iesit dintr-o supa si tu ca idiotul chiar crezi lmao. Casa si masina si tot ce am sunt rezultatul muncii mele nu a stiintei. Esti suparat pe Dumnezeu ca esti prost si urat.

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cred ca ti-ai dat seama ca nu ai un rationament corect si o judecata limpede daca ai putut sa spui:

"Si stiinta nu mi-a dat nici masina nici casa nici mancare nici nimic. Eu le-am cumparat din banii mei si din munca mea. Stiinta nu poate sa-ti dea nimic..."

De aceea am convingerea ca pentru tine, cartea cu povesti e exact ce iti trebuie si iti ajunge ca sa fii multumit de viata pe care o ai.

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu esti in stare sa vezi realitatea. Ti se pare ca fara stiinta altora (ca nu e vorba de a ta ca se vede ca nu ai deloc asa ceva) ai putea cumpara casa, masina si mancare, dar nu te intrebi daca fara stiinta ar exista asa ceva.
Deci esti foarte limitat in gandire si cartea cu povesti e perfecta pentru tine. Nici nu ai avea cum sa poti intelege altceva decat o carte cu povesti.

Imi pare rau pentru tine ca nu poti mai mult, dar nu am cum sa te ajut.
"de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere"

| CostinAlamariu a răspuns (pentru halogen001):

Deci lasa-ma sa inteleg. Tu crezi ca din nimic, din vid a explodat nimicul si a aparut universul, dupa care dintr-o supa au iesit niste gandaci care cumva, prin magie au devenit niste maimute si tu acum nu esti altceva decat o maimuta proasta. Lmfao si ma acuzi pe mine ca cred in povesti laughing

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Aproximativ. Povestea cu supa e mai verificata decat povestea cu Dumnezeu. S-au gasit fosile, s-a stabilit varsta lor, se vad asemanarile dintre specii, se vede evolutia in timp, deci e lucru mai serios facut cu munca multa. Nu e poveste ca pentru copii cu zane si feti frumosi. Ca a n-a avut ce face un zeu pe care nici nu-l vede nimeni si afacut tot ce se vede si acum i-al de unde nu-i si te iubeste de nu te vezi, de te lasa sa mori si iti da si viata vesnica pe care n-a vazut-o nimeni. Plus ca se stie cum conducatorii romani s-au folosit de povestile astea sa linisteasca populatia ocupata si nu numai. Se vede si acum cui folosesc povestile. N-ai sa vezi ca vine un cercetator la usa ta sa iti spuna in ce sa crezi, cum sa-ti traiesti viata sau sa iti ceara bani pentru nimic. In schimb pe partea religiei vezi ca iti ia banii pentru ritualuri fara folos si daca ai de trait traiesti, daca ai de murit mori, ca nu e ajutor adevarat pentru om sa te rogi la nimic si sa astepti sa-ti fie mai bine.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru halogen001):

"Dacă mi-ar demonstra cineva că Hristos Se află în afara adevărului şi ar fi real, că adevărul se află în afara lui Hristos, aş prefera să rămân cu Hristos, decât cu adevărul."
-Feodor Dostoievski, unul dintre cei mai mari scriitori din toate timpurile.

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

E bun citatul. Te caracterizeaza perfect. Adevarul nu are importanta pentru tine. Daca iti place povestea, nu conteaza daca e adevarata sau nu ca tu ramai in orice conditii cu povestea. Ai sa vezi cand vei avea nevoie de ajutor ce ajutor vei avea de la personajele din poveste.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru halogen001):

In primul rand sa stii ca țin la adevar. De ai citesc zeci si sute de carti de filozofie si altele. De aia ma documentez tot timpul.
Si in al doilea rand, nu am nevoie de ajutor in viata asta.
Degeaba ma iei cu "ai sa vezi" ca nici macar nu imi pasa de viata asta. Tu asta nu pricepi. Ma doare fix in fund de cum imi e viata asta pe pamant. Sa fie cum o vrea Dumnezeu. Daca Dumnezeu o sa permita ca eu sa sufar atunci slavit fie Domnul. Accept cu bucurie orice suferinta si batjocura si tortura si moarte de dragul lui Hristos.
Nu sunt un cersetor. Doar ateii cersesc ajutor, si mai ales ajutor omenesc. Patetic.

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

E aproape frumos ce zici, dar mai trebuie sa fie si adevarat.

E foarte probabil ca ajutorul de care vei avea nevoie si nu-l vei primi sa fie chiar viata vesnica la care ravnesti.

Exact, la asta te duce credinta in povesti.
La ignorarea realitatii, la iluzia unei alte vieti si te face sa nu pretuiesti viata asta pe care o ai sigur.

Se aplica proverbele: "Ce-i în mână, nu-i minciună!", "Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard!" si "La pomul laudat nu te duci cu sacul!"

"Lauda de sine, nu miroase a bine". Nu conteaza numarul cartilor daca toate sunt cu povesti.

Dar e ok: fiecare e liber sa faca ce crede ca e mai bine pentru el.

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Ma doare fix in fund de cum imi e viata asta pe pamant. Sa fie cum o vrea Dumnezeu. Daca Dumnezeu o sa permita ca eu sa sufar atunci slavit fie Domnul."

Lui Dumnezeu nu-i va placea lucrul asta.
Daca tu nu apreciezi viata pe care ti-a dat-o Dumnezeu pe Pamant, considerand-o ca ceva lipsit de valoare, atunci nesocotesti darul si voia lui Dumnezeu, ( e hula, e sinucidere morala si spiriuala) iar suferinta pe care ti-o va da Dumnezeu isi va pierde din importanta deoarece tie iti este indiferenta viata pe Pamant si atunci nu vei mai avea trecere inaintea lui Dumnezeu si iti pierzi mantuirea si nemurirea sufletului.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru halogen001):

Lmao imi place cum un ateu isi da cu parerea despre crestinism de parca ai stii tu ceva despre crestinism. Habar nu ai dar iti dai cu parerea. Cum poti sa fii ateu dar in acelasi timp sa zici "lui Dumnezeu nu ii place x si y"?
De aici se vede ipocrizia ateilor. Parca tu nu credeai in Dumnezeu. Atunci cum naiba iti dai cu parerea despre ceva in ce nici macar nu crezi?

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu e totul asa de strict, de separat sau asa de greu de inteles. Deci iti recomand sa studiezi cu mai multa atentie textele religioase si sa tii cont de te ti-am rspus pentru ca e spre binele tau. Poti merge si la un duhovnic sa te spovedesti si sa primesti o indrumare calificata, pentru ca dupa cum ai vazut lucrurile nu sunt chiar asa de simple si poti merge usor pe o cale gresita.

| CostinAlamariu a răspuns:

Https://youtu.be/0B3kgiLxybY

Asta e un video interesant. Recomand. La minutul 5 iti spune explicatia medicala pentru transpiratia cu sange

| SingleForOne a răspuns:

"Mă interesează dacă o stare de tristețe poate instala somnul"...da, din experiența mea proprie, și a altora, când plânsul este atât de excesiv, atât de puternic, încât simți de parcă îți explodează inima sau capul, sau îți iese sufletul din corp (metaforic vorbind), -din punct de vedere medical-, neuronii din conexiunile negative, și circulațiile sangelui sunt amplificate la maxim; -iar din punct de vedere psihologic- acel "carusel al emoției" este amplificat la maxim din punct de vedere al durerii, se folosește toată energia mentală să facă sens din toate lucrurile pe care le cunoaște, să te calmezi din toată această durere, dar nu reușești, nici să se calmeze, nici să găsească răspunsuri după propria cunoaștere. (Experiența proprie, și a altora, s-a oprit aici, aceasta fiind limita la care am ajuns)

În alte cuvinte, simți o durere la limitele puterii umane, iar când crezi că totul s-a terminat (din punct de vedere medical, nu mai ai nici o forță fizică să continui să plângi, ingredientele care formează lacrima din ochi), dar tot vei avea o durere așa numită "supra umană", (din punct de vedere psihologic, încă te simți forțat să plângi în continuare, dar corpul nu mai are lacrimi, ci sânge; deci, sânge vei plânge, pentru că creierul va cere plânset, și neavând lacrimi "de apă", va curge lacrimi de sânge). Aceasta fiind limita puterii umane, dincolo de aceasta, este durerea la nivel de dumnezeu (după cum spune în Biblie, am fost creați după asemănarea Lui Dumnezeu, iar Satan a spus minciuna "veți deveni precum Dumnezeu", pentru că nu --devin--, ci erau deja precum Dumnezeu, după cum s-a spus în Facerea, numai că li s-au deschis ochii spre înfumurare, spre propria încrezare). Durerea de Dumnezeu este acea în care se rupe cerul, se rupe pământul, și alte "catastrofe naturale" prin supărare, inima ruptă, încredere distrusă, "bunătatea" călcată în atâtea feluri, iar durerea diavolului cred că este asemene cu a Lui Dumnezeu, numai că se manifestă pe principii de nervozitate, furie, neajunsuri, întunecime, și multe altele negative.

"Adormiți de întristare" poate să se refere la acea limită umană -de a plânge cu lacrimi apoase, transparente, și pe urmă cea de sânge. Primul stagiu fiind atunci când cineva este atât de supărat, încât nu poate plânge, pentru că inimile sunt închise (psihologic), reflexele de plânset sunt închise (biologic), pentru că fără înțelegere, fără concluzie, refuză să mai continue. Al doilea stagiu de adormire este atunci când a fost atât de mult plânset, încât biologic nu se mai poate (nu mai sunt lacrimi în glandele pentru lacrimi, iar creierul nu poate procesa prea multă durere în același timp), nici psihologic (încât ai crede că ai ajuns la limite), deși ai mai plânge, dar nu mai poți. Al treilea stagiu, când forțezi ultima "fărâmă din tine", și vei plânge cu sânge. Al patrulea stagiu, ar fi durerea de dumnezeu, când toate lucrurile se cutremură din jurul tău (deși, asta ar fi mai mult paranormal, nu știu cum să explic științific, sau din experiența cuiva, dar este foarte posibil -un organism nepregătit ar putea exploda din interior, dar un organism pregătit ar putea realiza aceste lucruri).

| Irinel15123532 a răspuns:

Transpiratia cu sange este o afectiune reala, ele pot aparea in momentele de stres extrem, nici pana astazi nu se cunosc cu exactitate cauzele sau fenomenul pe deplin, dar el exista, inainte sa fie descoperit medical, Biblia il prezenta acum 2000 de ani, daca ar fi fost o fictiune nu s-ar prezenta asa ceva, dar Biblia este autentica si a descris adevarul, chiar daca era greu de crezut, mai ales intre oamenii din acel secol, astazi este confirmat stiintific si poate fi testat, dar acei oameni de acum 2000 de ani unde nu exista urma te tehnologie, probabil auzisera pentru prima data de transpiratie cu sange, poti citi urmatorul articol, daca doresti, prezinta cauzele medical vorbind ale transpiratiei cu sange.

https://www.eva.ro/......68613.html

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Mulțumesc.

| NotNamed a răspuns (pentru Irinel15123532):

Vai mama ce descoperire incredibila. De parcă aia n.au fost tot oameni. Era asa de greu mai ales ca atunci erau războaie ca unii dintre ei sa transpire cu sânge? Era asa de greu sa ai 10 pacienti transpirati de sange si toti sa aiba in comun stresul ca sa concluzionezi asta? Dar cand in biblie spune ca nu putem sa ne parasim planeta de ce nu mai e spus adevarul? Sau aselenizarea pe Luna a fost o musamalizare iar colonizarea planetei Marte peste 10-20 de ani va fi o minciuna? Cand spune ca nu stiu cine a rezistat in desert 40 de zile fara apa si mancare e adevarat? Astea sunt asa exemple banale...cartea aia de mii de pagini cred ca are un ditamai doctorat de inginerie SF

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru NotNamed):

Pot sa stiu unde exact scrie in biblie ca nu putem sa ne parasim planeta?

| NotNamed a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu stiu, n.am citit biblia. Dar iti spun din ce spun alti credincioși pe forumurile astea. Cand a fost vorba de Elon Mask si colonizarea planetei Marte s.au trezit cativa sa spuna ca nu e posibil ca asa scrie in biblie. Sau cand a fost vorba de vaccin o spus unii ca cica e un vaccin rau pe nume 666 ca asa scrie in biblie. Acum nu stiu ce sa cred. Daca asa se lauda credincioșii ca ar scrie in cartea aia de povesti pentru copii nu ma contrazic cu ei.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru NotNamed):

Biblia nu vorbește de colonizarea unor planete, dar vorbește despre a umbla in duhul. Ce este mai important, a trimite sateliți pe luna sau marte sau a merge pana in al treilea cer precum Pavel? Sau a te deplasa dintr-un loc in altul in duh, nu fizic precum proorocii si Apostolii, si chiar si unii creștini de la Isus pana la noi? Ca nu credeți este problema voastră, dar aceste lucruri s-au întâmplat, se întâmpla si se vor mai intampla. Daca nu credeți Biblia, nici pe creștini, atunci va puteți informa de la unii atei care si ei au fost in situații de genul.

| NotNamed a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Mai important este ce facem in viața noastra, ce descoperiri facem, cum evoluam si cum ne traim viața, asta e cel mai important. Sa fi tu însuți cea mai buna varianta a ta pentru ca stii ca este posibil. Este mai important ca in viața asta sa ne auto depasim ca specie pana cand vom ajunge sa colonizăm alte planete si intr-un final alte sisteme solare pentru ca specia noastra sa supraviețuiasca si sa se remarce prin univers decat sa visez la ceva spiritual incert de după moarte. Religia m.ar fi stagnat iar un mare exemplu este perioada renascentista si cauzele ei. Poate pentru tine e mai importanta viața de apoi dar pentru mine e mult mai importanta viața asta pentru ca stiu ca exist in ea, stiu ca e o realitate existenta si voi da tot ce e mai bun din mine traind fix cum imi place mie, nu dupa cum vrea sa ma formeze o carte de povesti. Voi crede, imi voi gestiona si calcula viața după definitiile dovedite si logice ale stiintei care apartine acestei realitati din care fac parte decât sa ma doara in 14 de adevărul absolut si sa ma incred intr-o carte. Toata evolutia i se datoreaza siintei si oamenilor care au lasat religia la o parte. Pana si medicina care este cel mai mare factor al vieții noastre nu ar fi fost acceptata de catre religie. Pt religie sa ai un bisturiu si sa spinteci un om pentru ai rezolva problemele medicale era considerat printre cele mai mari păcate. Iluminati a fost un grup care dorea explorarea si dezvoltarea stiintei dar Vaticanul religios s-a impus si a vrut sa îl distrugă tot in evul mediu. Despre asta este vorba. Daca avem un univers care funcționează dupa legi bine definite, de ce sa stagnam si sa ne intereseze viata de apoi cand am putea sa exploram universul asta plin de mistere? Asta este nemulțumirea mea. Pentru universul asta si definitiile lui mereu va veti baga si veti veni cu idei creștine. Ati spus ca Dzeu a facut 2 oameni respectiv Adam si Eva. Uite ca de fapt totul a fost evolutiv. De la o bacterie unicelulara formata in oceanele planetei, pana la complexitatea asta de viață de pe planeta iar dovezile se gasesc pretutindeni. Fie ca sunt in pamant prin fosile, fie ca sunt la nivel fizic in noi prin faptul ca noi inca evoluam trecand anii ca specie, sau prin faptul ca ADN.ul nostru este folositor in proportie de 10-20% restul este gunoi molecular fiind un fel de arhivă a abilitatilor si biologiei de acum sute de mii de ani sau milioane din evoluția noastra. Biblia s-a inselat in multe povesti si se va mai insela cu cat stiinta evolueaza. Biblia are idei si povesti stricte. Stiinta mereu va veni cu teorii pe care le va cataloga ca fiind sigure, posibile sau improbabile si va incerca sa gaseasca adevarul. Totul, absolut totul este plin de mistere si imi voi dedica viata descoperind aceste mistere iar pretentia mea este sa nu fiu catalogat si judecat de voi ca de ce sa caut adevarul cand singurul adevar e in biblie si in cuvântul lui Dumnezeu. Nu, nu si nu!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru NotNamed):

Daca o arzi asa sigur cu ateismul si te lauzi ca nu crezi in nimic pana nu primesti dovezi atunci de ce accepti si crezi cu atata usurinta in ceva ce a zis unu sau altul?
Am crezut ca voi ateii aveti nevoie de dovezi si nu credeti asa usor daca unu sau altul zice ceva.
Ia uite ca m-am inselat. Nu prea aveti nevoie de dovezi. Aveti si voi credintele voastre, ce-i drept extrem de selective. Cat timp iti convine crezi fara dovezi, cat nu-ti convine toate dovezile si argumentele din lume n-o sa fie suficiente happy

| NotNamed a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cine mă?

| halogen001 a răspuns (pentru NotNamed):

Religia e stiinta prostiei. Biblia e o carte primitiva, absurda, fantezista creata pentru a controla naivii si nestiutorii. Biblia nu are nici o treaba cu stiinta, cu realitatea. Ca sa crezi aberatiile din Biblie trebuie sa fii naiv, nestiutor, superficial sa refuzi adevarul, realitatea si sa ai o gandire si o logica stramba. Pentru multi vad ca Biblia e OK, deci se incadreaza in standardul naivitatii, nestiintei si superficialitatii.

| halogen001 a răspuns (pentru NotNamed):

Daca pentru credinciosi Biblia e OK, inseamna ca nici nu merita mai mult decat Biblia si nu au decat sa-si traiasca viata dupa Biblie, sa spere ca sunt nemuritori laughing si sa-i slujeasca pe cei care se folosesc de Bilie ca intrument de control.

| badpanda a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Maria parca a umblat cu Duhul si a venit acasa cu burta la gura.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru NotNamed):

Cine intreaba

| Dddonkey a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Mult mai multa credinta au ateii nevoie decat noi. Noi credem in creator ei doar in creatie. Prin asta ei cred indirect ca cineva a creat si nu cum se spunem ca ne tragem dintr o supa laughing.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Dddonkey):

Chiar ca.
Logica ateilor: nu ne-a creat Dumnezei ci S U P A M A M Ă.
Asta dupa ce nimicul a explodat si a creat intregul univers.
Hai ca are sens daca e.
Si ei zic de noi ca credem in basme. Mi-ar placea sa am atata credinta in Dumnezeu cat au ei in povestile astea absurde

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Stiinta are dovezi. De aceea e stiinta. Nu poti compara niste povesti puerile cu rezultatele obtinute prin cercetare care se verifica oricand. Compara adevarul stiintific de exemplu teorema lui Pitagora care e aceeasi in orice colt al lumii cu fanteziile religioase care difera in functie de cine le inventeaza. Cum e sa crezi ca un zeu atotputernic care stie tot si poate face orice si oricand poate pune pret pe ceea ce este un om, ce face un om sau ca poate "iubi" un om? Cata logica si adevar poate fi intr-un asemenea mod de a vedea lumea? Daca vrei neaparat un zeu creator, acela e "Natura". Natura e atotputernica, e vesnica, stie tot pentru ca e pretutindeni. Natura are legile ei pe care omul le descopera prin stiinta. Legile naturii nu pot fi incalcate de nimeni si de nimic. De aceea nici nu exista minuni, pentru ca legile naturii nu depind de nimic, sunt constante si se aplica oricand si peste tot la fel. Natura nu are preferinte, dorinte, iubire si alte caracteristici umane atribuite lui Dumnezeu. Nu conteaza daca te rogi sau nu, daca crezi sau nu in niste povesti, ca legile naturii nu se schimba. Daca ai stiinta poti folosi legile naturii in favoarea ta ca sa-ti faci o viata mai buna si atat. Natura nu tine cont de nimic. Asta e Dumnezeul adevarat: Natura, nu cel din Biblie. Acela e pentru prostit naivii si nestiutorii.

| fllu07 a răspuns (pentru NotNamed):

Unde scrie in Biblie că nu ne putem părăsi planeta? Ma faci sa râd. Aștept răspunsul tău cu maxximă seriozitate. laughing

| CostinAlamariu a răspuns (pentru halogen001):

Deci tu crezi ca te-a creat o supă.
Am inteles.

| NotNamed a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu ma, cine te.a băgat pe tine in seama?

| NotNamed a răspuns (pentru fllu07):

Bai crestinule, daca tot ai citit biblia aia de peste o mie de pagini, nu te.ai invat si tu sa citesti si sa intelegi un scris intr.un mod coerent? Am spus clar ca in timp ce știința este peste tot un lume la fel si are teoriile ei pe care le consideră sigure sau nesigure biblia voastra e invechita iar unele povesti sunt total gresite si imposibile. Eu am spus clar ca n.am citit biblia iar atunci am dat exemple din ce spun alti religiosi. Vi sa te certi cu mine sau sa-mi cer explicatii pentru poveștile cica biblice pe care le baga crestinii pe internet ca vezi domne nu putem parasii planeta, asa scrie in biblie sau ca vaccinul asta e al satanei ca e vaccinul 666 din biblie? Noi comunitatea științifică sau cei care credem in știință suntem uniti. Nu e vina mea ca aveti credincioși care incercand sa para destepti sau influenți mai baga si povești minciuna care le atribuie ca fiind din biblie pentru a inrobi lumea din a face un lucru bun pe care ei il considera inacceptabil. Eu sunt doar un realist care isi urmeaza cursul vieti cu ajutorul legilor naturii si imi formez propiile mele idei si impresii tot cu ajutorul lor. Daca acum in timp ce imi dau o parere la cererea unor useri si vine altul cu scandal ca fiind credincios si imi baga astfel de idei, pe care le.am mentionat mai sus, nu e vina mea ca de.asta va injura lumea de tot. Invatati.va crestinii sa nu mai minta. Nu ne mai luați pe noi la rost ca va atacam pentru povestile alea false pe care tot voi, unii din voi, le lansati.

| h379m3973423 a răspuns (pentru NotNamed):

Salut,
"Noi comunitatea științifică sau cei care credem in știință suntem uniti"
Păi și din care faci parte? Comunitatea științifică sau cea care credeți în știință? Pentru că dacă faci parte din comunitatea științifică aș vrea să știu ce om de știință ești, poate mai vorbim.

| NotNamed a răspuns (pentru h379m3973423):

Tu daca esti intr-o comunitate religioasa inseamna ca esti preot?

| h379m3973423 a răspuns (pentru NotNamed):

Nu mă compara cu ortodocșii sau catolicii, te rog. Dacă fac parte dintr-o comunitate creștină înseamnă că sunt creștin și asta înseamnă că știu suficiente în domeniu(Ioan 14:26, Matei 28:19).

Dar mersi că mi-ai răspuns, mi-ai demonstrat din care faci parte.

| fllu07 a răspuns (pentru NotNamed):

Da bravo'm. Membrule al comunității de știință unite. Auu dar ce ne-am inflamat. de la o simplă întrebare. Tu sigur esti un individ cu un puternic simț. în toate domeniile. Mai ales daca iti bazezi argumentațiile pe ceva ce spun alții, ceva ce nu ai verificat. Observ ca esti un cercetător serios atât de serios încât nu ti-ai rezervat timp sa analizezi ambele părți ale problemei. Ai luat-o pe aia cu explozia si muaaa ce susținător al stiinței ne dăm. Tu (ca să-l citez pe Nae, de Youtube) poti avea cel mult petrenții de susținător la stiinței. Nici macar pretenții. Tu ai petrenția de susținător al stiinței. Ti-o zice unu care a avut curaj sa studieze si știința si biblia. Dar te las în lumea ta. Membrule al comunității de știință unite laughing laughing laughing

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

E mai OK o supa decat un zeu invizibil atotputernic care poate face orice si oricand, e vesnic si prin urmare importanta omului pentru el e nula din moment ce el poate face oricand, orice si oricum. Imagineaza-ti la o scara mai mica cum ar putea iubi un om un atom si inca atomul nu e asa de mic cum e omul fata de Dumnezeu. Deci e logic cat de mult poate iubi un zeu un om, cat de mult il intereseaza pe un zeu ce face, ce nu face, in ce crede, cui, cum si cat se roaga un om si e logic ce viata vesnica va da zeul omului si cat de adevarata e Biblia.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru halogen001):

In primul rand degeaba scrii romane ca oricum nu le citesc. Invata sa spui scurt si succint ce vrei sa spui. In al doilea rand e ridicol sa crezi ca o supa te-a facut. Pe bune. Du-te in fata oglinzii si incearca sa-ti spui fara sa razi ca ai iesit dintr-o supa fierbanda laughing

| NotNamed a răspuns (pentru fllu07):

Din tot ce am spus eu tu tot ce ai putut face sau intelege a fost scoaterea ta la evidenta ca eu cred tot ce spun credincioșii fara sa verific. Dar habar nu ai sa incetelegi ce vreau eu sa spun cu adevarat. Nu ai citit răspunsurile in totalitate si nu ai vrut sa intelegi cu adevărat ce am vrut sa zic. Dar na...fiind credincios desavarsit te.a dezamagit faptul ca sunt ateu si ce ai zis..lasa ca.l scutur eu puțin pe asta, desii nu.l cunosc personal, pentru o idee lansata il ametesc un pic. Lasa fratele meu prostiile astea ca nu despre asta e vorba. Imi place sa ma joc cu voi si sa va dau peste bot fix cu marturiile altor credinciosi. Daca eu folosesc o poveste data de alti credinciosi contra voastră inseamma ca ma incred in ei? Înseamnă ca va atentionez si va sfătuiesc sa mai taceti dracului din gura cu cele sfinte contra ateilor cand in comunitatea voastra aveti alti bastarzi care baga de la ei povesti cica crestine 100% adevarate din biblie. E la modul "nu te mai baga in seama cu noi ca nu mai sunteti niciunii credibili. Nu seamănă ca trebuie sa verific ceva sa vad daca e sau nu adevarat pentru a va atentiona ca aveti conspirationisti in comunitatea voastra de îndoctrinați.
Si venind vorba despre stiinta. Lasa.ma tu cu vorbele astea de doi lei ca as stii eu o farama de adevar sau documentatie cat mai putina. Te ai apucat tu persoana adulta sa ma judeci sau sa imi bagi in carca cat ai tu impresia ca stiu sau cat fac. Habar nu ai in ce lume traiesti si se vede asta din ce ti.ai permis sa comentezi. Daca dintr-un comentariu in care spun ca in viata asta ma voi baza doar pe ce știu ca exista si aparține lumii asteia vi tu sa ma iei ca vezi domne aduc la cunoștință faptul ca ma incred în vorba unor crestini ca asa ar scrie in biblie ca nu stiu ce... esti clar un frustrat.

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pe scurt: Dumnezeu e mare. Omul e mic. Iubirea lui Dumnezeu pentru om e nula. Nu exista asemanare om - Dumnezeu.
Biblia e fantezie.
Din supa iese ceva in milioane de ani, nu iese pe loc ca in povestile cu Dumnezeu.

| NotNamed a răspuns (pentru halogen001):

N.are rost sa ne mai omoram din timp sa le explicam lor ceva. Aici vorbim deja despre definitia prostului. Un prost niciodata nu are dubii. Ei niciodată nu au dubii despre ceea ce cred ca ar fi in biblie. Le e frica si refuza din start sa acorde macar 1h atentie unui documentar despre aceasta "supa" a creației si a evolutiei pentru ca e in contradictie cu ce cred ei iar mintea lor intra in defensiva pentru a respinge ideile astea.

| fllu07 a răspuns (pentru NotNamed):

Gata membrule al comunitații de știință unite. nu te mai agita, iartă-mă pe mine ca am îndrăznit să mă apăr când mi-ai aruncat în fața vorbele unora care habar n'au pe ce lume trăiesc dar își spun creștini. Sfatul meu: nu te mai ambala ca pepsi ca iti plezneste vreo venă la gât și mori, vezi tu cum e sistemul medical din România. Si apoi iti dai seama, tragedie, doliu national, a murit un membru al comunitații de știință unite. laughing laughing laughing.
Esti nebun? Vrei sa mori? Ușurel.
La cât de unită este comunitatea asta a voastră, pot si eu sa iti aduc exemple de cercetători, oameni des știință, savanți, care spun că există Dumnezeu, care spun că Biblia este adevărată, si studiind-o au găsit un scop în viață. Asadar mai ușor cu pianu pe scări, nu vreau sa îți pleznească vreo venă la gât. La cât ești de șturlubatic. mă aștept la orice de la tine. Membrule laughing laughing

| fllu07 a răspuns (pentru halogen001):

Ți-am mai zis eu: dacă sunt legi, nu e logic sa fie si un legiuitor? Sau nu ne trebuie logică, rațiune. Cum e cu logica strâmbă? Sau se aplică asta doar la creștini?

| fllu07 a răspuns (pentru halogen001):

Da bobița. Din supă ai iesit. Bine, după milioane de ani de fierbere. Cred că mențiunea asta nu își mai are rostul. Stau si ma întreb: ai iesit cu haine, sau în instrumentul gol laughing laughing

| fllu07 a răspuns (pentru NotNamed):

Tocmai membrule. laughing laughing
Prostul, vorba ta, ca eu nu-mi permit sa cataloghez oamenii, nubare dubii. Asa cum nici voi nu aveți dubii ca oamenii au apărut din nimic, ori din supă, ori dintr-o explozie.

| NotNamed a răspuns (pentru fllu07):

Vad ca tu te.ai bagat in seama si nu cedezi deloc continuand sa.ti aperi prostia asa cum imi vei raspunde in continuare pentru a.mi sustine acest punct de vedete. Eu cred ca celui careia ii crapa vena de pe gat este persoana din spatele acestui cont căruia ii raspund. Tot tu te bagi in seama, tot tu tii sa ma iei la răspundere pentru prostiile unora care se proclama credinciosi, ho si tu mai usor. De la atata negativism si nervi vezi sa nu se trasmita si lui mamae de langa tine si sa crăpați amandoi de ciuda ca n.are cine sa va faca pomana ca ranunta lumea la manipulara si conspiratia crestina. Te pup rau viata mea. Avand hateri ca tine care rasar de peste tot si ma abordează pana si pe un astfel de site ma face sa ma simt o persoana importanta, chiar o vedeta. Nu vrei si o semnatura? laughing laughing

| fllu07 a răspuns (pentru NotNamed):

Doar atât poți? Sa ma copiezi? Esti slab. de fapt ai dovedit'o când ai adus ca argument ce zic unii "creștini" si judecând biblia fără să o fi citit. Ceea ce nu e etic. Dar vai ne-am si englezit. hateri.
Jet în supa lu halogen001. laughing

| CostinAlamariu a răspuns (pentru halogen001):

Descartes si multi alti filozofi au demonstrat ca daca exista un Dumnezeu atunci El nu poate fi rau sau ignorant pentru ca daca ar fi, ar fi incomplet. Atunci cand esti rau esti incomplet, fricos sau frustrat pe ceva, deci logic vorbind Dumnezeu ca sa fie Dumnezeu infinit trebuie sa aiba si o iubire infinita. Daca n-ar avea o iubire infinita inseamna ca ar avea ceva lipsa si stim ca Dumnezeu nu poate avea lipsuri.

Apropo credinta ta ca ai iesit dintr-o ciorba e hilara si rad cu gura pana la urechi cand ma gandesc ca exista oameni care chiar cred ca au iesit dintr-o supa magica laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru NotNamed):

"sa mai tăceți dracului din gura cu cele sfinte"
Deci te deranjează Dumnezeu si cele sfinte, in schimb nu te deranjează dracu si cele nesfinte. Se pare ca dumnezeul vostru este "dracu" sau Satan după Biblie. Menționarea lui in postarile multor atei va da de gol. De aceea aveți atât de multa ura atât fata de Dumnezeu cat si fata de crestini, pentru ca el, satan ne-a urat întâi.

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Biblia e o arma psihologica de succes izvorata din povesti.
Dumnezeu infinit nu poate avea iubire infinita pentru ceva lipsit de importanta pentru el cum e omul.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Natura e puternica, e infinita, vesnica si are la baza legile fizicii. Nu tine cont de povesti, de credinte, ritualuri primitive, nu iubeste, nu pedepseste, nu iarta. De aceea nu exista minuni. Daca stii sa folosesti legile naturii in folosul tau e OK, dar daca nu ai stiinta, asta e. Natura nu are vointa, sentimente. Se aplica legea evolutiei. Daca esti primitiv traiesti prost sau dispari, daca esti mai evoluat si ai stiinta traiesti mai mult si mai bine. Biblia e o arma psihologica folosita pentru controlul maselor, nu e o stiinta folositoare omului de rand si tot ce este in ea e poveste.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru halogen001):

Lasand biblia la o parte daca Dumnezeu exista inseamna ca el are toate atributele bune la modul infinit deci are iubire infinita. Nu eu zic asta ci cei mai mari filozofi ai tuturor timpurilor. Daca nu intelegi asta esti un cretin idiot si n-am ce sa-ti fac.

De asemenea crezi ca esti facut de o supa. Alta credinta idiotica pe care doar un idiot o poate avea.

| NotNamed a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ce dume ai in tine vere laughing

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Biblia e o arma psihologica de succes folosita pentru manipularea maselor de naivi nestiutori. Cu ajutorul ei realitatea e inlocuita cu o alta realitate imaginara si cei loviti de "stiinta" din biblie traiesc in fantezie.
Poti vedea iubirea infinita prin ajutorul dat de Dumnezeu omului, ajutor inexistent: razboaie, boli. acidente. Asa iubire poate avea un infinit fata de om care inseamna nimic, asa cum tu ai putea iubi un electron, adica iubirea nula.
Dumnezeu e natura.
Natura a facut tot, e infinita, e puternica si legile ei nu pot fi incalcate de nimeni si de nimic si in plus nu are vointa, preferinte, iubire, iertare. Daca ai stiinta si folosesti legile naturii in folosul tau e OK, daca nu e tot OK ca se aplica legile evolutiei. Cine e primitiv dispare sau traieste prost, iar cine are stiinta traieste mai mult si mai bine.

| halogen001 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Stiinta te iubeste: iti da casa, masina, caldura, mancare, medicamente, telefon, televizor, calculator.
Dumnezeu te iubeste: te lasa sa mori in razboaie, accidente, de boala, de frig, de foame si iti da somnul de veci.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Stiinta te iubeste: iti da casa, masina, caldura, mancare, medicamente, telefon, televizor, calculator.
Dumnezeu te iubeste: te lasa sa mori in razboaie, accidente, de boala, de frig, de foame si iti da somnul de veci.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru NotNamed):

Cum ar fi?

| fllu07 a răspuns (pentru halogen001):

Nu poti spune: natura are legi. Are principii după care funcționează, si atat, cum nu poti spune că, codul penal are legi. Legile alea cine le-a pus în codul penal? Cine le-a gândit? Tot la fel, cine a trasat legile alea în natură? Sau, cum tu crezi ca totul o apărut la întâmplare, dupa milioane de ani de evoluție. nu ma a mai miră nimic.

| fllu07 a răspuns (pentru halogen001):

Ahh de când asteptam sa aduci în discuție faptul că Dumnezeu nu există. Dovada? Boli suferința, războaie nedrepte etc.
Vezi? Nu exista. Dacă exista făcea ceva. Dar ce crezi tu ca Dumnezeu e vinovat de situația din lume? El a avertizat de la inceput: dacă mâncati din fructul interzis în mod sigur veți muri. Punct. Care parte nu o înțelegi? Dumnezeu a fost drept, si a avertizat asupra pericolului. E vina lui ca oamenii au ales neascultarea si implicit consecințele ei? Modul în care Dumnezeu a ales să rezolve această problemă, este cel mai întelept cu putință.

| fllu07 a răspuns (pentru halogen001):

Istețul vieții. laughing
Explica'mi si mie te rog ce înseamnă biomimetica.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Povestile primitive si fara sens n-au valoare. Am aratat ce ajutor da Dumnezeul inventat, atotputernic cu iubire infinita. Dupa mintea naivilor iubirea inseamna sa poti face si sa nu faci nimic bun pentru cel iubit. E asa o iubire cum ar fi o mama care isi iubeste copilul de 2 ani si ii spune nu te duce pe scari ca vei cadea si vei muri si in loc sa-l protejeze, se uita la el cum merge pe scari, cade in cap si moare. Iubirea asta fantezista o apreciaza naivii in cartea cu povesti scrisa pentru manipularea nestiutorilor.

Realitatea e ca Dumnezeu e Natura cu legile fizicii care o guverneaza, de aceea nu face nimic si lasa oamenii sa faca orice. Nu e personajul din Biblie. Acela e fantezie pentru prostirea si manipularea naivilor care accepta cu smerenie orice justificare absurda din cartea cu povesti.

1-Stiinta te iubeste: iti da casa, caldura, mancare, masina, medicamente, telefon, televizor, calculator.

2-Dumnezeu te iubeste: te lasa sa mori in razboaie, in accidente, de boala, de frig, de foame si iti da somnul de veci.

Ai 4 variante de ales din 2 iubiri mari:

nimic,
1,
2 sau
1+2.

Eu aleg 1 happy

Sa crezi in povesti nu te ridica la nici un nivel happy E doar fantezie. Vei vedea la timpul potrivit cum e varianta 2 daca acum povestile puerile ti se par reale si stiinta e nimic.

| fllu07 a răspuns (pentru halogen001):

Da frate, tu esti obsedat pe placa cu natura si legile ei. Dar nu vrei să admiți un fapt simplu: un calculator pretinde si o minte isteață, pricepută, care să îl creeze. O pictură pretinde si un pictor cu o imaginație bogată și talent desăvârșit. O clădire frumoasă pretinde si un arhitect care vede ceva acolo unde alții nu vad nimic, si poate crea ceva deosebit. Si exemple iti pot da 1.000+
Asta este sistemul cauză efect. Nu exista efect fără cauză. Nu exista ceva care să fi apărut din nimic. (Doar teoria voastră, care e o teorie, după cum si numele ii spune, presupune că nu știm cum din nimic, sau strâns nimicurile, sau respectat legile fizicii, si a aparut viața. Măcar de ii spuneați adevarul absolut al apariției vieții, nu teorie) tot la fel, nu exista legi fara legiuitor. Nu există circuitul apei în natură, fără ca cineva sa fi stabilit asta. Nu exista legea gravitației fara ca cineva sa fi stabilit asta. Nu exista ciclul continuu zi-noapte fara ca cineva sa fi stabilit asta. Nu exista anotimpuri care se succed perfect (exceptând faptul că prin popoare omul a dereglat natura) fără ca cineva sa fi stabilit asta. E atât de simplu. Dar preferi o teorie. Ce sa zic. Succes.

| halogen001 a răspuns (pentru fllu07):

Evolutia duce la imbunatatirea calitatilor animalului prin selectie naturala. Asa au fost si dinozaurii care au disparut cand conditiile de viata nu le-a permis sa mai existe si dupa aceea au ramas animale mai mici.

Legile naturii sunt aceleasi tot timpul si sunt vesnice, nu sunt facute de cineva. Asa si daca zici de Dumnezeu tot asa spui ca a fost dintotdeauna si nu te intrebi cine l-a facut pe Dumnezeu.

Legile naturii nu sunt ca legile facute de om care au nevoie de legiuitor. Sunt proprietati ale materiei nu sunt legi scrise pe care cineva urmareste sa fie aplicate si altcineva le creaza.

Problema cu Dumnezeu e ca vine din niste carti de povesti care nu se verifica si care se stie cum au aparut si ce rol au in manipularea naivilor, pe cand stiinta se verifica practic,

| h379m3973423 a răspuns:

Bună,
Transpirația cu sânge are o denumire mai nou, dar am uitat-o. Este din cauza stresului extrem, cum a spus și Irinel. Vasele de sânge, capilare, cedează și sângele iese împreună cu transpirația.

Nu știu de ce scrie că au adormit de întristare, tare am impresia că se referă la sufletul lor sau că s-a tradus defectuos. Poate știi tu ceva? (EDIT: sau poate este o altă formă de a spune: au leșinat, nu știu dacă pe atunci aveau o denumire anume la asta de unde și "adormiti de intristare" sau, alt exemplu, "scapare de samanta".)

A, și încă o chestie. Domnul Isus nu era stresat pentru că urma să fie torturat ci, așa cum scrie în Luca 22:42, urma să fie judecat așa cum este judecat un păcătos(prin moarte/despărțire de Dumnezeu).

A avut cineva un comentariu care mi-a plăcut mult, era în tema "cum de nu a murit Domnul Isus înainte să fie crucificat" și el a spus că printre sânge, transpirație și umflături El vedea oamenii ce îi iubește atât de mult iar asta i-a dat putere, să continue pentru ei.
Este un comentariu care m-a atins pentru că se uita la cei ce-L batjocorea, la cei ce L-au bătut...

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Sincer,nici nu stiu daca sa te iau in serios sau nu.

| Onisim10 a răspuns:

Prima întrebare:
A zis că i sa făcut că niște picături mari de sânge, dar ele erau doar sudoare, nu sânge.
A doua întrebare:
Ia găsit Dorina, și de întristare le-a zis:
Rugați-va că să nu cadeți in ispită.
El era trist, nu au adormit ei de întristare.
Trebuie sa analizezi fiecare cuvânt că să înțelegi ceva.

| bettybetty a răspuns:

Paihologic vorbind, somnul este unul din simptomele depresiei.
Cu cât e mai trist omul, cu atât doarme mai mult.

De exemplu era o vreme când eram trează circa 10 ore. 6 la școală și vreo 4 după școală, poate mai puțin.
În rest dormeam mereu.