| Romanul86 a întrebat:

În moralitate poți fi neutru așa cum poți fi în politică, relații sociale sau cultură?

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

Sursa moralitatii este Dumnezeu. El a dat Decalogul, adica cele 10 legi divine, si cele 9 Fericiri, niciodata egalate in nicio religie. Nu poti fi neutru sau indiferent fata de Dumnezeu, Marele Legiuitor si Mantuitor: ori esti cu El, ori esti impotriva Lui; ori aduni cu El, ori risipesti. Tertium non datur!

7 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Exista moralitate si lipsa moralitatii, deci nu exista notiunea de neutru

| Panamax a răspuns:

Un fel de carpa, adica?

| NGheorghe a răspuns:

Nu ai cum!
in Geneză 1:28 Dumnezeu i-a binecuvantat si Dumnezeu le-a zis: "Cresteti, inmultiti-va, umpleti pamantul si supuneti-l; si stapaniti peste pestii marii, peste pasarile cerului si peste orice vietuitoare care se misca pe pamant."
Ori stăpânești peste floră (agricultură ) si faună (zootehnie)... ori trăiești de pe spatele semenilor tăi. Cei mai corecți oameni (si cei mai corecți filozofi) sunt țăranii. Tre să halești si tu ceva, nu? Vei fi sigur un "neutru" atunci când te vei hrănii doar cu aer... si eventual "apă din izvor" happy

| doctorandus a răspuns:

Da, statul laic este neutru fata de moralitatea religioasa.

| doctorandus a răspuns:

Clar, Nea Gheorghe: inginerii softisti traiesc pe spatele semenilor lor, la fel ca profesorii si politistii.

| Steregoi a răspuns:

Nu.

| Mayar a răspuns:

Nu. Nu poti fi.
Exemplu: vezi un om sarman, pe strada, ce probabil ca nici nu are ce manca. (sa zicem ca bea de la fantana).
Poti ori sa il ajuti(ii dai ceva de mancare), ori sa nu il ajuti.
Faza ca nu il ajuti, dar te gandesti cu parere de rau la situatia in care e - nu e de fapt nimic pentru ca nu il ajuti cu o parere de rau.
Principiul de in felul urmator: daca nu esti parte din solutie, esti parte din problema. Adica, daca esti 'neutru' cum zici tu, inseamna ca nu ajuti pe atat cat poti, adica nu esti parte din solutie, drept urmare, nu mai ramane decat sa faci parte din problema.