| 3xfemeie a întrebat:

In ortodoxie femeia este considerata inferioara barbatului. De ce?

64 răspunsuri:
| killer212121 a răspuns:

Pentruca in Biblie scrie ca femeia a fost creata pentru a ajuta barbatul.

| AnnealedPride a răspuns:

Pentru ca este inventata de niste barbati. Religia, nu femeia!
Nici egala nu ar putea fi niciodata, in sensul biologic, fizic, fiziologic si psihologic. Sunt destule diferente!

DAR majoritatea porcilor indoctrinati de diverse imbecilitati pur si simplu nu vad ceva de baza, inainte de toate, inainte de absolut orice, esti OM. Dupa esti barbat sau femeie, abia dupa... altceva.

| invicta a răspuns:

De frica. happy

| 3xfemeie explică (pentru invicta):

Ups. rolling on the floor Ai grija, ca te vor pune si pe tine la zid.winking

| rominaromina a răspuns:

Ce cred eu? Biblia este inteleasa in multe feluri, de aceea au aparut atat de multe religii, controverse si altele.Nu cred ca femeia ii este inferioara barbatului din moment ce toti suntem egali in fata lui Dumnezeu. Iar religia e o prostie, religia, nu credinta sau Dumnezeu!

| Raducanu_Florin_1998 a răspuns:

Femeia este considerata inferioara deoarece este de pacanu nu ca a fost creata din coasta lui Adam deoarece in fata Domnului suntem toti o apa si pamant intelegi? tu poate te intrebi de ce? hai ca iti spun eu : deoarece ea a facut un pacat i-a dat marul otravit lui Adam dar nu pe nestiinta si pe stiinta ai inteles?