| Aiicha a întrebat:

La ora actuala in Romania credeti ca femeia este egala barbatului? Sau este vazuta inferioara?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Eu cred ca balanta tinde in ziua de azi ceva mai mult spre egalitate. Desi egalitate perfecta nu va fi niciodata. Odata ce au primit si femeile dreptul de vot lucrurile au inceput sa evolueze spre egalitate. Dar vazand cate femei de succes are Romania eu spun ca sunt si femei mai puternice decat unii barbati. Asa ca este impropriu spus ca barbatul este mai puternic. Poate doar prin prisma puterii fizice. Femeia are insa o putere superioara pe care din pacate nu o foloseste la capacitate maxima.

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Exista undeva in lume unde e practic aceasta egalitate?hee heeNu cred.Si asta nu e neaparat rau. Femeile sunt slabe.Tocmai de aia le zice sexul slab. Daca e sa privim istoria cate figuri feminine intalnim? Si cate masculine? Au existat si exista femei exceptionale. Dar mereu apare cate ceva in viata lor care le rapeste stralucirea

| Malvina24 a răspuns:

Depinde de femeie! In mediu rural femeia inca este considerata ''o sluga'' in timp ce barbatul sta la bar, singurul din sat femeia munceste acasa cu gospodaria, cu casa, copiii si le are pe toate pe cat.Imi spunea o vecina de la tara:''mama sa nu te mariti ca nu o s-o duci bine.Inainte sa-l iau imi zicea ca nu ma va pune al treaba ca va avea grija de mine ne iubeam si uite acum ce trag si muncesc pana nu mai pot'' altele sunt si batute de barbatii lor! Desigur exista si casnicii moderne in care partenerii sunt egali si au fiecare un cuvant de spun, eu personal sunt impotriva zicalei''cocosul canta in casa'' deoarece nu toti barbatii sunt capabili sa aiba grija de o familie si in astfel de cazuri preia sotia ''comanda'' Altii poate se ingrijesc de educatia copiilor impreuna si se consulta la nevoie isi cer parerea unul altuia nu ia deciziile singuri:o intrebam o data pe varamea daca vine pe la mine cateva zile si ea mi-a spus:nu stiu daca ma lasa tati ca mami ma lasa dar de tati trebuie sa ma rog mai mult! Waw la mine nu e asa! Ai mei ori sunt de acor sa ma lase in locul ''x'' ori chiar nu ma lasa deloc!

| Vizitiul a răspuns:

In multe cazuri, femeia, este privita de sus. Normal ar fi ca cele doua sexe sa fie tratate cu egalitate. Cam multi cocosi canta in Romania, dar nu stiu ca au glas gratie gainilor.