| 3xfemeie a întrebat:

In ortodoxie femeia este considerata inferioara barbatului. De ce?

64 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca e creata din costa lui si pentru ca e vinovata de pacatul originar. sa stii ca intoate religiile femeia este considerata inferioara.

o prostie daca ma intrebi pe mine. ori se sustine ca Dumnezeu a creat oamenii si toti sunt egali in ochii Sai ori nu.

| Mădă0611 a răspuns:

In toate religiile avraamice, pentru ca a fost creata din coasta unui barbat, cica.

| Bijutierul1 a răspuns:

Pentru ca ortodoxia a fost inventata de barbati!happy si sa nu uitam ca femeia a fost ispitita de sarpe, si femeia l-a ispitit pe barbat, deci femeia e un fel de oita neagra ...si cam atat nu doresc sa supar pe nimeni!

| M25M a răspuns:

Aceasta problema este valabila in crestinism nu doar in aceasta ramura
Uite de ce:

"Ca în toate Bisericile sfinţilor, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice şi Legea.
Iar dacă voiesc să înveţe ceva, să întrebe acasă pe bărbaţii lor, căci este ruşinos ca femeile să vorbească în biserică."
(Epistola întâia către Corinteni 14:34-35)

Căci bărbatul nu trebuie să-şi acopere capul, fiind chip şi slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
(Epistola întâia către Corinteni 11:5-10)

Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea.

Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.
Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă."
(Epistola întâia către Timotei 2:11-12)

"Femeile să se supună bărbaţilor lor ca Domnului,
Pentru că bărbatul este cap femeii, precum şi Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor şi este.
Ci precum Biserica se supune lui Hristos, aşa şi femeile bărbaţilor lor, întru totul."
(Epistola către Efeseni 5-22:24)

| Rony23 a răspuns:

Pentru unele femei conduc prost

| 3xfemeie explică:

Multumesc de raspunsuri, dar eu astept o explicatie de la cei care sustin ca ortodoxia este singura dreapta si adevarata ( pornind de la ideea ca eu nu stiu ca Isus sa fi pus femeia pe o treapta inferioara ).
In realitate, femeia si barbatul se completeaza, deci ne-am pierdut undeva pe traseu. big grin Iar barbatilor incuiati le convine de minune treaba cu superioritatea. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia este un vas mai slab. Nu eu spun asta, ci cel Care a creat-o. Stie El de ce a facut-o un vas mai slab...Nu fi complexata de asta.

| 3xfemeie explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor Vasul asta slab, dovedeste in viata de zi cu zi ca este mult mai rezistent. Si stai linistit, in privinta asta nu sunt complexata absolut deloc.

| EmaS a răspuns:

Este un lucru usor sa fi supusa unui sot minunat cu frica de Dumnezeu care nu bea, nu fumeaza, iti este fidel. Este o casa plina de binecuvantare si armonie.Iar atunci cand avem opinii diferite purtam o discutie civilizata si luam decizii importante, cu care suntem amandoi de acord. Dar este scris ca sotul trebuie sa isi iubeasca sotia cum si-a iubit Hristos Biserica incat si-a dat viata pentru ea.

| ooolifeoolol a răspuns:

Se spune ca femeia este ispititoare si trebuie sa se poarte cu smerenie.Eu nu contrazic...

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

Din cauza uneia ca tine ne aflam noi aici. Daca nu era Eva sa infulece marul acum calaream unicorni fermecati.
Apoi CREATZORUL te-a facut doar dintr-o amarata de coasta a barbatului.Matematic nu esti formata decar din 0, 1%(coasta) din complexitatea barbatuli.
Scopul tau este obedienta absoluta, Dumnezeu o spune in cartea superma, pe care trebuie sa o asculti, BIBLIA.
Sa te crezi superioara barbatului este un pacat foarte grav, echivalent cu cel pe care l-a facut Lucifer cand s-a crezut superior Domnului.
Raspunsul este dat din perspectiva religiei.

| yanira4u a răspuns:

Mai deci sa iti explic. dumnezeu ne.a facut pe toti egali.doar ca pe barbat la facut superior femei. logic pana acum.nu esti considerata doar inferioara, esti considerata si proasta naiva, buna de nimic.doar de facut plozi si tinut casa curata si mai ales, mai ales sa servesti barbatul.cum sa nu fii adeptul in crestinism sau oricare alta religie cand auzi chestiile astea?

| 3xfemeie explică (pentru Inferno):

Gresesti, raspunsul este dat din perspectiva ta bolnavicioasa. Misoginul din tine nu-ti da voie sa accepti ca ai putea fi egal cu o femeie? rolling on the floor
Iar marul este posibil sa nu fi fost mar. Biblia il numeste altfel.
Ai trecut peste faza paranoica in care ma banuiai de furt de identitate? Sau ai ramas in acelasi stadiu? Ar fi pacat sa-ti irosesti inteligenta aiurea.

| 3xfemeie explică (pentru Rony23):

Ce?

| yanira4u a răspuns (pentru Bijutierul1):

Da si barbatul de ce a luat marul? nu cred ca i la bagat pe bat

| yanira4u a răspuns (pentru anonim_4396):

Pare si logic.toti egali doar ca femeia mai slaba

| Alphawolf a răspuns:

Daca in Biblie scrie ca femeia este inferioara barbatului asa si este, pentru ca Biblia este ADEVARUL, este cuvantul divinului!

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

In Biblie nu este pomenit nici-o denumre de fruct, dar de mar stie toata lumea.
Oricum, daca nu era Eva sa inghita fructul ala acum traiam fericiti pe intr-o lume fantastica (inexistenta). Cine nu vrea asta. Dar nu, a trebuit sa vina o femeie cu apetitul ei si sa strice totul. Am sa fac reclamatie la tribunalul divin, pentru ca femeia este principalul vinovat, ea trebuie sa fie pedepsita, nu noi.
Este imposibil sa fiu egal cu o femeie daca in Biblie spune destul de clar ca femeia este inferioara barbatului. Stii si tu ca Biblia este o carte 100% adevarata ce nu trebuie pusa la indoiala. Iar eu,ca un bun crestin accept adevarurile Biblice fara sa meditez nici macar o secunda la cat de penibile sunt.
"Misoginul din tine nu-ti da voie sa accepti ca ai putea fi egal cu o femeie?"
Nu misoginul ci Biblia. De ce sa fiu deschis la minte si sa risc o eternitate in iad cand mot sa fiu un ignorant si sa ma ghidez doar dupa Biblie si ce spune ea.
Discutia asta este inutila. Biblia spune ca esti inferioara,esti inferioara. Biblia este scrisa, editata si publicata de catre Dumnezeu in atelierul sau magic, sa nesocotesti Biblia inseamna sa-L nesocotesti pe Dumnezeu?
Stii tu ce inseamna sa nesocotesti o entitate iubitoare si intelegatoare?
O eternitate de TORTURA vesnica petrecuta in FLACARILE IADULUI!
Daca te consider egala mie ar insemna sa ma expun la asta, iar eu, ca un bun crestin, nu vreau asa ceva.

| M25M a răspuns (pentru 3xfemeie):

Si eu prezint aceeasi stare de confuzie insa nu am indraznit sa intreb laughing

| Bijutierul1 a răspuns (pentru yanira4u):

Te rog nu te certa cu mine, nu imi doresc sa devina asta o cearta intre sexe, eu respect femeile si cred ca religia ar trebui sa fie dispanibila in egala masura pentru ambele sexe, era doar o presupunere, mersi.

| 3xfemeie explică (pentru Inferno):

Este prima data cand imi place ironia ta. rolling on the floor

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Femeia nu e considerata inferioara din contra, dar rolul principal e acela de mama de prunci buni, daca stie ca asta e menirea ei atunci lumea ar deveni mult mai buna, si nu de sefa sau ministru sau...

| 3xfemeie explică (pentru M25M):

happy La mine nu mai este confuzie in privinta asta. Am postat intrebarea pentru a fi pusa la zid de cativa "frati" ortodocsi, dar se pare ca nu au aparut inca. big grin

| M25M a răspuns (pentru 3xfemeie):

De ce ai astfel de dorinte? happy
Nu iti sunt de ajuns discutiile animate cu noi (ateii) laughing?

| stoica1 a răspuns:

Da deoarece femeia a fost creata din coasta barbatului si ea a fost de vina pentru cadere. FUnda?

| 3xfemeie explică (pentru M25M):

Glumeam, dar dincolo de gluma, asteptam raspunsuri serioase si sincer ma asteptam sa fiu pusa la zid. happy

| invicta a răspuns:

De frica. happy

| RAY a răspuns:

Ca religia este misogina de asta
cei femeia?

un robotel de bucutarie
o jucarie sexuala
si un sac de box
daca ea insala va vi jignita, daca el jigneste va vi laudat

| Zenit313 a răspuns:

Pentru ca barbatilor le-a fost frica intotdeauna de intelepciunea femeilor si cei care au inventat aceste povesti si reguli stupide, au fost niste frustrati sexuali.

| minahrs a răspuns (pentru 3xfemeie):

Imi pare rau ca gresesti asa de amarnic. Nu ai dreptate. Ortodoxia pune pe aceiasi treapta si femeia si barbatul, daca nu chiar mai sus, dovada fiind chiar precintorea Maicii Domnului. Chiar imi pare rau ca nu stii nimic si vorbesti aiurea.