| Pl3asantNightmar3 a întrebat:

Credeti in superioritatea barbatului? Este femeia inferioara acestuia? De-a lungul anilor aceasta a fost considerata a fi slaba (din punct de vedere fizic cat si moral), voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Ecaterina a răspuns:

De`a lungul istoriei femeile s`au lovit de nenumarate bariere impuse de societatea specifica vremurilor, de cadre legislative absurde si mai ales de minti barbatesti inguste.Dar eu zic ca lucrurile au inceput sa se indrepte incepand cu primele miscari feministe de prin secolul XIX (cam tarziu, e adevarat)... iar astazi traim intr-o lume moderna, in care misoginismul e din ce in ce mai rar intalnit, sau cel putin, in unele cazuri, mascat. Normal, ca noi femeile, trebuie sa mai ducem cateva "lupte" pentru a demonstra ca meritam sa avem aceleasi drepturi ca si barbati, desi sunt foarte clar stipulate in Carta Drepturilor Omului...dar na, mai exista unii barbati care poate ca pricep mai greu sau vor sa dea impresia ca se lasa mai greu convinsi.

Sunt feminista nu la modul ca as extermina misoginii, ci prin faptul ca eu cred in egalitatea drepturilor a celor doua sexe precum si in comportamentul similar fata de acestea ce trebuie folosit de catre societate. Pana la urma, femeia si barbatul, e clar ca nu sunt egali in multe aspecte, ca exista anumite lucruri pe care o femeie le face mai bine (si aici nu ma refer la cratita ), si altele la care barbatii sunt mai priceputi...dar de aceea sunt lasati pe pamant...ca sa se completeze reciproc, si o fac extraordinar, atunci cand exista RESPECT!

16 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Din punct de vedere fizic este mai slaba pentru ca are alta constitutie a corpului, dar in drepturi si in viata de zi cu zi nu trebuie privita inferioara barbatului!

| Bullweif a răspuns:

Femeile si barbatiisunt diferiti si ca alcatuire fizica, si ca mod de a gandi, si din cauza asta fiecare sunt potriviti pentru o activitate sau alta. Femeile pentru activitatile mai "multitasking", barbatii pentru chestiile inovativehappy si asta din cauza ca aptitudinile lor au evoluat de`a lungul timpului in directii putin diferite.

| Zenithf a răspuns:

Eu cred ca sunt diferiti.

| Cronki a răspuns:

Intrebare de 10!
Ce pot sa spun.,., ca exista o atat de mare deosebire intre o femeia si un barbat incat am putea spune ca Pamantul este populat de doua fiinte umane! Din punct de vedere fizic lucrurile sunt cat se poate de clare, este lasat de la natura ca barbatul sa aiba mai multa putere/forta. Cat priveste celelalte aspecte, exista o oarecare egalitate dar discutabile! http://www.sfantatreime.ro/......0FEMEI.pdf

| elizabeth a răspuns:

Niciodata o femeie nu este inferioara barbatului.viceversa.femeile gresesc ca se axeaza mult pe,, menstruatie'' si,, sutien''. asta ii place barbatului si de aceea se cred si femeile inferioare.chiar nu stiu rostul femeii pe pamant.

| Paulla a răspuns:

@valintinio generalizezi! Nu este obligatoriu ca barbatul sa fie un conducator inascut si femeia o fire sensibila care nu e in stare sa isi exprime opinia! In general, barbatul este capul familiei, nu pot nega, dar am vazut si cazuri in care femeia era capul familiei. Sau cazuri in care erau la egalitate, se completau unul pe altul.
Din punct de vedere fizic, femeia e mai slaba, dar suntem in secolul 21, cu toata tehnologia din prezent forta fizica nu mai este atat de importanta.
Cat din punct de vedere moral, femeia si barbatul sunt la egalitate. Unii sunt mai prosti, altii mai destepti. Dar asta depinde de fiecare in parte, nu de sex.
Deci parerea mea este ca superioritatea barbatului exista doar cand da peste o fire slaba. Si din pacate o mare parte din femei au o fire slaba. Dar repet, nu generaliza, depinde de fiecare.

| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

Nu este adevarat! Femeia nu este deloc slaba! Femeile se descurca mai bine decat barbati din toate punctele de vedere!

| Catalion a răspuns:

Nu cred asa ceva. Cunosc o fata care ar putea sa bata un barbat cu ochii inchisi si nu este vorba de Nichita, ca am spus fata, nu gorila laughing

| DianaScorpio a răspuns:

Femeile si barbatii sunt egali pana intr-un punct, din acel punct, egalitatea dispare si fieare este superior in anumite privinte.
Si sa stii ca intr-o anumita masura femeile sunt inferioare barbatilor, oricat de mult nu ne-ar conveni. Pune o femeie sa schimbe o roata la masina, sa repare o masina, sa puna gresie pe jos, sa care saci de ciment, sa construiasca case,sa etc. Nu poate!
Din punct de vedere fizic, musculatura barbatului este mult mai dezvoltata decat cea a femeii, motiv pentru care noi nu putem sa facem chiar orice. Doi la mana, nu ne duce capu, nici daca vrem. E dovedit stiintific ca barbatii sunt mult mai priceputi la stiintele exacte decat femeile,se pricep mult mai bine la tot ce tine de mecanica,electrica,constructii, etc. Daca este egalitate, atunci sa fie egalitate si la dezavantaje, nu credeti?
Si acum vine viceversa, si barbatii pusi in anumite situatii in care noi ne descurcam cel mai bine, sunt aerieni. Insa sa spunem ca femeia este in totalitate egala barbatului eu spun ca este total gresit...

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Femeii i-a zis: „Voi mări foarte mult suferinţa şi însărcinarea ta; cu durere vei naşte copii, şi dorinţele tale se vor ţine după bărbatul tău, iar el va stăpâni peste tine."
Geneza 3:16

| CosminAka13 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Asa vorbeste Domnul ostirilor: „Mi-aduc aminte de ceea ce a facut Amalec lui Israel, cand i-a astupat drumul la iesirea lui din Egipt.Du-te acum, bate pe Amalec si nimiceste cu desavarsire tot ce-i al lui; sa nu-i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile." (1 Samuel 15:2, 3)

Ah, biblia, o adevarata carte despre iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sa luam dupa Biblie, religie, obiceiuri sau altceva superioritatea o are barbatul. Dupa parerea mea barbatii trebuie sa fie capul familiei deoarece barbatul are mai multe caracteristici de conducator decit femeia. Femeia este o fire mai sensibila si in caz de se intimpla ceva grav ea nu este in stare sa rezolve problema. Sunt si cazuri contrare. Dar de fapt nu depinde ce religie avem sau obiceiuri barbatii au instict de controla si de a conduce. Asa ne-am nascut!

| LeuTz a răspuns:

Citeste asta si dupa sa imi spui tu care pe care e inferior si cine se se crede superior. http://www.fiibarbat.ro/toti-barbatii-sunt-niste-porci-obsedati-sexual/

| ßΘɱßΘɴίκ a răspuns:

Nu este inferioara deloc! si nu spun asta pentru ca sunt fata ci pentru ca de noi FEMEILE depind barbati! nu pot supravietui fara noi oh go on

| Raul_7987 a răspuns:

Nu mi s-a parut niciodata femeia niciodata inferioara sau superioara barbatului. Recunosc ca o fata ar fi peste baiat daca nu ar fi partile cu nastarea si etc.

| CosminAka13 a răspuns:

E o prostie veche cat lumea, conceptia asta proasta excita misoginii, ca se stie ca Romania e plina de specimenele astea.