| eulLiric45 a întrebat:

*Nu femeia e inferioara barbatului ci barbatul e mult superior femei.*
Ce spuneti? Eu am scris-o.

17 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Trebuie sa atinge un nivel aparte de prostie ca sa nu realizezi ca e acelasi drac...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

laughing

| Drolja a răspuns:

"Nu femeia e inferioară bărbatului (virgulă) ci bărbatul e mult superior femei(i). "

Spun să nu mai scrii.
Poate o convingi şi pe Cristina Sistem Nervos Central să facă la fel.
Cu plăcere!

| RAY a răspuns:

Mie mi egal ce sa spun

| T0T a răspuns:

Mi se pare că îți negi o propoziție x cu o propoziție y. În cazul tău x este echivalent cu y, deci toată chestia devine o aberație. Sunt sigur că sunt multe femei mai inteligente decât unul care a scris așa ceva deci putem nega și propoziția y în sine.

| Doub a răspuns:

Foarte inteligent.

| J0B0MAT a răspuns:

Spun ca mintea ta cu siguranta are o problema, daca nu mai multe.

| KamaSutra a răspuns:

Lasă-te de scris

| AirănMeidăn a răspuns:

misoginule

| Dorotheea21 a răspuns:

"superior femei" se scrie cu doi "i".
Ghiceste unde pui al doilea "i". laughing
Felicitari, mi-ai aratat ca nu esti decat foarte prost. big grin
Mai scrie-ne, e o incantare sa citesti asemenea treburi serioase, scrise agramat. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect,imi place.Asa nu se supara nimeni.laughing Daca ar fi femeia inferioara barbatului, ar iesi scandal, dar asa nu e inferioara ea ci doar barbatul e mai sus un pic.Nu mult, ca iar iese scandal.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa iei niste lectii de gramatica.

| CristinaSNC a răspuns:

E o porcarie. Femeia nu ii este inferioara barbatului, si nici superioara nu ii este. Cum de altfel nici barbatul nu ii este nici superior si nici inferior. Amadoi sunt egali! Dumnezeu a facut femeia din coasta barbatului pentru a acesata sa ii fie egala, nici inferioara, nici superioara.

| Scarbo a răspuns (pentru CristinaSNC):

Uite un banc : Ce crezi ca a vrut sa ne arate Dzeu atunci cand a luat o coasta din Adam sa o creeze pe Eva? Nu crezi ca a vrut sa ne arate ca daca furam nu iese nimic bun? laughing. Oricum biblia indeamna la misoginism, daca dzeu ar fi dorit sa o faca pe femeie egala cu barbatul trebuia sa o faca si pe ea din pamant, din acelasi material cu al barbatului, nu sa rupa o coasta ( o singura coasta ) din barbat ca sa o faca pe femeie.

| DonaldTrump a răspuns (pentru CristinaSNC):

"ăci dacă o femeie nu-şi pune văl pe cap, atunci să se şi tundă. Iar dacă este lucru de ruşine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-şi pună văl.
Căci bărbatul nu trebuie să-şi acopere capul, fiind chip şi slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.

Ca în toate Bisericile sfinţilor, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice şi Legea.
Iar dacă voiesc să înveţe ceva, să întrebe acasă pe bărbaţii lor, căci este ruşinos ca femeile să vorbească în biserică.

Supuneţi-vă unul altuia, întru frica lui Hristos.
Femeile să se supună bărbaţilor lor ca Domnului,
Pentru că bărbatul este cap femeii, precum şi Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor şi este.
Ci precum Biserica se supune lui Hristos, aşa şi femeile bărbaţilor lor, întru totul.
Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea,

Femeilor, supuneţi-vă bărbaţilor voştri, precum se cuvine, în Domnul.
Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre şi nu fiţi aspri cu ele.

Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea.
Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.
Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă.
Dar ea se va mântui prin naştere de fii, dacă va stărui, cu înţelepciune, în credinţă, în iubire şi în sfinţenie.

Căci femeia măritată e legată, prin lege, de bărbatul său atâta timp cât el trăieşte; iar dacă i-a murit bărbatul, este dezlegată de legea bărbatului.
Deci, trăindu-i bărbatul, se va numi adulteră dacă va fi cu alt bărbat; iar dacă i-a murit bărbatul este liberă faţă de lege, ca să nu fie adulteră, luând un alt bărbat.
"
Daca crezi ca femeia nu este inferiora barbatului si crezi intr-o carte de basm scrisa de niste misogini, atunci e clar laughing

| DonaldTrump a răspuns:

Si prost si agramat, de ce nu ma mir.

| Zacase a răspuns:

Zic ca esti foarte, foarte prost laughing