| DyNo a întrebat:

In Romania exista posibilitatea sa te faci liber cugetator (ateu) in acte? Adica in loc sa scrie in acte ca esti crestin-ortodox, de exemplu, sa scrie ca esti liber cugetator. Exista aceasta posibilitate?

Răspuns Câştigător
| Fara_H_Jonny_1996 a răspuns:

Stiu ca la 16 ani ai voie sa iti schimbi religia.Am citit asta undeva in vreo lege.Credeti ca daca nu scrie undeva ce religie sunteti inseamna ca nu aveti? Normal ca scrie undeva ce religie aveti, si normal ca puteti sa o schimbati.

33 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dar ce act ai tu, in care iti scrie religia? Nu, pe bune: voi chiar nu ganditi deloc inainte de a pune o intrebare?

| DyNo explică (pentru ardnaxur1961):

Cand am fost inscris la scoala parca, erau data de genu: sexul, varsta, printre care si religia care era ''crestin-ortodox''.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ala de care spui tu nu e act. Actele personale sunt Cartea de Identitate, Pasaportul, Permisul de Conducere, nu diverse hartii si formulare pe care le tot completezi de-a lungul vietii spre fericirea celor de la Statistica. Cum spuneam: mai gandeste si tu putin, ca nu doare!

| DyNo explică (pentru ardnaxur1961):

Daca intr-o anumita baza de date o sa se caute CNP-ul meu o sa gaseasca date despre mine, cum ar fi si religia.
PS: Tu nu ai viata, frate?

| MisterToast a răspuns (pentru DyNo):

Ce ai înșirat tu acolo sunt niște aberații incredibile. Religia unei persoane nu se înregistrează nicăieri.

| Birjaru a răspuns:

In ce acte iti scrie religia? Ca pe mine in afara de hartiile alea de la inregistrare in armata nu m-a intrebat nimeni.

| Birjaru a răspuns:

Asta ai facut-o "copy/paste", sunt 100% sigur ca nu intelegi nimic din ce scrie acolo. Sunt aberatii sau lucruri inexacte, exact metodele teistilor de a intelege lumea.

| danut a răspuns:

Absolut, specifici: ATEU.

| doctorandus a răspuns:

Din momentul in care devii major te poti declara ca ateu la urmatorul recensamant. In rest nu are mare importanta, religia conteaza pentru scoala ca sa stie ce fel de ora de religie urmezi, nu este trecuta in actele de identitate si in general nu se sinchiseste nicio institutie a statului daca ai vreo religie (probabil in afara de armata si de SRI, in cazul ca vrei sa faci parte din ele).

| Wøodenpints a răspuns:

Care logică o refuză? Aia creştină? Aia inexistentă?

| Wøodenpints a răspuns:

Cum ziceam. Logica voastră este inexistentă.

| Wøodenpints a răspuns:

Ce legătură are sf-ul cu logica mea? Nici nu prea-mi plac chestiile sf...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Are dreptate Jasser. Va veni Sfântu' Petru să-ţi taie părul.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine că-i doar părul care creşte la loc şi nu altceva laughing
Oricum am început să chelesc, crezi că m-au pedepsit Petru şi Pavel că am uitat de ziua lor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pe dracu. Eu una nici nu ştiam că azi e vreo sărbătoare. Cred că voi muri până diseară. Probabil o să-mi cadă o icoană în cap. laughing

| Wøodenpints a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=sFl716-1TPo
Pentru tine.

Până acum, în 21 de ani nu m-am trezit în lumea asta reală de care-mi zici tu. Crezi că mai am vreo şansă?

| Wøodenpints a răspuns:

De unde stii tu dacă eu sunt sau nu fericit? Nu ştii absolut nimic despre mine, despre modul meu de viaţă.
Dar ca să te lămuresc eu...da, sunt foarte fericit şi nu aş schimba absolut nimic la mine sau la felul în care-mi duc viaţa.
Bătrâni o să fim cu toţii, deşi eu sper să nu apuc vârsta impotenţei.

| Wøodenpints a răspuns:

Ok,acum ai îndepărtat orice bănuială. Chiar mănânci căcat.
E uimitor cum eşti tu sigur dacă cineva este sau nu fericit, după muzica pe care o ascultă.
Tu îţi dai seama din răspunsurile mele că nu-s fericit. Eu îmi dau seama din răspunsurile tale că eşti complet idiot.

| DyNo explică:

''Trairii dobotocesti'', tocmai tu vorbesti?

| DyNo explică:

Nu este deloc asa... Nu stii ce inseamna cuvantul ''ateu''.

| DyNo explică:

Deci pe langa ca nu stii ce inseamna cuvantul ''ateu'', nu intelegi nici gandirea unui ateu, nici nu ai putea sa o intelegi deoarece tu esti crestin.

| DyNo explică:

Nu, nu ai. Un ateu respinge orice zeu. Spune-mi tu care-i diferenta dintre Zeus si Dumnezeu? Despre Zeus se scrie in cartile olimpului, iar despore Dumnezeu in Biblie.
PS:Ateismul inseamna multe...

| DyNo explică:

Eu am pus o intrebare si v-ati deviat de la subiect foarte... mult. M-ai cititi intrebarea o data, si daca nu vreiti sa spune-ti ceva legat de ea va rog sa va abtineti de la alte comentarii.
PS: Dupa ce am vazut acum pe unii useri ii vor ignora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da nu actele pamantesti conteste mai dyno.ci cartea vietii de sus din cer.acolo trebuie sa fii trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateul este persoana care nu crede în nicio zeitate. Fie că-i Buddha, fie că-i Dumnezeu, or Ra. Este persoana ce trăieşte mai mult pentru realitate.
Părerea mea este că de trăire dobitocească au parte cei ce se lasă îndoctrinaţi şi călcaţi în picioare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce nu pot suporta? Ştiinţa adevărată? Cum ai ajuns la această concluzie? Ce reprezintă acest concept pentru tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate, ascultă bine. Nu mă convingi tu aşa că există Dumnezeu. Exemplu tău e "varză". Nici pe vermea lui Galilei nu se credea că pământul este rotund. E problema mea dacă cred sau nu. Încearcă îndoctrinarea în altă parte.

Şi nu, nu sunt împotriva ştiinţei; din contră. Înţelegi ce vrei. Mă piş pe părerile tale.

| DyNo explică (pentru anonim_4396):

Asa este... raspunsul: ''Pentru ca asa a vrut Domnul!'', este echibalent cu ZERO.

| DyNo explică (pentru DyNo):

*echivalent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăsta-i argumentul tău, mă? Violenţa mea e semnul refuzului de a vorbi cu idioţi ca tine.

| MisterToast a răspuns:

Asta e cea mai mare stupizenie pe care am auzit-o. Este ilegal să-ți declari religia într-un act! Crezi că interesează pe cineva de ce religie ești?

| MisterToast a răspuns:

Jasser, mai documentează-te puțin, că nu știi ce e ăla ateu.