| McJohn a întrebat:

In scriptura Isus le vorbește apostolilor în pilde!
La un moment dat (chiar de doua ori) se vorbește despre pilda talanților!
Unul a primit 5 altul 2 si altul 1!
Aveți idee care era mesajul transmis la pilda aceasta!

45 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dumnezeu iti da niste talente si trebuie sa le folosesti in bine, adica ai talent la pictura te apuci de pictat icoane nu nuduri

| DigiMind a răspuns:

Alo, mai exista si alte semne decat semnul mirarii. O duci intr-o uimire perpetua, sau habar n-ai sa scrii?
Cred ca Dumnezeu este foarte suparat pe tine big grin

| 4b a răspuns:

Ca sa accepti stapanirea Lui peste tine, ascultarea este esentiala, iar rasplata iti va fi pe masura.
''Bine, rob bun si credincios; ai fost credincios in putine lucruri, te voi pune peste multe lucruri; intra in bucuria stapanului tau!''
Sanatatewinking

| EmaS a răspuns:

Da, in Biserica lui Dumnezeu nu exista someri. Fiecare dintre noi avem cel putin un talant. Pe care trebuie sa il punem in negot. Dumnezeu ne-a dat la fiecare talanti, la unii mai multi iar la altii mai putini. Bine ar fi sa nu ingropam talantii ci sa-i fructificam si sa-i inmultim. Caci celui ce are, i se va da, iar celui ce n-are i se va lua si ce i se pare doar ca are.Noi trebuie sa aducem multa roada.

| ManStrong a răspuns:

Ii invata sa faca comert doar era evreu. Fara comert societatea imbatrineste inainte de vreme.

| McJohn explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Multumesc. Esti pe aproape!

| McJohn explică (pentru DigiMind):

Ce te face sa crezi asa ceva! Mulțumesc de răspuns! Este exact răspunsul pe care-l așteptam!
Pa
Sa fii iubit
(PS Proverbe 17.28 Chiar şi un prost ar trece de înţelept dacă ar tăcea, şi de priceput dacă şi-ar ţine gura.)

| McJohn explică (pentru 4b):

Multumesc!

| McJohn explică (pentru ManStrong):

Știi cine L-a răstignit pe Isus? Nu Greci, nici Romanii.
E drept ca a hrănit cu 5 pești si 2 pâini vreo 10-15 000 de oameni dar si aceia erau iudei!
Mulțumesc! Mâine vei citi si răspunsul întrebării ce am adresat-o!

| McJohn explică (pentru EmaS):

Of ce dor îmi era după tine! Urăsc acest sait, datorita condițiilor lui foarte rigide! Nu știu dacă intru de 4 ori pe an pe aici!
Ieri m-am chinuit sa răspund tuturor celor ce au postat înaintea mea!
Ultimile 2 răspunsuri nu am mai putut sa le postez!
Nici nu știu dacă ai citit ce ti-am scris!
Apreciez răbdarea ta! Trebuie sa ai o nesimțire grozava ca sa reziști atâtor imploscari! Toți sunt grozavi aici!
Te deranjează dacă o așteptăm si pe Ania?
Ma bucur tare mult ca v-am întâlnit!
Unde te pot tine de vorba... ceva mai mult! Aici, pe Facebook pe mail?
Am remarcat din răspunsurile postate de tine ca ești mult superioara nivelului mediocru celor ce scriu pe aici. Ce răspunsuri citesc! Te doare mintea! La multe dintre ele si fiul meu poate da răspunsuri mult mai competente, păcat ca nu știe sa scrie încă!
Ai văzut ca Gogonica a fost blocata?
Eu... în urma multor probleme sociale ce le-am întimpinat în ultimul timp m-am îndreptat către Dumnezeu! Putin cite putin a ajuns sa facă parte din viata mea! (apoc 3.18, iată eu stau al ușă și bat). Eu am deschis ușa și l-am invitat înăuntru!
Da, întrebarea iți era adresata ție si Aniei! Insa nu ma deranjeaja dacă mai participa si alte persoane la discuție!
Pe mâine! Pa

| McJohn explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Mulțumesc. Esti pe aproape!
Apropo de pictat!
"Exod 20.4 Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.
5 Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,
6 şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele."
Eu m-as feri sa fac icoane! Este exact opusul a ceea ce cere Dumnezeu!
Dar mâine vei afla si răspunsul la întrebarea ce am adresat-o!
Dumnezeu e Tatal Meu, iar eu sunt fiul sau! M-a învățat sa-i cer ajutorul atunci când nu ma descurc și sa-l întreb atunci când nu știu!
In proporție de 90% am primit răspuns la rugaciunile si intrebarile mele!
Pa

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru McJohn):

Si din ce secta zici ca te tragi?

| danay72 a răspuns:

Mai întâi să vedem ce a făcut cu sclavii cărora le dăduse cinci şi, respectiv, doi talanţi. Fiecăruia dintre ei stăpânul i-a zis: „Bine, rob bun şi credincios!" I-ar fi vorbit el aşa sclavului cu cinci talanţi dacă acesta ar fi câştigat numai doi? Puţin probabil! Pe de altă parte, el nu i-a spus sclavului care a câştigat doi talanţi: „De ce nu ai câştigat cinci? Uită-te la colegul tău de sclavie să vezi ce mult a câştigat pentru mine!" Nu, stăpânul plin de compasiune, care îl reprezintă pe Isus, nu a făcut comparaţii. El a repartizat sclavilor talanţii, dându-i „fiecăruia după puterea lui", şi nu a pretins nimic mai mult decât a putut să dea fiecare. Ambii sclavi au fost lăudaţi în mod egal, deoarece amândoi au lucrat pentru stăpânul lor din tot sufletul. Toţi putem să tragem învăţăminte din această parabolă.
19 Bineînţeles, al treilea sclav nu a fost lăudat. De fapt, el a fost aruncat în întunericul de afară. Fiindcă a primit doar un talant, stăpânul nu aştepta ca acesta să realizeze la fel de mult ca sclavul cu cinci talanţi. Dar el nici măcar nu a încercat să realizeze ceva! Judecata nefavorabilă primită de el s-a datorat în ultimă instanţă înclinaţiei ‘rele şi leneşe’ a inimii sale, care trăda lipsă de iubire pentru stăpânul său.
20 Iehova aşteaptă de la fiecare dintre noi să-l iubim cu toată puterea noastră; şi totuşi, cât de încurajator este să cunoaştem că „El ştie din ce suntem întocmiţi: Îşi aduce aminte că suntem ţărână" (Psalmul 103:14)! În Proverbele 21:2 se spune că „Iehova evaluează inimile" (NW), nu rezultatele obţinute. El înţelege toate limitele peste care nu putem să trecem fie că sunt de ordin financiar, fie că sunt de ordin fizic, afectiv sau de altă natură (Isaia 63:9). În acelaşi timp, el aşteaptă ca noi să folosim la maximum „resursele" pe care le avem. Iehova este perfect, dar când tratează cu închinătorii săi imperfecţi, el nu pretinde perfecţiune de la ei. El nu este nici nerezonabil în relaţiile cu ei, nici nerealist în ce priveşte pretenţiile sale.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Prin această parabolă Isus a transmis mai multe idei.
De exemplu, Isus a vrut să scoată în evidenţă rezonabilitatea lui Dumnezeu când a spus că stăpânul le-a încredinţat sarcini "fiecăruia după puterea lui".

O altă idee este că cei ce au găsit adevărul despre Dumnezeu nu trebuie "să-l îngroape" în ei, ci să-l îmulţească împărtăşind-ul şi altora.
De asemenea, indiferent cât putem face pentru Dumnezeu, dacă facem cu motivaţii curate, el ne va răsplăti. Înţelegem asta din faptul că chiar dacă cei doi sclavi harnici au avut rezultate diferite, ei au primit aceeaşi răsplată.

| HueyFreeman a răspuns (pentru McJohn):

"E drept ca a hrănit cu 5 pești si 2 pâini vreo 10-15 000 de oameni..." Ca sa o ardem pe englezeste, bollocks.

| EmaS a răspuns (pentru McJohn):

Ma bucur mult ca ai fost sensibil la soapta Duhului Sfant si la chemarea facuta de Domnul Isus. El cheama pe toti oamenii la mantuire, insa nu toti raspund afirmativ. In ceea ce ma priveste pe mine personal, eu una nu as fi rezistat atator adversitati, daca Dumnezeu nu m-ar fi intarit.(Cine se atinge de noi, se atinge de lumina ochilor Lui). Eu ma intaresc in puterea tariei Lui. Nu fac altceva decat ce sunt datoare sa fac. Orice crestin nascut din nou nu mai poate sa stea nepasator vazand cum zilnic mor mii de oameni despartiti de Dumnezeu pentru eternitate.

| SOLDADO a răspuns:

Cea ce doreste Mantuitorul nostru sa ne spuna este ca : fiecare persoana primeste un dar/daruri de la Dumnezeu. Altii primesc mai putin altii mai mult dupa cum vedem in Scriptura, dar totii primi CEVA. Tu si eu trebuie sa nu ingropam ce am primit de la dumnezeu si sa folosim ca-ci altfel ni se va lua ce-a ce am primit.

| McJohn explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Răspunsul tău este corect!
Acum mai ridic putin ștacheta (de fapt aici vroiam sa ajung) si te întreb din nou :
In pilda cu sămânța căzută pe soluri diferite, a si arătat la ce anume s-a referit atunci când a zis "sămânță ", sau "sol" (stâncă, bălării).
E adevarat ca robii au înmulțit talanții! dar cine sunt talanții?
Aici nu despre bani este vorba! (iată, ți-am dat un indiciu)?

| McJohn explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ce înțelegi tu prin "secta"?
Mai sunt secte in Romania? Ultima care a fost era cea a lui Bivolaru (Misa) dar s-a dizolvat cu multi ani in urma!
Uite, am sa-ți întorc și celalalt obraz, si ma sa-ti dau si materie prima ( noroi sau pietre sa arunci in mine), dacă tu din asta trăiești!
"Luca 6.42 Sau cum poți să zici fratelui tău: „Frate, lasă-mă să-ţi scot paiul din ochi", şi, când colo, tu nu vezi bârna din ochiul tău? Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, şi atunci vei vedea desluşit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău.
43 Nu este niciun pom bun care să facă rod rău, şi niciun pom rău care să facă rod bun.
44 Căci orice pom se cunoaşte după rodul lui. Nu se strâng smochine din spini, nici nu se culeg struguri din mărăcini.
45 Omul bun scoate lucruri bune din vistieria bună a inimii lui, iar omul rău scoate lucruri rele din vistieria rea a inimii lui; căci din prisosul inimii vorbeşte gura."
Ai aici 2 linkuri de la contul meu de pe Facebook si google+. Acolo scrie si "Secta" din care fac parte si citi ani am si am postat si problemele care m-au adus către Dumnezeu!
In clipul "O caciula cu bani" este răsplata ce am primit-o de la Domnul. Când am văzut clipul "Se merita" am zis ca vorbitorul glumește si am făcut proba!(A avut dreptate)
In clipul "Noua ordine mondiala" vei afla ca nu mai facem multi purici pe acest pământ!
http://www.facebook.com/mcjohn.cornel
https://plus.google.com/u/0/115177400582105252595/posts
Te aștept cu noi întrebări și nelămuriri! Pa

| McJohn explică (pentru HueyFreeman):

Hai sa rămânem la scriptura totuși!

| McJohn explică (pentru EmaS):

Ce vorbe mari rostești!
"Orice creștin nascut din nou nu mai poate sa stea nepăsător '
De ce nu? Ce te împiedica sa stai comod acasă in fotoliu si sa privești la TV, dupa ce ai fost botezat!
Te rog sa ma ierți dacă ma repet, dar am fost un an în biserica la Adventiști! Nu era mare, 10-15 pers. Dintre aceștia 1-2 făceau lucrare, altul era preocupat cu "făcutul banilor" si din prea-plinul sau sponsoriza oarece activități in biserica!
De ce nu poți sta comod in fotoliu?
"Ma bucur mult ca ai fost sensibil la soapta Duhului Sfant si la chemarea facuta de Domnul Isus."
Șoapta! Care șoaptă! Of! Exact acest lucru vroiam sa discut cu tine! ("Marturii Personale").
Vroiam sa aflu care e experiența ta? Cum L-ai cunoscut pe Domnul? Cum te-a atras? Si mai am vreo 10 întrebări.
Te deranjează dacă stam la povesti o luna de aici în colo? Pot sa te scot de pe TPU?
Mie nu-mi place aici, dar de dragul conversației, ma vad nevoit sa intru!

| McJohn explică (pentru SOLDADO):

In mare parte sunt de acord cu tine, dar ai omis ceva!

| EmaS a răspuns (pentru McJohn):

Din pacate, crestinii lumesti isi indreapta atentia spre Dumnezeu in principal pentru implinirea personala. Ei sunt salvati, dar egoisti. Rugaciunile lor se concentreaza asupra propriilor nevoi, binecuvantari si asupra propriei fericiri. Crestinii care au inteles ca au fost facuti ca sa slujeasca si sa spuna si altora. Ei sunt nerabdatori sa primeasca o lucrare sunt incantati sa fie folositi de Dumnezeu. Intr-o zi, in cer Marea Trimitere va fi marea realizare, oameni din orice rasa, trib, natiune si limba va sta inaintea lui Isus si I se va inchina.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru McJohn):

Contextul ne ajută să înţelegem. Atât în capitolul 24 cât şi 25 din Matei, Isus a vorbit despre sfârşitul acestei lumi.
Când a vorbit despre repartizarea talanţilor Isus s-a referit la PRIVILEGIILE DE ORDIN SPIRITUAL ce le-a încredinţat slujitorilor săi înainte ca să vină sfârşitul, privilegii care nu toţi cei ce se pretindeau creştini au demonstrat că le preţiuesc. Asemenea ultimului sclav, unii nu au făcut nimic ca să îmulţească îmulţească adevărul care l-au primit, adică nu au depus eforturi pentru ai ajuta pe alţii să se apropie de Dumnezeu aşa cum Isus le poruncise discipolilor. (Matei 28:19, 20)

| SOLDADO a răspuns (pentru McJohn):

Probabil, dar nu-mi dau seama, ce?

| McJohn explică (pentru EmaS):

Astia isi bat joc de mine!
Dupa ce am pierdut 3 ore scriind un mesaj acum vad ca nu apare!
Sa o iau de la capat... ma lipsesc!

| McJohn explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Punct ochit, punct lovit!
Ai câștigat!
Acum nu stiu daca ma vei crede, dar asta nu mai e problema mea, "crezi ce vrei"! Dar eu nu te mint!
Eu am o relație cu ...Cineva, acolo sus! Ca o fi duhul meu, ca o fi Domnul Isus sau însuși Dumnezeu nu știu, ceea ce știu este ca simt cum sunt supravegheat la tot pasul. Îmi trec prin cap idei care în mod normal nu ma-as fi gândit la ele!
De obicei, atunci când ma rog, când petrec timp în rugăciune cu Domnul mai se întâmplă tot felul de chestii!
Acum am sa-ti povestesc una...
Asa cum ai aflat robii primesc talanții, fiecare după puterea sa! Talanții nu au fost aruncați pe strada și fiecare sa adune care cit o putea, precum mana! Ci au fost dați nominal UNUIA, nu UNORA!
Apoi la întoarcere i se cere socoteala FIECĂRUIA!
Acum... (mare atenție) talanții primiți sunt (este) : ințelepciunea, vestea mântuirii... nu sunt lucruri materiale, ci doar informație!
Acum, unu a adus 5, unu 2 și altul 0. Ce
vorbeam cu Ema la început.Pe baza mărturiei noastre oamenii vin la credință.
- Deci vine omul la credință, se botează, după care se așează comod într-un fotoliu și citește o carte, ori are un job care-i răpește tot timpul și nu mai are timp și pentru lucrare (spune scriptura ) acela nu va fi demn de a intra în împărăția cerului!
In pilda din Luca, OMUL, era de fapt un împărat care s-a dus sa ia alte împărății!
Tuturor robilor le-a dat cite un singur talant. Fiecare înmulțindu-l diferit.Dar unul dintre ei nu a vrut sa riște (ca și Petru după arestarea lui Isus "nu-l cunosc pe acest om! Nu l-am văzut în viata mea").
Luca 19.20 A venit un altul și i-a zis: „Doamne, iată-ți polul pe care l-am păstrat învelit într-un ștergar;
21 căci m-am temut de tine, fiindcă ești un om aspru; iei ce n-ai pus și seceri ce n-ai semănat."
Deci el l-a păstrat cu grija, învelit într-un ștergar ca nu cumva sa-l fi murdărit. ( Daca-ți spui în sinea ta... Eu am păstrat cu sfințenie cele 10 porunci încă de mic, deci sunt un candidat valabil pentru împărăția cerurilor! Asa e dar totuși iți mai lipsește ceva...
Eu vreau sa merg la mare. Ma sui în trenul care trebuie, deci, la prânz sunt pe plaja! Dar vine controlul!
- Dumneavoastră?
- Eu!? Eu merg la mare, răspund bucuros, ce nu merge către Constanta trenul acesta!?
- Ba da, trenul chiar ajunge în Constanta!
- O, e perfect atunci!
- Pai... biletul dumneavoastră va rog!?
- Biletul? Ce bilet!?!
- Cum, nu aveți bilet?!
- Nu, nu am știut ca trebuie sa iau și bilet! Nu mi-a spus nimeni, la gara, când am urcat în tren ca trebuie sa iau bilet!
- Atunci va rog sa coborâți!
- Stai domnule, pai sa vezi ca eu...
Si gata cu plaja, a fost doar o himera!

"Matei 25.24 Cel ce nu primise decât un talant a venit și el și- a zis: „Doamne, am știut că ești om aspru, care seceri de unde n-ai semănat şi strângi de unde n-ai vânturat:
25 mi-a fost teamă și m-am dus de ți-am ascuns talantul în pământ; iată-ţi ce este al tău!"
26 Stăpânul său i-a răspuns: „Rob viclean şi leneș! Ai știut că secer de unde n-am semănat şi că strâng de unde n-am vânturat;
27 prin urmare se cădea ca tu să-mi fi dat banii la zarafi şi, la venirea mea, eu mi-aş fi luat înapoi cu dobândă ce este al meu!
28 Luaţi-i, dar, talantul şi daţi-l celui ce are zece talanţi.
29 Pentru că celui ce are i se va da, şi va avea de prisos; dar de la cel ce n-are se va lua şi ce are!"

25. MI-a fost teama - si de frica am pastrat poruncile! Uite dovada!(iata ce este al tau)
26. "Rob viclean si lenes"... De ce viclean? Nu a mintit, nu a furat? De ce?
27. " şi, la venirea mea, eu mi-aş fi luat înapoi cu dobândă ce este al meu!"
Daca tu ai fi vestit mintuirea la cei ce te inconjurau, La venirea mea i-as fi luat la tatal in ceruri pe cei ce ar fi crezut, dar asa...
"1Corinteni 3.6 Eu am sădit, Apolo a udat, dar Dumnezeu a făcut să crească "Lc 19.20 A venit un altul şi i-a zis: „Doamne, iată-ţi polul pe care l-am păstrat învelit într-un ştergar;
21 căci m-am temut de tine, fiindcă eşti un om aspru; iei ce n-ai pus şi seceri ce n-ai semănat."
29. "dar de la cel ce n-are se va lua şi ce are!"
"Luca 13.7 Atunci a zis vierului: „Iată că sunt trei ani de când vin şi caut rod în smochinul acesta, şi nu găsesc. Taie-l. La ce să mai cuprindă şi pământul degeaba?"
Robul viclean are aceiasi soara ca si smochinul fara rod! Si unul si celalalt fac umbra degeaba!

Si cam atit!
Acesta mi-a fost descoperit in rugaciune! Si v-am impartasit si voua!
Nu mias fi dar drumul la gura, sa nu ma fac de cacao, dar la putin timp dupa ce am primit eu aceasta descoperire, mergin la biserica l-am auzit pe pastor tinind o predica cu un subiect asemanator! Aceasta a fost confirmarea ca nu mi se pare mie.
daca vreti sa mai disutam despre diferite subiecte, opinii, pareri descoperiri, vreau sa aud si.
voastre.
Chiar si eu mai am multe de spus!
La revedere!

| McJohn explică (pentru SOLDADO):

Răspunsul tău era corect, dar... totuși confuz!
"- fiecare persoana primește un dar/daruri de la Dumnezeu.
- Tu și eu trebuie sa nu îngropăm ce am primit de la dumnezeu si sa folosim ca-ci altfel ni se va lua ce-a ce am primit."
Nu vreau sa fiu exagerat de critic, dar nu ai pus punctul pe "i"!
"Ceva"... Ce ceva? Un dar! Mai exact ..care?
Fiecare dintre noi am primit vestea mântuirii!
"Fapte.3.19 Pocăiţi-vă, dar, şi întoarceţi-vă la Dumnezeu, pentru ca să vi se şteargă păcatele, ca să vină de la Domnul vremurile de înviorare "
Luca.13.3 Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel.
Tu, care ești botezat, stai la umbra nucului bătrân și-ți spui... "De acum gata, sunt ca si mântuit!" Fals!
Caci dacă nu mai tragi după tine încă 2-3 -10 inși... treaba nu e prea roza!
Părerea mea!
La revedere!

| McJohn explică (pentru SOLDADO):

Sviri este cistigatorul!

| SOLDADO a răspuns (pentru McJohn):

Imi pare rau sa iti spun dar ai deviat total de la intrebarea care ai pus-o la inceput... ce treaba are mantuirea cu pilda talantilor intr-adevar nu se ajunge in rai oricum ( neicercati ) si va trebui sa facem fapte vrednice de pocainta. CACI PRIN HAR ATI FOST MANTUIRI, PRIN CREDINTA CARE SI EA ESTE DARUL LUI DUMNEZEU... te las sa cauti unde scrie