| mentholinks a întrebat:

Pentru crestini. Voi spalati picioarele fratilor vostri de credinta dupa pilda pe care a lasat-o Isus apostolilor si v-a poruncit sa faceti la fel?

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Spalarea picioarelor se face doar in religile Neo Protestante. Ortodocsii s-ar simti ofensati sau ar face-o doar unui "Sfant".

| milan9 a răspuns:

Cand oferi raspunsuri la intrebari stupide adresate pe TPU de la "fratii nostri de credinta" sau de necredinta, cam tot la fel este... happy

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Adica tu esti cu "pixu`" si fraierii cu munca de jos?!

| milan9 a răspuns:

Nu. Nici vorba sa-i consideri pe ceilalti cu munca de jos... Spuneam doar ca atunci cand bati in zadar la porti care niciodata nu se vor deschide, e tot ca atunci cand speli picioarele semenilor tai...

| mentholinks explică (pentru milan9):

Deci recunosti si tu ca este inutil sa speli picioarele altora care se pot spala si singuri si Isus a facut asta din prostie lasand o pilda fara sens, rost, doar ca sa fie apreciat de ucenici ca s-a injosit in fata lor ca sa-i faca sa creada mai tare in el ca sa-i duca nebunia pana la marginile Pamantului.

| milan9 a răspuns:

Nu. Nu este adevarat. Smerenia are rolul ei in viata fiecarui crestin...

| AvalohAlyn a răspuns:

Casian Galateanul Episcopul Dunarii de Jos si Papa Francisc am vazut ca au facut asta si spala picioarele copiilor defavorizati mereu de Paste si apoi le ofera daruri, probabil ca mai sunt preoti care fac asta, de oameni obisnuiti, mireni nu stiu ce sa zic.

| unvecin a răspuns:

Da.

| Saiko10 a răspuns:

Da dar la sfanta cina(este o data la 3 luni)