| McJohn a întrebat:

In scriptura Isus le vorbește apostolilor în pilde!
La un moment dat (chiar de doua ori) se vorbește despre pilda talanților!
Unul a primit 5 altul 2 si altul 1!
Aveți idee care era mesajul transmis la pilda aceasta!

45 răspunsuri:
| abriella a răspuns:

Dumnezeu ne da fiecaruia niste daruri(ex ai o voce minunata sau reciti poezi, etc) el te cheama sa iti pui talantul in folosul Lui(talant=darul, sau daruri), Dumnezeu ne da fiecaruia dupa puterea sa.Uni au un singur dar, alti au 4 daruri sau mai multe.Indiferent cate daruri ai, tu trebuie sa-l folosesti in folosul Domnului.Adica daca tu stii sa canti, nu te du sa canti in baruri sau altundeva, du-te canta in biserica, canta cantari care sunt crestine.

| McJohn explică (pentru SOLDADO):

Fratele meu... eu am relatat ceea ce Domnul mi-a descoperit!
Am ascultat multe predici ale pastorului Pavel Goia.
Intr-una din predici scoate în evidenţă faptele din "Evrei 11". Sînt fapte diametral opuse :
Prin credinţă Enoh a fost luat la cer, prin credinţă Stefan a fost adus jertfă. Verifică!
Fiecare interpretează scriptura după cum pofteşte!
Te văd supărat pe mine! Mă simt nevoit să-ţi cer iertare!
Te rog frumos să mă ierţi dacă consideri că ţi-am făcut o nedreptate!
Dacă mă ierţi şi vrei să ne mai certăm şi pe alte subiect aş fi bucuros să devenim prieteni pe termen lung!
Dar dacă rămîi supărat, asta e!
La revedere!

| McJohn explică (pentru abriella):

Păi şi atunci cum explici tu că unul dintre robi a fost criticat si pedepsit!

| SOLDADO a răspuns (pentru McJohn):

Eu nu is suparat pe tine ci din contra vreau sa fim " prieteni ",... Dar totusi ce imi zici tu cu enoh si cu stefan nu are nimic de a face cu talanti sad sincer eu nu te inteleg, nu stiu de fapt unde vrei sa ajungi

| abriella a răspuns (pentru McJohn):

Timpul pe care robii il au ca sa investeasca =traitul pe pamant.Intr-o zi Isus va reveni ca sa vada cum am lucrat talanti/talantul primit/primiti. Astfel cel care a primit un singur talant =cu oameni care n-au facut voia Domnului si au trait faradelegea.Iar cei care si-au folosit talantul/talanti au lucrat voia Domnului si rasplata lor este in cer, dar al celor care au trait faradelegea (au trait in pacat) este in iad.Noi trebuie sa ne folosim talantul/talanti in voia Domnului.

| McJohn explică (pentru SOLDADO):

Eu iti aprob cererea de prietenie, dar luna viitoare voi sterge contul!
Aceleași discuții le putem purta si pe mail, pe facebook sau pe FanBox!
Aici iei fundite pentru un răspuns corect Iar pe Fanbox iei bani in funcție de timpul petrecut acolo
"Pe 20 februarie ați câștigat 4.95 dolari ( pagina dvs. FanBox )
Tot timpul câștigurilor: $ 1, 841.81"
Mai stam de vorba.
La revedere!

| McJohn explică (pentru abriella):

Scumpa mea, talantul este "cunostinta despre viata de apoi"
Tu stii ca vei muri, dar vei invia din nou pentru viata de apoi, pentru judecata viitoare! Dar alții nu știu si sunt convinși ca nu exista iad si rai.Ei nu cred ca vor fi trași vreodată la răspundere pentru faptele lor! Tocmai de aceea fac ce fac! Fura, mint, curvesc etc.
Si dacă tu care ai primit talantul (adică stii ce am prezentat eu mai sus), dar nu spui nimănui, ci păstrezi pentru tine (adica, tu tii sabatu, dar nu-i spui vecinului sa nu mai scuture covoarele sâmbăta ca nu e bine! Deoarece, dacă i-ai spune s-ar uita ciudat la tine si te-ar lua de nebun. E atunci talantul acela l-ai pierdut!
"Ezec 33.8 Când zic celui rău: „Răule, vei muri negreşit!", şi tu nu-i spui, ca să-l întorci de la calea lui cea rea, răul acela va muri în nelegiuirea lui, dar sângele lui îl voi cere din mâna ta.
9 Dar, dacă vei înştiinţa pe cel rău, ca să se întoarcă de la calea lui, şi el nu se va întoarce, va muri în nelegiuirea lui, dar tu îţi vei mântui sufletul.
10 Spune, dar, fiul omului, casei lui Israel: „Voi cu drept cuvânt ziceţi: „Fărădelegile şi păcatele noastre sunt asupra noastră şi din pricina lor tânjim; cum am putea să trăim?"
11 Spune-le: „Pe viaţa Mea, zice Domnul Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui, şi să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreţi să muriţi voi, casa lui Israel?"
12 Şi tu, fiul omului, spune copiilor poporului tău: „Neprihănirea celui neprihănit nu-l va mântui în ziua fărădelegii lui, şi cel rău nu va cădea lovit de răutatea lui în ziua când se va întoarce de la ea, după cum nici cel neprihănit nu va putea să trăiască prin neprihănirea lui în ziua când va săvârşi o fărădelege.
13 Când zic celui neprihănit că va trăi negreşit - dacă se încrede în neprihănirea lui, şi săvârşeşte nelegiuirea, atunci toată neprihănirea lui se va uita, şi el va muri din pricina nelegiuirii pe care a săvârşit-o.
14 Dimpotrivă, când zic celui rău: „Vei muri!" - dacă se întoarce de la păcatul lui şi face ce este bine şi plăcut,
15 dacă dă înapoi zălogul, întoarce ce a răpit, urmează învăţăturile care dau viaţa şi nu săvârşeşte nicio nelegiuire, va trăi negreşit, şi nu va muri.
16 Toate păcatele pe care le-a săvârşit se vor uita; a făcut ce este bine şi plăcut, şi va trăi negreşit!
17 Copiii poporului tău zic: „Calea Domnului nu este dreaptă!" Totuşi mai degrabă calea lor nu este dreaptă!
18 Dacă cel neprihănit se abate de la neprihănirea lui şi săvârşeşte nelegiuirea, trebuie să moară din pricina aceasta.
19 Dar dacă cel rău se întoarce de la răutatea lui şi face ce este bine şi plăcut, va trăi tocmai din pricina aceasta!
20 Fiindcă ziceţi: „Calea Domnului nu este dreaptă!", vă voi judeca pe fiecare după umbletele lui, casa lui Israel!"
DATORIA TA e sa spui tuturor sa urmeze calea cea dreapta! dacă o vor urma sau nu, nu mai e decizia ta.
Atunci il întorci de la calea sa cea rea, pe X, atunci ți-ai înmulțit talantul! Daca el decide sa urmeze sfatul tău sau nu... nu mai depinde de tine! Dar dacă ei nu afla ca fac greșit ceea ce fac atunci ai pierdut un suflet de la mântuire!
La revedere!

| abriella a răspuns (pentru McJohn):

Bine,mie asa mi-a fost explicata pilda si sincer eu asa o cred, dar acum depinde de fiecare cum o stie.Dar pana la urma ideea este ca nimeni nu scapa de judecata Domnului.

| abriella a răspuns (pentru McJohn):

Si pana la urma daca tu asa crezi pilda, de ce ai mai pus intrebarea?(nu este din ura, dar sincer de ce ai mai pus-o?)

| McJohn explică (pentru abriella):

Acesta discutie o gasesti aici :
http://www.tpu.ro/......i-ca-acel/

McJohn a răspuns (pentru ania):
Vreau sa stau mai mult de vorba cu tine!
Saitul acesta e tâmpit rău de tot! Daca eu vreau sa te contactez, nu am voie pentru ca încă nu am răspuns la 1000 de întrebări!
De aceea am sa pun o întrebare, iar tu sa intri sa-mi răspunzi (dacă vrei bineînțeles, nu e obligatoriu).
Celalalt cont (gogonica ) a fost blocat!
La revedere!
RASPUNDE

20 Februarie 2013 17:12
McJohn a răspuns (pentru ania):
Statutul de membru junior nu
permite trimiterea de mesaje
acestui utilizator.

Nu vrei să răspunzi şi la întrebarea mea?
RASPUNDE

20 Februarie 2013 17:25
McJohn a răspuns (pentru ania):
Am postat întrebarea.

ania a răspuns (pentru McJohn):
Care e întrebarea?
RASPUNDE
Evalueaza / Raporteaza

Am vrut sa o cunosc pe aceasta doamna!

17 Februarie 2013 03:38
ania a răspuns:
În perioada în care eram agnostică am citit autori atei, dicționare ale religiilor, cărți sacre hiduse, parțial Coranul, istorii ale filosofiei, psihologiei, ale principalelor convingeri religioase, hinduism, budism, islam, etc și-n capul meu era o ceață tot mai densă și am ajuns la concluzia că puțin adevăr o fi fiind în fiecare dar nimeni nu poate ști exact care e adevărul și că de fapt nimeni nu e absolut sigur de ceea ce crede ci doar pretinde.Prietenelor mele scandalizate de necredința mea, le aduceam cu mare plăcere argumente împotriva existeței Dumnezeului creștin pe care îl și uram dealtfel și cu cât se îngrijorau mai tare eu mă distram mai bine.Pe una dintre ele o am pe conștiință, a luat-o razna cu lecturile și i s-a stins entuziasmul credinței și chiar dacă pe urmă mi-am cerut iertare nu știu să-și fi revenit. Când l-am întâlnit pe actualul meu soț mi s-a părut foarte intrigant că el avea o credință puternică, nu era deloc relativist totul era absolut clar în mintea lui.Mă intriga viața lui de rugăciune, dragostea pentru Dumnezeu și viața cu direcție și sens pe care o avea.Eram geloasă pe fericirea lui cu Dumnezeu și intrigată că el chiar e convins de ceea ce zice că crede.Mi-a spus că el nu mă poate ajuta, că totul e între mine și Dumnezeu și că El mă poate face fericită dacă îi spun că îi dau viața mea în stăpânirea Lui.Mă intriga că nu era nervos pe mine când îmi exprimam disprețul pentru ceea ce numeam atunci fanatismul lui religios ci vedeam că îi e milă de mine că sunt orbită de necredință.
Am decis să fac un experiment, să văd ce iese.M-am pus pe genunchi și am zis ceva de genul- Creatorul meu, dacă exiști, uite îți dau viața mea în stăpânire, fă ceva, arată-te, convinge-mă!
Și după ce îl întâlnești pe Dumnezeu nu mai ești același.
RASPUNDE
Evalueaza / Raporteaza

De aceea am pus aceasta intrebare! Din pacate nu a vrut sa stea de vorba cu mine!
Vroiam sa mai discut putin cu ea inainte de a sterge acest cont! Ma enerveaza acest sit cu conditiile sale timpite!
De aceea ma retag. Daca vrei sa mai discutam ma gasesti pe facebook, (John Smile, Braila ).
La revedere!

| McJohn explică (pentru abriella):

Eu nu am vrut sa fiu mai deosebit decit altii dar...
Stiu ca multi dintre voi va rugati, seara, pe genunchi, sau alcumva.
V-a raspuns Domnul vreodata?
V-a vorbit Domnul vreodata?
In ultima carte a bibliei (apocalipsa) apostolul Ioan spune
"Apoc 1.10 În ziua Domnului eram în Duhul. Şi am auzit înapoia mea un glas puternic, ca sunetul unei trâmbiţe,"
Nu era in trup, era in duh!
Nu vreau sa povestesc aici caci nu e locul si nici momentul dar predicile care le-am ascultat sint foare motivante.
Multi viteji am vazut la viata mea din toate categoriile.
Cind Dumnezeu cere una, iar noi facem alta. Ma intorc din nou la Evrei 11, unde se spune...
Evr 11.7 Prin credinţă Noe, când a fost înştiinţat de Dumnezeu despre lucruri care încă nu se vedeau, şi, plin de o teamă sfântă, a făcut un chivot ca să-şi scape casa; prin ea, el a osândit lumea şi a ajuns moştenitor al neprihănirii care se capătă prin credinţă.
28 Prin credinţă a prăznuit el Paştile şi a făcut stropirea sângelui, pentru ca nimicitorul celor întâi născuţi să nu se atingă de ei.
29 Prin credinţă au trecut ei Marea Roşie ca pe uscat, pe când egiptenii, care au încercat s-o treacă, au fost înghiţiţi.
30 Prin credinţă au căzut zidurile Ierihonului, după ce au fost ocolite şapte zile.
Priveste aici cite lucruri inutile si absude s-au intimplat.
Noe a facut o corabie in vârful munților si i-a avertizat si pe ceilati ca va venit apa fără limita si... la crezut cu totii!
Moise a uns pragurile ușilor cu sânge!
Cine a mai făcut asa ceva înaintea lui? Egiptenii ar fi putut face si ei același lucru, dar l-au luat de nebun!
Zidurile Ierihon-ului au fost doborâte de TROMPEȚI! Când alții pleacă la lupta cu săbii si scuturi, cu sulițe si arbalete, aceștia au plecat la lupta cu trompetele! Ce șanse aveau ei sa câștige! Nule! Dar nu numai ca niciunul nu a pierit, dar cetatea a fost cucerita!
Da, eu vorbesc adesea cu Domnul! Uneori ma critica, alteori ma incurajează sau ma sprijină!
Într-o seara, în timp ce ma rugam, am fost răpit in duh, am fost dus sa asist la o execuție. Insa pentru ca nu m-am alăturat criminalilor si nici nu am vrut sa privesc la execuție..., am fost rapit din nou si am fost dus într-un platou cu flori! O imensitate de flori (câțiva Km, 2-3) cu flori de toate soiurile, toate culorile!
Isaia 33.15 Cel ce umblă în neprihănire şi vorbeşte fără vicleşug, cel ce nesocoteşte un câştig scos prin stoarcere, cel ce îşi trage mâinile înapoi ca să nu primească mită, cel ce îşi astupă urechea să n-audă cuvinte setoase de sânge şi îşi leagă ochii ca să nu vadă răul,
16 acela va locui în locurile înalte; stânci întărite vor fi locul lui de scăpare; i se va da pâine, şi apa nu-i va lipsi."
Îți garantez ca atunci când îl vei cunoaște pe Domnul nu vei mai avea chef sa-ți faci poftele tale!
La revedere!

| McJohn explică (pentru abriella):

Eu nu am nici o pretenție! Nu pretind ca as fi mai isteț ca altul.
Tu fa cum crezi de cuviință!
Aseară, după ce ti-am trimis mesajele, când ma suiam în pat sa ma culc mi-a trecut prin minte următorul gând :
Moise i-a îndemnat pe ai săi sa-și ungă pragurile cu sânge!
Imaginează-ti si tu ca erai acolo si aveai de ales intre a face ce spune Moise sau nu!
Sa zicem ca alegi o soluție de compromis! Ungi pragurile ușii, cum a zis Moise, dar nu cu sânge, ca sa nu râdă egiptenii de tine, ci cu apa!
La urma urmei ce contează! Le-am stropit iți zici tu!
Ce contează dacă stai degeaba in ziua de sâmbătă sau in ziua de duminica?
Domnul a spus sa stai o zi si sa muncești 6 zile! (Porunca a patra Exod 20.9). Dar nu a zis ca ziua aceea sa fie Marti, Vineri sau Duminica? A zis sa stai o zi! Nu?
Crezi ca contează ziua în care stai?
Crezi ca contează dacă tu iți folosești TALENTUL (nu talantul) cântând in Biserica sau în concert pe stadion?
Crezi ca contează dacă ii chemi pe alții la mântuire sau mergi doar tu!
"Celui ce n-are i se va lua si cea ce i se pare ca are!"
Cum iti explici tu "INMUMULTIREA TALANTULUI"?
La revedere!

| abriella a răspuns (pentru McJohn):

Nu vream sa te enerveze raspunsurile mele.eu asa o cred, Biblia nu spune a cui raspuns e mai bun.deci eu zic sa o lasam asa, fie care cum crede.la revedere

| McJohn explică (pentru abriella):

Aşa e! Aici sînt de acord cu tine!
La revedere!

| Mihai_Emil_1986 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Pocaiti!