| Mariushgv a întrebat:

În timp ce ești student la seminarul teologic in vacanta de vara poti fi diacon?

3 răspunsuri:
| KR0NSTADT a răspuns:

Cei de la seminar ce spun?

| Dddonkey a răspuns:

Vezi ce spune Biblia cu privire la asta. De asemenea roaga te sa vezi daca asta e ceea ce Dumnezeu ar vrea de la tine.
Dar nu inteleg vrei sa fii diacon doar pentru o vara? Biserica unde vrei sa devii sunt de acord cu acest lucru?

| AndreiNrcs a răspuns:

E ca şi cum, vii azi şi pleci mâine.
Mi se pare, că după seminar poți depune o cerere ca să fii Diacon/Preot.

- Diaconia se dă prin Hirotonie, nu e aşa te-ai prezentat la biserică şi spui, vreau să fiu Diacon aici. Şi când depui cerere trebuie să trimiți notă de la un examen, certificat de căsătorie.