| tavadaresti a întrebat:

"In urma, va veni sfarsitul, cand El va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere. (1Cor.15:24) " Care va fi ultima "domnie, stapanire sau putere"? Argumentati biblic.

17 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Pai, nu ofera Biblia toate raspunsurile?

| vrelian a răspuns:

Deci sa inteleg ca dzeu vrea sa distruga orice domnie chiar daca este una buna? sa luam un ex sa spunem ca Romania uite luam tara noastra ajunge sa fie condusa de oameni cinstiti bla bla si ajunge o tara foarte dezvoltata.deci cind vine dzeu gata le ia mau la toti indifertent ce fac.ca esti bun ca esti rau la ghilotina cu tine ca ai condus nu stiu pe cine.frumos.de aici trag concluzia ca dzeu asta se pare a vrea sa fie un mare dictator, vrea doar el sa conduca oamenii si toti sa ascultam de el.asta ce inseamna? unde te duce cu gindul asta? si hitler voia acelasi lucru si romanii voiau la fel si Napoleon vroia acelais lucru.nu e bine deloc.eu nu sint pentru asa ceva.dzeu se pare vrea globalizare vrea ca toti sa fim slugi, robi pentru ca asa si spune in biblie.treb sa fim robi lui, adica scavii lui.eu unu nu vreau sa fiu scalvul nimanui.restu nu-s curios de ce spune biblia ce stapainire ce idiotenii mai scrie pe acolo.nu spune asa ceva in biblie care va fi ultima domnie sau ce tu spui.asta tu [poate interpretezi ce vrei si cum vrei.cartea aia a fost scrisa de oameni care se refereau exact la acele timpuri in care ei au trait.cei care au scris biblia sau asteptata ca atunci se va intimpla nu peste milioane de ani.nimeni nu asteapta sau crede ceva daca nu se intimpla in timpul vietii lui.si tu daca esti credincios tot de asta crezi pentru ca in mintea ta s-a format deja ideea ca o sa vina isus calare pe un cal alb si te va salva.dar ideea esta ca acum o sa vie.tu nu constientizezi dar chestia este acolo inradacinata.de aia va si spune la biserica ca poate fi azi poate fi maine nimeni nu stie.si uite asa voi credinciosii traiti cu speranta ca lasa mine vine, iar daca nu alta zi si tot asa.cam asa stau treburile.restu ce fiecare interpreteaza cum vrea sint povesti.biblia a fost cartea prezentului a timpului in care a fost scrisa si nicidecum nu este o carte de preziceri sau vrajitorii, ori care sa ne spuna viitorul.asta o credeti voi ca asa vreti, dar asat nu inseamna ca este si adevarat.o astfel de carte daca prin absurd sa spunem ca ar fi ar spune clar.la data de se va intimpla asta. ceea ce in biblie nu spune. apoi si eu pot sa interpretez de acolo orice doresc eu si care poate fi chiar in comtradictie cu ceea ce interpretezi tu.si atunci care interpretare este buna? a ta sau a mea? de unde stii tu ca a ta sau eu ca a mea? ai vreao dovata ceva? nici tu si nici eu n-avem dovezi si ca urmare amindoua interpretari poti fi valide.adica cu alte cuvinte o balaceala.ca nu poate ceva sa fie mai multe ceva.unj lucru ramaine un l, ucru nu se poate transforma asa in orice sa poata fi vazut pipait de fiecare ce interpretare i-a dat.

| Maomau a răspuns:

Domnia religiei crestine si stapanirea bisericii.
Chiar in Apocalipsa sunt avertizati toti crestinii sa iasa repede din biserica marii Curve a Noului Babilon pina nu este prea tarziu.
vezi Apocalipsa 18.2, 3, si 4

| OOOLEOOO a răspuns:

Domnia colonialismului a luat sfarsit odata cu Imparatia lui Ras Tafari Mkonnen.
Regele Regilor leul din tribul lui Iuda cel ce a Domnit pe tronul lui David JAH RASTAFARI SELASSIE.

http://i48.tinypic.com/15ewbvr.jpg

Răspuns utilizator avertizat
| tavadaresti explică (pentru Maomau):

"Chiar in Apocalipsa sunt avertizati toti crestinii sa iasa repede din biserica marii Curve a Noului Babilon pina nu este prea tarziu"
=>care e biserica noului Babilon din apocalipsa?

| RAY a răspuns:

Da si seth vine si anunta apocalipsa dar apoi vine horus si il invinge ce frumos oare de ce toate basmele sunt razboaie intre rau si bine oare nu e doar partea negativa a omului cu cea pozitiva?

| Maomau a răspuns (pentru tavadaresti):

Noul Babilon este Roma, si biserica crestina care isi are "capul" acolo!

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru U2lrish):

De acord.

| danay72 a răspuns:

Se refera la guvernarile din timpul nostru ca vor fi distruse si apoi guvernul lui Dumnezeu va domni pentru totdeauna peste pamant. Daniel2:44

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heeeiii? nu e vorba de puterile pamantesti, ci de puterile vazduhului, cele rele, ce sant intre cer si pamant; scaunele domniile stapaniile, si alte puteri existente si foarte rele.

| tavadaresti explică (pentru anonim_4396):

Citeste 1Cor.15, si mai vorbim, asta e problema tuturor nu cititi...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Adica dupa judecata de apoi

| ManStrong a răspuns:

Sint o mie si una de explucatii ccrestine, fiecare cult sau secta cu interpretaraea sa.
Desi adevarul este doar unul singur.
Pavel la inceputul activitaii ale vorbea in general evreilor.Acestia cunosteau Legea si intelegeau in alt mod lucrurile vorbite.
Impaartiile sint aici si sint aratate in cartea lui Daniel.
Tot acolo este arata si sfirsitul, Pavel era rabin si el cunostea bine explicatia cartii lui Daniel.Parte care putea fi inteleasa.Ca anumite parti au fost inchise intelegeriipina la sfirsitul vremii neamurilor.
Unii asteapta ca Isus sa vina.mai pe furis, mai pe vadis sa rapeasca o parte din crestini si cu ei sa se inalte inappoi la cer si sa domeneasaca acolo o mie de ani.
Apoi in urma acestei mii de ani El revine, ii da cheile Sefului si gata incepe Imparatia lui Dumnezeu.
Dar a cui imparatie e asta de o mie de ani?
Ca tot Pavel spune ca; Fagaduintele au fost facute lui Avraam si semintei sale(adica Cristos)
Rezulta ca Pavel nu stia de o imparatie deosebita a lui Cristos ci Cristos prin Avraam va avea parte de mostenire.
In acest caz imparatia despre care vorbeste Isus a inceput atunci cind el a intrat in casa celuiui tare si la legat si a jefuit casa.Matei cap 12
Si se va incheia cu Gog si Magog alias Poc cap 19; 19, 20. Apoc cap 20; 7, 8.In urma acestor lucrurui va veni sfirsitul.