| PorumbRodica1965 a întrebat:

A avut vreun defect creatia lui Dumnezeu? Argumentati biblic.

Răspuns Câştigător
| Zedechia a răspuns:

Dumnezeu a facut toate lucrurile stiute si nestiute de noi intr-un mod atat de perfect.In acest sens avem nenumarate exemple, unul dintre ele fiind ploaia care pentru multi nu este decat ceva banal.Atunci cand ploua aerul se purifca, devine mai proapat.Sa ne gandim la pasarile migratoare.Ele parcurg mii de kilometri si se conduc dupa stele sau se orienteaza datorita campului magnetic terestru.Creatia lui Dumnezeu nu cunoaste defect.Aceata dovedeste ca in mod sigur exista un Creator si un Dumnezeu de o intelepciune si putere infinita.Pana si Satan Diavol a fost creat intr-un mod perfect.Acesta a fost initial un inger insa el s-a transformat in Satan Diavol care inseamna impotrivitor si calomniator al lui Dumnezeu.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Zedechia):

Multumesc. este mare lucru sa cunosti adevarul.

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucifer?

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Si el a fost creat perfect. Daca doresti citeste Ezechiel 28:13, 14. Dar a devenit un impotrivitor si un calomniator adica =Satan Diavolul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Daca ar fi fost creat perfect nu ar fi devenit imperfect. Perfectiunea nu tine de timp, ea este eterna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De ce ar fi vrut sa devina asa? Cu ce il ajuta lucrul asta? Inca o dovada de imperfectiune.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost creat perfect, dar cu vointa libera. Dumnezeu nu l-a facut un robot pe care sa-l manipuleze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Perfectiunea nu implica imperfectiune. Perfectiunea implica o vointa libera dar o vointa care nu te duce niciodata la lucruri imperfecte.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Un tip care este hot, a fost hot de la nastere?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Un tip care e hot nu s-a nascut perfect. Nici un sfant nu s-a nascut perfect.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu zici.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Doub):

Pai asa putem vorbi mai detailat. Daca vrei.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Dar nu s-a nascut hot, El Satan a devenit imperfect Daca ai citit cu atentie in Ezechiel 28:13, 14.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu s-a nascut hot, a devenit hot datorita imperfectiunii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai oglinda acasa?
Incearca sa te uiti cu atentie si sa fii obiectiva.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Da, bun raspuns. Multumesc.

| Zedechia a răspuns:

Dupa cum am mai spus si mai sus Satan Diavol a fost si el conceput de catre Dumnezeu intr-un mod perfect.Insa Satan, acel inger de o frumusete rara a ajuns sa fie prea mandru de sine si acesta a dorit sa atenteze la suveranitatea Domnului nostru suveran, Dumnezeul Armatelor si astfel el a ajuns sa fie numit pe buna dreptate Impotrivitor si Calomniator a lui Dumnezeu. Datorita lui intreaga istorie a omenirii a fost imbaiata in sange si inca este.

| Zedechia a răspuns:

In Ezechiel 28:11-18 este scris:
11 Cuvântul Domnului mi-a vorbit astfel:
12 „Fiul omului, fă un cântec de jale asupra împăratului Tirului şi spune-i: „Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: „Ajunseseşi la cea mai înaltă desăvârşire, erai plin de înţelepciune şi desăvârşit în frumuseţe.

13 Stăteai în Eden, grădina lui Dumnezeu, şi erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe: cu sardonix, cu topaz, cu diamant, cu crisolit, cu onix, cu jasp, cu safir, cu rubin, cu smarald şi cu aur; timpanele şi flautele erau în slujba ta, pregătite pentru ziua când ai fost făcut.

14 Erai un heruvim ocrotitor cu aripile întinse; te pusesem pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu, şi umblai prin mijlocul pietrelor scânteietoare.

15 Ai fost fără prihană în căile tale, din ziua când ai fost făcut până în ziua când s-a găsit nelegiuirea în tine.
16 Prin mărimea negoţului tău te-ai umplut de silnicie şi ai păcătuit; de aceea te-am aruncat de pe muntele lui Dumnezeu şi te nimicesc, heruvim ocrotitor, din mijlocul pietrelor scânteietoare.

17 Ţi s-a îngâmfat inima din pricina frumuseţii tale, ţi-ai stricat înţelepciunea cu strălucirea ta. De aceea te arunc la pământ, te dau privelişte împăraţilor
18 Prin mulţimea nelegiuirilor tale, prin nedreptatea negoţului tău ţi-ai spurcat locaşurile sfinte; de aceea scot din mijlocul tău un foc care te mistuie şi te prefac în cenuşă pe pământ, înaintea tuturor celor ce te privesc."Din aceste versete vedem care a fost statutul initial al lui Satan si am vazut cu cata maiestrie a fost creat acest inger care ii intrecea in frumusete pe toti ceilalti ingeri.Toata aceasta intelepciune si splendoare pe care Satan o detine i-a facut inima in cele din urma sa se umple de trufie.
P.S Versetele de mai sus au fost luate din Biblia cu traducerea Cornilescu.