| dragos38 a întrebat:

Inalta curte de casatie si justitie a decis,irevocabil, pe 23 oct. 2012 ca arhiepiscopul Sucevei si Radautiilor,I.P.S. Pimen, a colaborat cu fosta securitate/cum comentati chestea aceasta?

Răspuns Câştigător
| angus35 a răspuns:

Ai auzit vreodata de cartea Rascumpararea memoriei de Vasilica Croitor? Este despre pastorii sau predicatorii penticostali care au colaborat cu securitatea.Autorul a fost dat in judecata pentru ca a denigrat imaginea cultului.Nu se va lua nicio masura impotriva I.P.S. Pimen.Totul se va musamaliza.

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

C.N.S.A.S. a aratat ca nu sunt decat vreo cateva cazuri de genul acesta in ţară (si facand abstractie de cei pe care insasi Securitatea i-a infiltrat pentru destabilizare) iar unii dintre acestia au mărturisit ca desi erau obligati să facă acest lucru ei faceau intelegeri secrete chiar cu cei despre care trebuiau sa predea informatii. Au fost santajati cu caterisirea, sau chiar cu daramarea bisericii.

| dragos38 explică (pentru milan9):

Si asta e o scuza,tu spui ca au fost obligati /ca altfel ce, il rupea in bataie, posibil/daca ar fi fost un popa adevarat si-ar fi vazut de misiunea lui /chiar daca iar fi daramat biserica,si ce daca, bunicul meu i sprijinea pe legionari, iar un credincios din asta,caci asa se zice ca satenii sunt credinciosi laughing la parat la securitate/exact ca preasfintitul dadea cu ciocul, posibil ca si asta sa fi fost racolat de securitate/ si a fost arestat in ciuda ecestui fapt bunicumi-o nu i dat in gat pe legionari/dar uite un popa care are misiunea de a ne apropia de d-zeu,se ocupa cu alte treburi, si cati nu or mai fi care isi ascude adevarata identitate sub sutana, facand pe milostivii, pe prea curatii, prea-fericitii/tin minte ca dupa revolutie mai era unul cu barba alba pana la calcaie in fruntea b.o.r.-ului care facea pe sfantul pana cand enoriasii au strigat catre el securistule, si s-a terminbat si cu ala nu o mai pomenit nimeni de el, cu din astia Romania avanseaza laughing

| Holiday a răspuns:

E evident ca atata vreme cat conducerea BOR a colaborat din greu cu securitatea, intreaga structura a BOR a fost aliniata acelorasi principii. A vazut cineva vreun caz in care BOR-ul sa dea afara vreun popa ca a colaborat cu securitatea, a venit careva sa spuna ca am avut agenti si informatori in randurile noastre, cand e evident ca asa a fost, si inca de la cel mai inalt nivel pana la ultimul popa? Da de unde, batista pe tambal, ca romanii uita, si noi ne vedem de afacerile noastre in continuare. Pe astia nu-i intereseaza cine e la putere in tara, ei sunt prieteni cu oricine ar fi, vezi si cazul Rusiei.

| Holiday a răspuns:

Iar reactia BOR-ului care a fost? Ciocu` mic si joc de glezne, corb la corb nu-si scoate ochiul.

| sublime89 a răspuns:

Ar trebui bagat la puscarie pentru restul vietii lui.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ma doare-n kuur. Oricum toti popii au colaborat cu securitatea altfel nu erau lasati sa-si practice meseria de catre comunisti. Toti au ales sa fie niste turnatori ca sa le fie lor bine, tu ce crezi? Si tu ai face exact la fel, iti garantez.

| dragos38 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Toti au ales sa fie turnatori? eu nu am spus ca toti am intrat pe google si am citit ''Lista cu cei mai cunoscuti duhovnici romani care l-au vandut pana si pe d-zeu '' I.P.S. Pimen arhiepiscopul Sucevei si Radautiilor spion al securitatii in S.U.A. Israel si Germania, turnator la manastirea Putna, o parte din ei si-au pastrat si astazi functiile in B.O.R. altii s-au raspopit si au esuat in politica.Adevarul.ro
Daca te gandesti bine in povestea/legenda cu Isus cand a fost rastignit, tot preotii l-au rastignit in frunte cu marele popa Caiafa.Stii cum se zice mantuirea nu-i pe gratis, e pe bani laughing

| KhludCiprian a răspuns:

Ce pot comenta, e pur si simplu adevarat!

Partea rea nu e asta dupa mine, e ca daca afirmi ca traiesti in adevar, ar trebui relativ imediat dupa revolutie sa admiti, eventual sa te retragi sau sa incerci sa faci reparatii la cei ce stii ca le-ai pus piroane in bocanci.

Daca a trebuit o curte judecatoreasca sa arate asta, dupa 20 de ani, arata cat de josnic sunt astfel de caractere ce te astepti sa fie ghiduri morale, nu?

Ce sa zic, imi pare rau pentru toti care au suferit de la cineva ce teoretic ar trebui sa pastreze secretul confesionalului, nu de alta, ca el zice cu voce tare ca Dumnezeu exista!

| dragos38 explică (pentru KhludCiprian):

Da,ai drepte, ar fi trebuit sa-si prezinte ''mea culpa'' dar uite ca nu o face/ca si alti popi, care nu sunt dovediti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal.perioada luptei impotriva dusmanilor de clasa, abunda de asemenea tampenii fiindca tradatorii erau urati si dati in primire, iar oamenii sant indoielnici cand e vorba de caracter.gagiul asta trebuia dat afara din preotie si interzis a mai practica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproape toti cei care au avut functii importante (si au fost lasati sa ocupe acele functii) inainte de 89 au colaborat cu securitatea intr-un fel sau altul.
Nu este de condamnat.
Eroii dispareau repede nu mai auzeai de ei.