| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru atei! Care este motivul/motivele personale pentru care nu credeti in Dumnezeu sau in orice alta divinitate?
Nu ma refer la argumente de gen:evolutie, stiinta ETC... ci la argumente/motive personale!?
Care sunt acestea?!

Tot legat de intrebare -daca (sa PRESUPUNEM) ar exista un Dumnezeu CE ati dori sa schimbe acesta in vietile voastre pentru a va demonstra:
1.ca exista
2.ca este bun
3.ca este drept

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Motivele mele nu o sa le pun pe un site, dar sunt bune pentru mine.
1. sa se arate (daca ar exista, mda)
3. sa fim toti egali. o simpla chestie, eu de ce a trebuit sa cresc sarac si fara tata si altii de la 10 ani au masini care costa cat 10 ani de munca de ai mei si ambii parintii si etc.

ps:o sa fie singurul raspuns cu "cap de pe aici, ca vad ca restul au pus mai mult prostii. de fel nu ti.as zice nici atat, dar am vazut ca majoritatea o iau in gluma, dar na am zis macar un raspuns adevarat sa ai.

31 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cu logica e usor sa te pacalesti.
Logica spune ca in spatiu e posibil sa intalnim capete zubratoare de porci, iar ca simpla probabilitate scazuta sa intalnim asemenea lucruri nu constituie un argument al inexistentei.
Asta e valabil si pentru existenta lui Dumnezeu.

DIvinitatea crestina e foarte, foarte putin probabil sa existe.
Nu am u nargument solid, adevarul este ca din punct de vedere logic sa afirm ca nu exista Dumnezeu pentru ca e putin probabil sau prea incredibil este o eroare de logica.
Insa apelez la bunul simt, care este mai ingaduitor decat logica.
Asta e singurul meu argument, bunul simt.
E de bun simt macar sa te gandesti de doua ori si sa meditezi inainte sa faci o afirmatie nefondata.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu am nevoie de motive personale să nu cred în ceva pentru ce nu există dovezi - motive obiective.

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca din nimic apare zeii care creaza sute de miliarde de stele
iar stiinta explica destul de bine evolutia lui nu-i pefecta de aia o iubesc mult
argumente persoane sunt multe daca ar exsta zeii nu ar exista suferinta ma refer la copii mici care sufera ba de boli,handicapuri,foame,uni spun ca ne-a lasat liberul arbistru desi daca eu vad un copil ca merge pe rosu si stiu ca va muri calcat de o masina n-am nici o vina nu? ce zeu e ala care nu-i pasa de creatia lui? un copil orb care nu poate vedea lumina, un copil handicapat etc sunt multe exemplele crestini sunt un super exemplu comportamentul lor crestin, virusi, microbi ce eu bun lear lasa ca suntem pacatosi ce vrajeala, animalele care se ucid intre ele de ce lasa asta?
3 ca este drept desi nu cred este imposibil ca din nimic sa apara zeii, eu nu cred asta, omul crede in zeii ca i ofera o speranta de a trai, de a spera la ceva mai bun atat

| sublime89 a răspuns:

Orice motive personale ar fi subiective, iar o problema de o asemenea importanta nu poate fi analizata subiectiv. Aici trebuie sa vedem ce ne arata dovezile. Ele sunt tot ce conteaza in incercarea noastra de a afla adevarul. Nu conteaza povestile, nu conteaza martorii oculari, nu conteaza credintele stravechi, ci ceea ce arata dovezile. Pana acum, toate dovezile arata ca ne-am inselat atunci cand am inventat zei si am crezut in ei cu atata tarie.

Daca d-zeu ar exista, i-as cere sa se arate. Si nu doar eu, ci intreaga omenire cred ca ar avea acest drept, sa stie care ii sunt originile. In povestirile bibliei, d-zeu se arata foarte usor, ba prin ingeri, ba prin oameni care invie si se ridica la cer, ba prin leprosi care se vindeca subit etc. Deci nu inteleg de ce nu se poate arata la fel de usor si acum, sa-l vedem cu totii, si sa nu mai tot ratacim prin tot felul de cautari.

| fllu07 a răspuns:

Multi dintre atei vad in Dumnezeu un paradox. in ce sens?
toti stim ca Dumnezeu este bun, iubitor, drept, intelept, vesnic, atotputernic. dar lumea de azi este exact invers: oamenii mor, copii mici se nasc bolnavi si sfarsesc in spitale, coruptie, saracie, nedreptate, unii bogati asupresc pe saraci, inclusiv tarile intre ele. milioane de copii mor anual de malunutritie, in timp ce tarile dezvoltate arunca in mare cerealele, pentru faptul ca nu au primit pe ele pretul cerut. etc etc.
si aici apare paradoxul ateilor prin faptul ca, de ce Dumnezeu, care are atatea calitati nu actioneaza? de ce ii atata suferinta si moarte?
dar acest paradox ar fi extrem de usor de spulberat daca ar lua in considerare ca nu Dumnezeu conduce lumea.

| KhludCiprian a răspuns:

Voi presupune ca toate punctele tale sunt adevarate: exista o zeitate ce exista, este bun si drept. (asta ar reflecta cel mult o perspectiva panteista a divinitatii, dar nu ar duce ca de acum trebuie sa ne facem cruce pe dreapta cu 3 degete).

Imi raman cateva intrebari:
- ce poti face mai departe cu restul pachetului cu care vine orice credinta/religie majora si e non-sens?
- cum vad ca el intervine cand copii mor de foame si boli
http://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/......7272_n.jpg

- de ce din cate stiu nici o miscare credincioasa majora nu respecta ceea ce zice ea ca trebuie sa respecte! In fapt cred ca-s mai putini crestini ce au citit Biblia sau inteleg istoria bisericii din care sunt decat sunt atei si agnostici
- la final: vad ca ai pus deoparte stiinta. Biblia de exemplu e plina de probleme incat cine e orientat stiintific (ca subsemnatul) poate sa zica in cel mai bun caz ca Biblia nu poate fi gandita de o singura persoana ce are contact cu realitatea. Nu ti se pare un argument puternic daca cineva iti zice ca "Biblia e de la Dumnezeu" (si chiar iti citeaza Biblia pentru asta), concluzia care o tragi e ca acel zeu e destul de incompetent?

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu am neaparat motive personale. Pur si simplu nu am motive sa cred in existenta unui zeu.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Motiv personal : Ma consider om universal iesit de sub tutela bisericii corupte!

Era renascentista a avut si ea scopul ei, sa stii! La unii mai luminati la minte a prins, la altii mai prostuti nu.

Si ca sa iti raspund la intrebarea a doua : daca ar exista as vrea sa se sinucida, daca este posibil! Pentru toate razboaiele religioase duse in numele sau si pentru tot sangele nevinovat varsat!

| anonim_4396 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Dumnezeu nu a cerut nimanui sa se poarte razboiae in numele Lui, si poate stii toata mafia care exista si acum in papalitate ...Asta nu inseamna ca nu exista. Eu am vazut cu ochii mei, ca Dumnezeu exista! Odata, nu credeam nici eu. Si am mers la o adunare facuta in aer liber..Acolo stateau mai multi oameni, si se rugau in numele lui Dumnezeu pentru. un copil handicapat. Am vazut cu ochii mei cum, s-a vindecat... De atunci stiu ca exista si m-am apucat sa citasc Biblia! Am citit un pic din faimoasa "Apocalipsa"! Mi-am dat seama ca tot ce este scris in ea, ce unii o considera poveste, s-a intamplat, si nu mai este mult pana se va implini intr-u totu'. Fiecare crede ce vrea

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa te dezamagesc, dar adunarea la care ai fost tu este in top 3 scam-uri in State.Se numesc faith healer-i si se folosesc de puterea autosugestiei, nu de interventia divina.

| TrololollPrettyDevil a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

N-are voie sa se sinucida, ca-i pacat la Doamne Doamne. ^w^

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru TrololollPrettyDevil):

Ai dreptate laughing Unde mi-o fii fost capul?!

| casian_6565 a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Ce razboaie religioase ca au fost doar cateva. Primul si al dilea razboi mondial a fost religios ma? Datorita necredintei voastre se intampla toate astea.

| SabbyNightShadow a răspuns:

Eu una nu cred in Iisus mai exact. Nu cred pentru ca mi se pare doar o poveste de adormit adultii in special. Cam cum ni se zicea cand eram mici ca vine iepurasul ca daca nu mancam tot vine baubau. Mai exact o poveste care sa tina anumiti oameni putin in frau. Ce as vrea sa schimbe in viata mea ca sa imi demonstreze ca:
1. exista. Ca sa imi demonstreze ca exista ar putea sa fie precum pestisorul de aur si sa imi indeplineasca o dorinta rationala
2. ca este bun: sa salveze animalele din calea unor oameni retarzi
3. ca este drept: sa imi aduca inapoi tot ce am avut mai scump si am pierdut(fiinte).

| anonim_4396 explică (pentru SabbyNightShadow):

Stai asa ca nu inteleg, crezi in dzeu dar nu in isus? cum vinea asta?

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca exista ceva care ar putea sa aiba anumite "calitati" pe care spun unii ca le are dumnezeu si nu am zis ca as crede in dumnezeu dar na.

| anonim_4396 explică (pentru SabbyNightShadow):

Eh, am inteles eu gresit. sa inteleg ca " crezi ca pamantul si omul a fost creat de "ceva" nu neaparat de big bang?

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus anumite caliati. Acel ceva poate sa fie big bang-ul :3

| DeeaV a răspuns:

Crezi ceea ce e logic sau ilogic? Ori crezi in Mos Craciun, Zana Maseluta si Dumnezeu, ori nu crezi in niciunul. Dumnezeu este prietenul imaginar al adultilor.

| anonim_4396 explică (pentru DeeaV):

Multumesc pentru raspuns! dar ca acesta sa fie complet nu doar 50% spune-mi te rog care sunt motivele tale PERSONALE pentru care nu crezi?

| DeeaV a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus din primele randuri, pentru ca e ilogic. Nu am auzit mai multe aberatii fara sens nici la gradinita, cum am auzit in religie. Nu am nevoie de un "conducator" imaginar pentru a-mi trai viata. Ma descurc foarte bine si pe cont propriu happy.

| fllu07 a răspuns (pentru DeeaV):

Sunt convins ca daca ai privi lucrurile din alta perspectiva, altul ar fi fost raspunsul tau. am impresia ca spui ca, ideea cu Dumnezeu este ilogica, deoarece el fiind bun, drept, iubitor, atotputernic si conduce lumea, de ce mor oameni, sunt razboaie, boli incurabile, copii flamanzi, saracie, femei violate etc? right?
dar daca ai stii cine conduce cu adevarat lumea, si ce masuri s-a luat pentru a remedia problema, cred ca ai gandi altfel.

| DeeaV a răspuns (pentru fllu07):

laughing Tin sa te contrazic, asta e gandirea unui om limitat, astea sunt intrebarile tipice pe care si le pune un om care se afla in agonie. Totul tine de geografie, in functie de locul in care te-ai nascut, ai capatat religia alor tai. Fiinta umana simte nevoia de a fi condusa pentru a merge linistita prin viata dar e gresit. Nu ai nevoie de un prieten imaginar despre care nici nu se stie daca exista sau nu. Universul e infinit, posibil ca fiecare planeta cu forma de viata nedescoperita inca sa se inchine unei zeitati reale sau ireale iar acea "stafie" nu il are ca fiu pe Iisus. E o forma de viata dar nu neaparat corecta. Religia e un basm ca oricare altul, fara dovezi dar cu imaginatie luata mult prea in serios. In incheiere, un ateu nu va incerca niciodata sa "converteasca" un credincios asa ca tu credincosule, crezi in ce doresti tu, dar lasa-i pe ceilalti in pace. Totul tine de manipulare, religia e manipulare in masa si nimic mai mult. E o putere fara credite.

| fllu07 a răspuns (pentru DeeaV):

Pai eu ce tot zic aici? ca un ateu crede ca Dumnezeu nu are dovezi, nu se poate explica. dovada fiind rautatea din lume. si eu nu incerc sa convertesc pe nimeni. daca aveam acest scop, iti spuneam: nu vrei sa vii la religia mea? utie ii asa, si asa, si invatam asa... si uite, este bine sa vii pentru ca...
Dar daca Dumnezeu are Dovezi clare si logice, care le vezi zilnic si le ignori. asa ti-ai pus problema? sa presupunem ca este asa. presupunem. ce faci? cum reactionezi? din nefericire Religia falsa prin manipulare, cum spui, ia indepartat pe oameni de Dumnezeu.

| DeeaV a răspuns (pentru fllu07):

Ce ai spus tu nu are logica, e o prostie, daca dovezile de care vorbesti tu ar fi clare si logice, ar fi imposibil de ignorat, nu suntem dobitoci. Fiecare om interpreteaza semnele cum vrea si cum a fost invatat de mic de catre parinti/bunci/scoala. Eu nu refuz sa cred in D-zeu pentru ca nu am dovezi. Pur si simplu nu cred in acest basm. Ceea ce e gresit pentru tine, e corect pentru mine si viceversa.

| fllu07 a răspuns (pentru DeeaV):

Gandeste-te putin:
cu a cui putere rasare soarele in fiecare zi?
cu a cui putere domneste ordinea perfecta in univers? de ce nu se lovesc planetele una de cealalta? toate se misca intr-o armonie perfecta.
de ce pamantul se misca perfect pe orbita lui? cercetatorii afirma ca distanta sa fata de soare, este perfecta pentru a sustine viata. daca s-ar apropia pamantul ar fi parjolit, daca s-ar departa ar fi inghetat, indiferent care dintre situatii ar face pamantul imporpriu pentru viata. cine a stabilit anotimpurile?

cu a cui putere vin ploi si fac pamantul sa rodeasca? cine a stabilit acest ciclu al apei? uite: datorita caldurii soarelui apa se evapora in atmosfera. aceasta apa purificata, se condenseaza formand norii. Din nori apa cade sub forma de ploaie, grindina, lapovita, si ninsoare inapoi pe pamant de unde se va evapora din nou.

pe noi, oamenii, cine ne-a creat intr-un mod atat de armonios? cum reuseste corpul nostru sa se regenereze?
gandeste-te ce minunat este ca avem simturi, ca putem simti mireasma unei flori, sau vedem lucururi frumoase, colorate. sau gustul. putem diferentia o macare gustoasa de un desert. daca nu le aveam cum era? daca mancam zilnic o pasta alba, consistenta, care sa ne tina in viata. cum era? ei vezi? uite dovezi pe care oamenii le ignora, sunt lucruri mici dar trebuie luate in considerare. nu te astepta la miracole din partea lui Dumnezeu. NU INCA. nu este momentul. dar vor veni. mai vrei dovezi?

| DeeaV a răspuns (pentru fllu07):

Frate, scuza-ma dar tu esti ipocrit? Soarele nu rasare in fiecare zi, sta pe loc, pamantul se invarte in jurul lui si Dumnezeu nu are nici cea mai mica legatura cu asta. Citeste o carte, 2-3-4, dar nu de religie, de fizica, de matematica. Studiaza stiinta si deschide ochii, imi e mila de oamenii ca tine care cred balarii ireale. Eu nu imi mai bat capul cu tine deoarece nu ai cum sa ajungi pe "calea cea dreapta". Ciao.

| fllu07 a răspuns (pentru DeeaV):

Bine probabil ca la tine rasare pamantul in fiecare dimineata laughing
nici nu are Dumnezeu legatura. deloc. nici nu le-a creat, nici nu le-a stabilit traiectoria. si vreau sa mentionez ce ceea ce a constatat fizica in urma cu 1.000 sau 2.000 de ani sau mai mult prin telescoape sau tehnolgii primitive, o fost stabilit de Dumnezeu.
si inca ceva. observ ca dovezile exista. dar le ignori. asta ii ed fapt problema.

| Inferno a răspuns (pentru DeeaV):

Sunt convins ca nu ai un motiv logic pentru care nu crezi in Zana Maseluta si cu toate acestea vorbesti de logica.

| DeeaV a răspuns (pentru Inferno):

Nu cred in ce nu vad. Simple as that!

| Inferno a răspuns (pentru DeeaV):

O stupiditate mai mare nici ca puteai spune.
La asa motiv, "argumentul" invocat de crestini ("Da in existenta creierului tau de ce crezi?") e numai bun.