| Ramo137 a întrebat:

De ce credeti ca exista dumnezeu si de ce nu credeti? Ce motive concrete sunt? Vreau ca raspunsurile voastre sa se bazeze pe motivele voastre nu pe vorbele perintilor vostri, bunicilor sau preotului. Sa ganditi singuri si sa nu va fie comentariul influentat de alta lume.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg, tu vrei dovezi?

Eu cred in Dumnezeu si gata!
Pentru atat lucru nu trebuie sa dovedesc nimanui nimic, ca asta este legatura mea cu EL si nu priveste pe nimeni, de ce cred, cum nu ma priveste nici pe mine, daca esti sau nu credincioasa in Dumnzeu, Allah, Budha, sau alti dumnezei.

| Ramo137 explică (pentru Violleta2022):

Ho ba ce sari asa domamne. nervoaso

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Existã dar nu cum crezi tu cã este, orice are un creator nu se poate crea singur, altfel nici macar nu ai mai fi putut pune intrebarea asta.
Ai fi fost doar un spatiu gol.

| Mrfear a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum este atunci? Am mai auzit lume care zicea asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mrfear):

Tot ce este viu, in primul rând vãzul(lumina), auzul(sunetul vibratia) cum zice si in Biblie "la inceput fost lumina" farã puterea de a vedea sau a auzi(vibratia fiind format corpul fizic)nu am putea comunica intre noi, adicã sã vezi acest text scris.
asta cred eu ca este "Dumnezeu" desi nu imi place sã ii dau un nume.

| PumpkinDoll a răspuns:

Pentru un motiv foarte simplu:Nu exista vreo dovada empirica si nu se poate demonstra stiintific ca acest presupus zeu chiar exista cum sustin cei mai multi, mereu cand oamenii nu vor stii explicatia stiintifica a unui fenomen vor spune''Dumnezeu a facut aia'' sau cand se intampla ceva ce are la baza un procentaj mic de a se intampla, spre exemplu atunci cand o operatie reuseste cu toate ca avea sanse 30-40% de reusita si omul scapa cu viata,iar''Dumnezeu e mare,vai ce minune, hai sa ne cacam pe noi''si pe langa asta daca acest Dumnezeu ar fi existat ar fi fost in contradictoriu cu el insisi, Spune ca iubeste copiii dar sunt multi care mor in chinuri, sau treaba aia cu ''crede si nu cerceta'', de ce sa cred si sa nu cercetez?rolling on the floorIntreaba pe cineva de ce nu crede in stafia cu 5 capete si 3 picioare, ca nu exista.

| Ramo137 explică (pentru PumpkinDoll):

Am pus o postare pe Facebook in care imi spuneam propria parere ca nu cred in dumnezeu, si mi-a sarit lume in cap pff... m-a si m-a scos de la prieteni si m-a numit '' ingusta la minte rolling on the floor doamne. mi-ar fi placut sa mai am lume sa imi ia apararea. din 200 de prieteni majoritatea sunt, se pare, crestini ortodoxi. fiindca nu au fost de acord... sunt orbi de ceea ce li s-au spus cand erau copii, si cred tot fara sa vada ei singuri, cred ce le spun paritii.

| AliTheo18 a răspuns:

Eu cred ca exista, uneori te ajuta, alteori nu. Eu de cate ori ii cer ajutorul ma ajuta, intr-o oarecare masura sau nu, dar oarecum este si probabil dorinta de a se intampla ce imi doresc, ce poate devine posibila, iar in cap am ca m-a ajutat doamne, dar de fapt asa a foat sa fie pe baze reale, pe puterea mea, sau din cauza anumitor situatii. O dovada nu poti sa ai, cum si in viata sunt multe lucruri nedovedite, nedeterminate, reale sau ireale, pe care la un moment dat le poti masura in adevar. Cred ca exista pur si simplu, cred in el, cred intr-un om bun care aduce pacea, dar la fel cred si in omul rau. Pana la urma ambii sunt imprastiati in tot universul. Motive concrete? Crezi, atata tot, crezi in ceva, ai o motivatie, ai o speranta ca o sa fie bine, simplu.

| Ramo137 explică (pentru AliTheo18):

Nu stiu ce sa zic, mai bine cred in mine si ma motivez ca am puterea sa trec peste tot. Nu sa cred intr-un zeu ca el imi da puterea.

| AliTheo18 a răspuns (pentru Ramo137):

Fiecare e liber sa creada in ce vrea!

| Ramo137 explică (pentru AliTheo18):

Asa e!

| Turbo223 a răspuns:

Cei care nu cred zic chestii gen : Nu sunt dovezi, ca oamenii de stiinta nu stiu ce.
Pai nu toti oamenii de stiinta au fost atei, Einstein nu a fost de exemplu..Ateii nu ar trebui sa se creada niste genii pe langa crestini pentru ca nu cred in Dumnezeu dar nici crestinii sa displaca ateii pentru asta. Poate ca si tu crezi in anumite lucruri care nu-s adevarate.Am o prietena care are parinti crestini si ea nu prea crede in El dar...crede in superstitii.Altii zic ca Dumnezeu nu exista pentru ca exista rau in lume.Ei nu-L inteleg si pentru asta nu cred.Ei nici macar nu cauta raspunsul unde trebuie ci intreaba aici pe TPU copii de 12 ani sau pe cine o intreba.Doar pentru ca nu intelegi nu inseamna ca nu exista.Si dupa cand copilu sau poate adultu da raspuns pe TPU omu' gata s-a lamurit.Mie sincer nu cred ca imi poate schimba parerea despre Dumnezeu cel putin nu cu chestii gen "nu e dovedit stintific" adica daca Dumnezeu exista si de exemplu nu vrea sa ne ofere dovezi e logic ca oamenii de stiinta nu vor gasi caci nu ei sunt atotputernici.Ma rog, eu am ales sa cred, parca simt ceva si am mai multe motive.Imi e frica pentru ca sunt sanse sa nu existe si nu inteleg de ce unii (nu toti) care nu cred in El se simt asa destepti si superiori (cand vine vorba de gandire) deoarece asta ar insemna ca atunci cand murim murim si gata, pa cu noi, nu mai existam.Motivele pe care le am poate nu determina pe cineva sa creada in Dumnezeu dar totusi se ramane cu un semn de intrebare caci pe lumea asta exista blesteme care chiar se adeveresc, cand aveam 8 ani cineva a incercat sa ne faca vraji (nu intru in detalii) si sunt persoane care au avut de suferit din cauza vrajilor.Eu totusi cred ca e ceva "magic" in lumea asta.Fie ca o fi ingeri demoni sau nu stiu ce si mie imi e greu sa cred ca in lumea asta ar putea exista asa ceva, doar ca ideea e ca eu simt ceva care ma face sa cred.Da si stiu ca sunt mai multe religii dar uite de exemplu daca ai auzit de Buddha el cica nu ar fi nici zeu nici mantuitor ci un profesor deci practic se inchina la un om? Nu stiu foarte multe despre el asa ca e posibil sa gresesc stiu doar ce mai aud si eu sau citesc de pe net.Totusi am observat ca oamenii tineri sunt cu pareri diferite in timp ce batranii cred in Dumnezeu 100/100.Majoritatea persoanelor care au avut moarta clinica spun chestii despre Dumnezeu (chiar si cei atei) dar cine stie? Eu sincer cred ca sunt undeva intre neutru si da, adica nici 100/100 nu cred, undeva la 98/100.Totusi indiferent de asta incerc sa traiesc o viata buna si sa fiu un om bun ca rau nu am de ce sa fiu.Acum doar mi-am spus parerea, ce am enumerat mai sus nu sunt chiar motive pentru a crede in asa ceva mai ales ca noi care singura putere e sa mergem sa mancam etc ni se pare foarte foarte ciudat/grozav sa existe asa ceva.Acele lucruri doar m au pus pe ganduri. Oricum nu judec pe nimeni daca nu are o opinie asemanatoare cu a mea.Dar nu ar trebui sa te intereseze cine crede si cine nu, eu daca vad un ateu nu stau sa i demonstrez ca eu zic bine sau el sa stea sa mi arate mie ca el are dreptate. Oamenii se contrazic mereu chiar si oamenii de stiinta se contrazic.Lumea asta domina de minciuni de exemplu parintii ne invata ca Iisus Hristos S a nascut pe 25 decembrie dar in biblie nici macar nu scrie data nasterii si daca am analiza El poate s-a nascut toamna.Am vorbit cu un ateu si zicea ca el crede in Iisus Hristos dar nu crede in Dumnezeu.Mda.Si altul ca cica crede in demoni si vraji si etc da nu crede in Dumnezeu laughing. Parerile sunt impartite si unii cred in tot, unii partial, unii nu au habar, unii nu cred deloc.Totusi e o vorba care zice ca daca crezi in El dar nu exista nu ai pierdut mare lucru, adica poate ai trait in minciuna si ai murit cu minciuna, dar tot ti-ai trait viata si daca nu crezi si exista ai pierdut tot.Nu am motive bune stiu, stiu dar nici nu am nevoie. Sper doar sa nu imi sara lumea in cap.O zi buna happy

| Ramo137 explică (pentru Turbo223):

Imi pare rau nu am citit tot romanul asta =]]]]]]] mai pe scurt te rog, nu il citesc ca nu imi permite timpul

| Ramo137 explică (pentru Turbo223):

1- omule ce atatia nervi, pot intreba ce vrei. nu trebuie sa imi zici tu mie ca '' nu ar trebui sa te intereseze cine crede si cine nu'' am dreptul sa zic si sa intreb ORICE VREAU EU. Am dreptul la libera exprimare.

2- da parerile sunt impartite, am citit si comentariul tau. eu aleg sa cred in mine si in puterile mele, nu ma rog si cad banii si sanatatea din cer, eu trebuie sa fac rost de ele. nu sa pup icoane scoase la imprimanta si sa stau in genunchi in biserica. etcetera.

3 - spune mai mult '' eu sunt de parereca; eu cred ca...; parerea mea este...'' nu mai acuza si nu mai spune de altii ca e rau sa nu crezi. Spune-ti omule parerea ta intr-un mod bun si placut tuturor. O zi faina si tie, am terminat subiectul nu mai revin sa citesc orice zici ca nu merita.

| Turbo223 a răspuns (pentru Ramo137):

Nu am nervi, cred ca ti se pare.Pur si simplu nu ar trebui cel putin din punctul meu de vedere sa te intereseze atat de mult DE CE cred oamenii in Dumnezeu, eu cred ca tu realizezi ca nu prea au saracii ce sa spuna caci nu e nici o dovada miraculoasa ca ar exista ei pur si simplu Il simt si cred in El.Si daca crezi nu inseamna ca trebuie sa te rogi pana mori si sa stai in genunchi ani de zile, eu doar seara zic o rugaciune doua si atat si in plus din cate stiu eu in biblie nu zice nimic de inchinarea la icoane sau de pupatul lor, asta fac oamenii.Si nu am zis eu despre atei ca sunt rai sau ca ce fac ei este rau (asta pare sa crezi din fragmentul "nu mai acuza si nu mai spune de altii ca e rau sa nu crezi" poate ai inteles gresit ori m-am exprimat eu prea prost atunci si scuze daca am facut asta.In plus si tu ai spus despre credinciosi ca sunt "orbi". Nu inteleg de ce ma pui sa zic mai mult daca tot tu imi zici ca nu mai citesti ce zic eu ca nu merita.Deci doar ca sa stii eu nu am nimic cu ateii, eu ma uit la caracter nu in ce crede sau nu o persoana si oarecum inteleg de ce exista atei pe lumea asta, e logic sa existe si nu sunt putini la numar cum nici crestinii nu-s putini.Tu crezi ce vrei.Pa.