| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru atei.
O parte dintre voi spuneți despre creștini/credincioși că sunt mai puțin inteligenți sau ignoranți, deoarece ei cred în Divinitate.
Întrebarea este: pe creștinii din anturajul vostru (rude, prieteni, parteneri) îi considerați la fel sau ei se exclud?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Majoritatea persoanel care se identifica ca atei nu au nimic impotriva persoanelor care aleg sa creada intr-o divinitate. Probabil pe undeva pe acolo exista un mic complex de superioritate dar acel complex este unul comun iar de obicei se rezuma la faptul ca "eu sunt putin mai inteligent" nu la faptul ca "ei sunt prosti".
Sunt desigur si exceptii, oameni limitati mintal care se cred "buricul pamantului" dar acei oameni no vor fi in stare sa iti dea un raspuns concis.
In acelasi timp toata ideea de crestinism se bazeaaza pe discriminare, "daca nu crezi in Dumnezeu sau crezi in alt zeu esti un pacatos, un satanist, etc".
P.S. Nu ai aflat? Ateu nu mai este la moda. Acum oamenii se declara agnostici.

3 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Credinta e ceva ce vine din interior.
Cred ca sunt idioti doar daca nu pastreaza chestia asta pentru ei si mi-o baga mie pe gat.

| Holiday a răspuns:

"...pe creștinii din anturajul vostru (rude, prieteni, parteneri) îi considerați la fel sau ei se exclud?"

Evident ca nu poti exclude pe cineva doar pentru ca iti e ruda, sau prieten. In plus, majoritatea celor care se declara credinciosi, in viata de zi cu zi nu dau de fapt nici un semn de credinta. Sunt oameni perfect normali. Doar cand ii apuca dusul la biserica, sau alte traznai trebuie sa-i lasi in pace cu prostiile lor, ca oricum peste 3 ore "pacatuiesc" cot la cot cu tine...laughing Pe de alta parte, nu poti fi prieten cu un credincios habotnic, de indiferent ce orientare religioasa ar fi. Iar rudele de genul asta, pur si simplu le evit, si oricum, stiu parerea mea despre ele, asa ca, daca se baga in seama, o fac pe propria raspundere.hee hee

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Intrebarea depaseste sfera religioasa.
Personal am crestini si buni si mai putini buni si nasoli rau in anturajul meu.Insa nu asta e motivul pentru care sunt ateu.