| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru atei:
Sunteți siguri că nu există Dumnezeu?
...Și voi ați fi în stare să vă dați viețile pentru a susține această idee, așa cum au făcut martirii care au murit de dragul Lui Hristos?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Existenta personajului fictiv Dz e justificata de inteligenta unor oameni care isi doresc sa aiba un control asupra celorlalti. Intotdeauna cel puternic (la minte sau la minciuna) il domina pe cel slab. E un lucru normal si corect. Nu putem avea pretentia ca un om slab sa obtina de la viata tot atata cat poate obtine un om puternic. Orice om isi foloseste puterea (de orice natura) pentru a-si dobandi locul pe care il merita. Daca un om este naiv si poate fi inselat cu povesti absurde si cu o logica stramba, atunci acela este locul pe care il merita. Nici nu are rost sa incerci sa-i arati adevarul, pentru ca te-ai impotrivi mersului firesc al lucrurilor si in majoritatea cazurilor e ca si cand ai incerca sa faci apa sa curga la deal. Povestile fanteziste sunt bine facute, urmeaza cursul firesc al lucrurilor si au sanse apropiate de 100% sa prosteasca omul naiv. Omul naiv e ca un calculator virusat care nu mai poate fi folosit bine de proprietar si e mai util acelora care l-au virusat.
De aici se deduce si raspunsul la intrebare.

73 răspunsuri:
| Onisim10 a răspuns (pentru Nemessys):

Daca zici ca nu exista Dumnezeu, de unde a inceput Pamantul, cine l-a facut?

| Onisim10 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Spui tu asa, dar sa stii caci daca te-ar duce Dumnezeu si ti-ar arata 1 minut Iadul, nu ai mai zice asa ceva!

| Nemessys a răspuns (pentru Onisim10):

Din nevoia oamenilor de a răspunde la o întrebare care din păcate, ei nu sunt suficienți de dezvoltați pentru a o face. Nu se poate lasa un simplu,, nu știu", care din punctul meu de vedere este cel mai potrivit răspuns.

| Onisim10 a răspuns (pentru Werrich):

Daca tu zici ca Biblia are doar doua mii de ani, gresesti, pentru tine Biblia este compusa doar din Noul Testament, gresestii, Biblia are mult mai mult decat orice carte, Biblia a gost infiintata de Moise, caci primele 5 carti sunt ale lui, Genesa, Exodul...deci, pana la Moise sunt pana in doua mii de ani, deci Biblia are mai mult de 10 mii de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce nu exista?

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Apai, domnita, ce va fi dupa moarte?

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma scuzat!
Somn usor, doar un negru total?

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oameni se inseala.

Răspuns utilizator avertizat