| Tadeus21 a întrebat:

Întrebare pentru atei: Sunteti siguri 100% ca Dumnezeu nu exista?

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Minks a răspuns:

Intrebarea e prost pusa. Nimeni nu poate sa nege nimic pana nu are in fata dovada suprema. Una e sa ai o incertitudine, una e sa negi cu vehementa ceva.

| OOOLEOOO a răspuns:

Intrebarea este opusul certitudini.

Dece un 100% ateu pune intrebari despre ceva inexistent?

| Archdaemon a răspuns:

Da

| RAY a răspuns:

Da pot spune ca sunt sigur ca e doar creatia omului in a da un raspuns la lucruri care nu s-a putut da o explicatie rationala asa ca stramosii nostri au aplelat la zeii, in trecut apelam la zeii ca nu puteam explica ploaia acum ca nu putem explica big bang mereu oamenii se vor grabi in a crede in iluzii, eu sunt sigur ca universul nu are nevoie de un creator

| RAY a răspuns:

Dupa cum spuneau vechii grecii daca nu putem gasi o explicatie rationala asta nu inseamna ca nu este

| GizazCraist a răspuns:

Eu cred in Zamolxes

| cei7pitici a răspuns:

Cunosc atei care isi neaga si propria lor existenta.Deasemenea sunt convins ca fiecare ateu la un moment dat este supus in situatia in care se trezeste si vede realitatea cu alti ochi chiar daca aceasta trezire se petrece cu putin timp inaintea mortii.Un raspus logic pentru intrebarea ta este faptul ca un ateu nu are cum sa fie sigur 100% de acest fapt deoarece el cauta si incearca sa raspunda la tot soiul de intrebari la care constiinta il supune si vrand sa demonstreze o realitate pe care doar el o accepta va face tot posibilul sa demonteze un adevar prin neadevaruri.Sanatate!

| Robertofachiru a răspuns (pentru cei7pitici):

Foarte bine spus!

| CobraLeon a răspuns (pentru cei7pitici):

"Cunosc atei care isi neaga si propria lor existenta." Interesant, as vrea si eu sa cunosc aceea persoana care crede ca ea nu exista (http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism). Asta e si ideea, un ateu( si nu numai) incearca sa descopere noi si noi lucruri...Chestia cu ateul pe patul mortii ca devine brusc crestin este o banalitate(cred ca ai vazut si tu documentarul ala pe youtube cu un caz asemanator, nu mai stiu cum se chema - persoana respectiva nu a fost niciodata atee, doar aiureli, nu ai cum sa iti schimbi conceptia despre viata brusc).
" un ateu nu are cum sa fie sigur 100% " - http://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism (citeste, ai nevoie)+ ca incurci oalele. "sa demonstreze o realitate pe care doar el o accepta va face tot posibilul sa demonteze un adevar prin neadevaruri" - din nou, mai amuzat:) Nu stiu cine greseste: acea persoana care incearca sa descopere noi lucruri sau acea persoana care se multumeste cu un "adevar" vechi de mii de ani.

| Morrigan a răspuns:

Ce intrebare ii asta?rolling on the floor)))) normal ca un ateu este 100% sigur ca nu exista dumnezeu, doar de aia e ateurolling on the floor))))))))