| timoteidoi a întrebat:

Intrebare pentru cei care cred ca Isus este Calea, Adevarul si Viata:
Oare din ce cauza crestinii NU urmeaza Calea lui Isus?
De ex Isus va invata in Predica de pe Munte:
- sa NU va duceti la biserica!
- va invata sa NU va incredeti in preoti pentru ca sunt oamenii Mamonei,
- va invata ca voi insiva sunteti adevaratele Temple ale lui Dumnezeu
- si va invata ca Duhul sfant al lui Dumnezeu este viu in voi!

Asa ca ce cautati in biserica, de ce ascultati de popi si de ce uitati ca voi insiva sunteti templele lui Dumnezeu?

De ce NU ascultati de Isus?
De ce nu-i urmati Calea Adevarul si Viata?

Oare sa fie din cauza ca nu va lasa Diavolul care se crede Dumnezeul Veacului acesta?
Nu vi se pare o fatarnicie sa spuneti ca urmati Calea Adevarul si Viata lui Isus si voi NU o faceti?
Asta este credinta din voi. o fatarnicie mincinoasa?

48 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

În ce ziar ai găsit : " sa NU va duceti la biserica! "
Ai aici o parte spre bună înţelegere :
"Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor.
Fericiti cei ce plang, ca aceia se vor mangaia.
Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul.
Fericiti cei ce flamanzesc si inseteaza de dreptate, ca aceia se vor satura.
Fericiti cei milostivi, ca aceia se vor milui.
Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.
Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Fericiti cei prigoniti pentru dreptate, ca a lor este imparatia cerurilor.
Fericiti veti fi voi cand va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind din pricina Mea.
Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri" (Mt. 5, 1-12).

| EmaS a răspuns:

Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu în felul în care noi vedem o relaţie obişnuitp dintre un tată şi fiul său ca oameni. Dumnezeu nu S-a căsătorit şi astfel a avut un Fiu. Iisus este Fiul lui Dumnezeu în sensul că El este Dumnezeu întrupat pe pământ (Ioan 1:1, 14). Iisus este Fiul lui Dumnezeu prin aceea că El a fost arătat oamenilor întrupat prin intermediul Duhului Sfânt. Luca 1:35 arată "Îngerul i-a răspuns: „Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine, şi puterea Celui Prea Înalt te va umbri. De aceea Sfântul care Se va naşte din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu'". În timpurile biblice, expresia "fiul omului" a fost utilizată pentru a descrie o fiinţă umană. Fiul omului făcea întotdeauna referire la oameni.

În decursul chestionării Sale de către liderii evrei, marele preot L-a intrebat pe Iisus: "Te jur, pe Dumnezeul cel viu, să ne spui dacă eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu" (Matei 26:63). Domnul Iisus a răspuns: "Da. Ba mai mult, vă spun că de acum încolo veţi vedea pe Fiul omului şezând la dreapta puterii lui Dumnezeu, şi venind pe norii cerului" (Matei 26:64). Liderii evrei L-au acuzat atunci pe Iisus de blasfemie (Matei 26:65-66). Ceva mai târziu, înaintea lui Pontiu Pilat, "Iudeii i-au răspuns:,, Noi avem o Lege, şi după Legea aceasta, El trebuie să moară, pentru că S-a făcut pe Sine Fiul lui Dumnezeu" (Ioan 19:7). De ce pretenţia de a fi "Fiul lui Dumnezeu" ar fi fost considerată blasfemie şi deci demnă de pedeapsa cu moartea? Liderii evrei înţeleseseră exact ceea ce Domnul Iisus a spus când a folosit expresia "Fiul lui Dumnezeu". A fi "Fiul lui Dumnezeu" însemna că avea aceeaşi natură cu a lui Dumnezeu. "Fiul lui Dumnezeu" este "al lui Dumnezeu". Pretenţia de a avea aceeaşi natură cu a lui Dumnezeu, de fapt a fi Dumnezeu, a reprezentat pentru liderii evrei o blasfemie şi de aceea ei au cerut moartea lui Iisus. Evrei 1:3 exprimă aceasta foarte clar: "El (Fiul), care este oglindirea slavei Lui şi întipărirea Fiinţei Lui…"

Un alt exemplu poate fi găsit în Ioan 17:12, unde Iuda este descris ca "fiul pierzării". Ioan 6:71 ne spune că Iuda era fiul lui Simon. Ce vrea să spună însă Ioan 17:12 prin a-l descrie pe Iuda ca "fiu al pierzării"? Cuvântul "pierzare" are sensul de "distrugere, ruinare, pierdere". Iuda nu a fost în sens literal fiul "distrugerii, ruinării, pierzării", ci aceste lucruri au reprezentat identitatea vieţii lui Iuda. Iuda a fost manifestarea pierzării. În mod asemănător, Iisus este Fiul lui Dumnezeu, prin aceea că Fiul lui Dumnezeu este Dumnezeu. Iisus este Dumnezeu întrupat (Ioan 1:1, 14).

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

El S-a intrupat in Om.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

El a fost inca de la inceput. Inca de la inceput vedem ca Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim.

| Arthur a răspuns (pentru timoteidoi):

Care predică, de pe ce munte şi a cui? Dăşi tu un citat spre exemplificare altfel te poate crede lumea scriitor SF.

| Arthur a răspuns (pentru EmaS):

Bine, bine, am postat şi un fragment, dar unde ai găsit acea propoziţie a lui tov. Timoteidoi : " - sa NU va duceti la biserica! "? De altfel foarte gramatical scrisă fapt ce denotă mult studiu din partea acestuia.

| EmaS a răspuns (pentru Arthur):

El distorsioneaza adevarul lui Dumnezeu. Este un antichrist.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Multumesc!

| Mikhtarian a răspuns:

Esti total pe dinafara, ce te-a lovit in cap?
Iisus, se scrie.
Biserica este mama noastra spirituala, cum poti spune ca Mantuitorul a zis sa nu mergem?!?
Preotul primeste la initiere Sfantul Duh, apoi Satan incearca sa-l schimbe de partea raului.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Eu sunt sora cu El. Avem acelasi Tata.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Eu eram moarta in greselile si pacatele mele, dar am fost adusa la viata si traiesc, dar nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Prefer sa imi dau viata decat sa renunt la El.

| Arthur a răspuns (pentru timoteidoi):

Mă îndoiesc chiar foarte tare. Doar dacă ai vreo traducere proprie...

Răspuns utilizator avertizat