| Moisie a întrebat:

Credeti ca Isus a mintit atunci cand in Predica de pe Munte,(de ex in Matei 6, 24) ne cere sa nu urmam pe preoti care sunt atrasi de bani, pentru ca acestia de fapt il urasc pe Dumnezeu pentru ca sunt slujbasii Mamonei?
Tinand cont de aceasta afirmatie a lui Isus, credeti ca mai aveti motive sa va duceti la biserica ca sa ascultati de Slugile Mamonei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare are dreptul sa persecute o religie la care trebuie sa fi idiot sau necunoscator ca sa o adopti.

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Credeti ca..."
Eu cred ca tu ori incerci sa manipulezi informatia (vezi Matei 6, 24) ori nu sti a citii. Eu inclin spre a doua varianta pentru a nu-ti aduce vreo jignire. Caci altfel Mamona esti tu.
"Matei 6, 24. Nimeni nu poate sluji la doi stãpâni. Cãci sau va urî pe unul si va iubi pe celãlalt, sau va tinea la unul si va nesocoti pe celãlalt: Nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona."

| Moisie explică (pentru danut):

Se pare ca tu esti totusi analfabet structural, ceea ce nu este mirare pentru un crestin adevarat care nu intelege ce citeste/posteaza!
Ca sa te ajut, tu crezi ca Dumnezeu are nevoie de bani?
Da proverbul care spune ca banii sunt ochii dracului, i-l cunosti

| danut a răspuns (pentru Moisie):

Se pare ca tu ramai asa cum ai fost si pana acum.
Sa te ajut sa intelegi mai bine: Atata timp cat Dumnezeu se foloseste de oameni Sa-i faca lucrarea pe acest pamant, Dumnezeu se foloseste de resursele omului printre care si Bani. Proverbul amintit de tine ESTE spus de oameni si nu de Dumnezeu dar Acesta a aratat ispita pe care o reprezinta bani atunci cand sunt ACUMULATI si FOLOSITI pentru interese INDIVIDUALE, EGOISTE.
Te-am ajutat cumva, putin, asa, intru incercarea ta de a intelege cat de cat ceva?

| Moisie explică (pentru danut):

Da nici tu nu te schimbi, tu nu intelegi ca religia crestina NU are niciun Dumnzeu pentru ca a pornit de la niste oameni care au FURAT scripturile religiei mozaice si nu de la vreun Dumnezeu. Sau crezi ca e suficient sa furi o scriptura unei alte religii ca sa crezi ca l-ai furat pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii?
- Taci dracu si nu mai mintii, ca Isus vorbeste clar si nimic din ceea ce spui tu nu are legatura cu ceea ce a spus Isus, care a propovaduit SARACIA!

| danay72 a răspuns:

Isus a vorbit adevarul.Mai mult detalii despre adevaratul crestinism poti gasi pe situl www.jw.org

| DarQueen a răspuns:

Atât am de zis, „mare" creștin ce te crezi.
Isus=măgar (verifică singur informația)
Dacă Îi pocești numele, ce rost mai are să te consideri creștin?

| Moisie explică (pentru DarQueen):

Si Iisus insemna fecala in nlimba ainu, asa ca ce preferi?
Un magar care s-a sacrificat pentru tine... sau o fecala?

| milan9 a răspuns:

Hai sa lasam glumele astea expirate, alterate de acum...

| milan9 a răspuns:

Mântuitorul meu chiar îi îndeamnă pe oameni să respecte pe acei preoți care vor vorbi în numele Lui:

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."
Etc...

| Moisie explică (pentru milan9):

Pai evident ca cel pe car tu il crezi mantuitor si eu il cred DRACU spune ce iti convine tie in religia ta nascuta din minciuna si bazata pe crime, dar daca am sta sa analizam ce spune rabinul Isus, care nu avea nimic in comun cu religia ta venita NU de la Dumnezeu ci de la "dumnezeul" veacului acesta, am vede ca Isus a propovaduit o credinta anti preot si anti biserica, iar acest lucru il putem observa ca el si cu apostolii sai predicau din casa in casa si ca il rugau pe gazda casii sa spuna cateva cuvinte de lauda la adresa acelui Dumnezeu Creator pe al carui Legi, voi crestinii faceti nevoile voastre.

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Citeste mai sus si vezi cum Fiul lui Dumnezeu a instituit biserica si a instituit preotia crestina.

Tu daca nu esti crestin de ce persecuti crestinismul. Noi, utilizatorii TPU am venit cumva in tara ta sa te persecutam pe tine? sad

| Moisie explică (pentru milan9):

Serios glumesti?
De care Fiu al lui Dumnezeu vorbesti, pentru ca toti iudeii de religie mozaica sunt fii ai lui Dumnezeu?
Eu cred ca esti atat de aberat incat nu mai poti face deosebirea dintre MINCIUNA si realitate!
Vezi de ce spun ca credinta a proasta e foarte periculoasa?
Pai daca tu om matur ai devenit atat de rupt de realitate, atunci cum vrei sa ajunga o tara in care copii la varste fragede sunt aberati cu forta?
Eu nu persecut crestinismul, ci doar pe propagandistii minciuni! Din partea mea poate sa fie oricine crestin, dar acasa la el, si nu sa faca propaganda mincinoasa pe forumuri pentru tineret!

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Fiecare are dreptul sa persecute o religie la care trebuie sa fi idiot sau necunoscator ca sa o adopti.

| Kalla a răspuns:

Ce spune Iisus este drept.Dar nu toti preotii sunt asa.Voi ateii cam generalizati.In viata mea nu am intalnit un preot care sa se gandeasca numai la bani.Am mai vazut la stiri preoti pedofili sau care vor numai bani dar nu am intalnit.

Daca cativa preoti sunt asa asta inseamna ca nu trebuie sa mergem la biserica?! Noi mergem in biserica ca sa ne rugam la Dumnezeu, daca un preot face ceva rau se va ocupa Dumnezeu.Ce fac persoanele sau ce cred ele nu este treaba nimanui.Nu trebuie sa judecam.De judecata se ocupa doar Domnul.

| dani145 a răspuns:

Ceea ce scrie in Evanghelii este adevarat si nu trebuie deloc interpretat gresit. Daca nu intelegi ce vrea sa spuna un anumit pasaj, atunci zic ca cel mai bine e sa intrebiun preot (sau duhovnic).El stie cel mai bine sa-ti raspunda.In acest pasaj, Domnul Isus(asa Ii scriu crestinii catolici numele) spune de fapt ca nu putem sa iubim si banii si pe Dumnezeu. Dumnezeu ii iubeste chiar si pe acei preoti care umbla dupa bani, chiar si pe cel mai mare pacatos. Daca iubim banii, nu o sa mai fie loc si pentru Dumnezeu in viata noastra.Pentru acei preoti trebuie sa te rogi.

| Inteleptus a răspuns:

Am sa citez din Biblia Noastra mantuibila.
Matei(6, 24) "Ei au mers de-a lungul si de a latul in cautarea sangelui cules de Abel dupa ce la ucis pe Hristos"
Abel era preot intr-adevar si ne spune mai departe.
Matei(6, 28) "Tu, Abel esti estitorul intunericului cel care l-a lovit cu pietre pe insusi Mantuitorul. Tu meriti sa fi intepat in coaste de 1000 a cate 1000 de ani dupa echinoptiu."
Deasemenea mai asim despre preoti in Geneza
Geneza(8, 9) "Tu imparate nu l-ai vazut pe acela, care isi zice preot, si a plecat din Tara sfanta ca traficant de faina? Tu imparate nu l-ai vazut pe acesta cum a taiat 28 de arbori din gradina cea sfanta si i-a transformat in lut? Nu merita acesta pedeapsa inaintea ta? Nu este acesta omul sabatului?"
Apocalipsa(4, 5) "Insusi Bartolomeu a spus ca preotii sunt samanta cea de apoi a pamanului ars in foc si cenusa. Nu o luati pe calea lor!"