| Moisie a întrebat:

Ce credeti ca este mai bine de urmat pentru un credincios care spera in mantuire si viata vesnica?
1) O religie care NU a pornit de la Dumnezeu, dar este bazata pe o biserica care va indeparteaza de Dumnezeu, prin faptul ca va cere sa-I incalcati Legea, pe motivul ca este "veche", dar sa urmati Legea "noua" a "mantuitorului" care a fost slavit timp de peste 1000 de ani cu numele de LUCIFER?
2) Sa urmati o religie care vine direct de la Dumnezeu cum este religia pe care Dumnezeu i-a dat-o lui Moise, ca de ex. religia mozaica care va cere sa urmati Legea lui Dumnezeu
3 Sau invaturile rabinului Isus din Nazareth care va invata sa NU va duceti la biserica si sa NU va incredeti in preoti, pentru ca ei va indeparteaza si de Dumnezeu dar si de mantuire si viata vesnica la carte sperati, si va indeamna sa-l cautati pe adevaratul Dumnezeu, NU in biserica... ci in voi insiva?

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Pot spune că încă NU faci corect legătura dintre Dumnezeu si Biserica Sa:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)
- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20
- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| Moisie explică (pentru milan9):

Ai citit Biblia...dar nu ai priceput nimic!
Asta din cauza ca nu ai prioritati in a aprecia greutatea lucrurilor.
Pentru tine si cei ca tine, ce spun niste cioflingari este mai important decat ceea ce spune Isus sau Dumnezeu.
Si Isus spune ca : "Biserica lui Dumnezeu este trupul omului" si nu cladirile de piatra!
Ai retinut cine spune asta?
Sau tu nu crezi in Isus si nici in ceea ce spune el?
Ia vezi aici:
1Corinteni 3.16.
Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul
lui Dumnezeu locuieşte în voi?

| milan9 a răspuns:

Mare parte din răspunsuri pentru nelămuririle tale le găseşti în SFANTA SCRIPTURĂ! Dar din păcate tu nu intenţionezi să cauţi cu adevărat sad

| suffarstar a răspuns:

Parca erai ateu. De cand te preocupa pe tine religia mozaica atat de mult? Sau esti instabil emotional?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia ne vorbeşte şi ne arată care-i religia adevărată în Iacov 1:27 - " Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume."

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Si tu ce ai inteles din acel verset?
Crezi tu cumva ca acolo este vorba de religia crestina?
Sau nu ai inteles ca e vorba despre religia celor 12 semintii ale neamului lui Israel?
Pai nu scrie destul de clar asta?
Scrie cumva ca religia adevarata este aceea care indeamna oamenii sa incalcati Legea lui Dumnezeu (numita Legea Torei) asa cum va cere voua biserica crestina?

| manuel72 a răspuns:

rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| Awesom a răspuns:

Moisie inca isi face de cap pe aici, dupa cum se pare.Ba,nu ti-a zis nimeni ca esti deranjant? O sa aleg varianta 4.

| Moisie explică (pentru Awesom):

Uite, varianta a 4-a ti-o dau chiar eu, asta ca sa nu te mai simti deranjat!

| godge a răspuns:

Nici una, toate sunt la fel de rele.

| Moisie explică (pentru godge):

Exaaaact!
Religiile nu pornesc de la Dumnezei ci de la oameni!