| timoteidoi a întrebat:

Intrebare pentru cei care cred ca Isus este Calea, Adevarul si Viata:
Oare din ce cauza crestinii NU urmeaza Calea lui Isus?
De ex Isus va invata in Predica de pe Munte:
- sa NU va duceti la biserica!
- va invata sa NU va incredeti in preoti pentru ca sunt oamenii Mamonei,
- va invata ca voi insiva sunteti adevaratele Temple ale lui Dumnezeu
- si va invata ca Duhul sfant al lui Dumnezeu este viu in voi!

Asa ca ce cautati in biserica, de ce ascultati de popi si de ce uitati ca voi insiva sunteti templele lui Dumnezeu?

De ce NU ascultati de Isus?
De ce nu-i urmati Calea Adevarul si Viata?

Oare sa fie din cauza ca nu va lasa Diavolul care se crede Dumnezeul Veacului acesta?
Nu vi se pare o fatarnicie sa spuneti ca urmati Calea Adevarul si Viata lui Isus si voi NU o faceti?
Asta este credinta din voi. o fatarnicie mincinoasa?

48 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Ehe! Nu stii tu ce loc minunat mi-a pregatit. Voi umbla pe strazi de aur.

Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns (pentru timoteidoi):

Prietene, dacă acest lucru ai înţeles din cele citite e grav. Am repetat de nenumărate ori că relaţia cu Dumnezeu este pur personală, este adevărat, dar la fel de adevărat este şi că Biserica este Casa Domnului.
" (5) Si să nu fiti ca ipocritii nici atunci când vă rugati! Lor le place să se roage stând în picioare în sinagogi si la colturile străzilor, pentru ca astfel să fie văzuti de oameni. Însă, vă spun adevărul, aceasta este toată răsplata pe care o vor primi vreodată!
(6) Dar când tu te rogi, retrage-te singur într-o cameră, încuie usa după tine si roagă-te astfel Tatălui tău care este nevăzut, iar Tatăl tău, care vede ceea ce faci în secret, te va răsplăti. "
Interpretezi îndemnul de a nu fi ipocriţi, farisei, ca un îndemn de a nu merge la Biserică.
Dacă eşti Martor tot nu este o scuză deoarece aveţi şi voi casele de adunare. Nimeni nu se roagă mereu în singurătate, nici măcar pustnicii.

Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns (pentru timoteidoi):

Fiecare înţelege cum vrea şi nu cred că rostul meu aici este să te conving de ceva. Mi-am expus pur şi simplu părerea.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Tot El a zis: Pocaiti-va si credeti in Evanghelie!''

| PanaceuUniversal a răspuns:

Eternele certuri dintre BOR si noi sunt fara nici un fel de sens! Fiecare crede ce vrea, si nimeni nu se va schimba decat daca va vrea!
Marea problema e ca toata lumea identifica religia cu credinta! Nu Credinta este cea data de la Domnul, iar religia este cea inventata de om, cea care ne dezbina!

Fiti credinciosi in Domnul!

Răspuns utilizator avertizat
| PanaceuUniversal a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu domnule draga, nu l-am furat! L-am acceptat! Trebuie sa iti amintesc ca inainte sa avem Dumnezeul mozaic, il aveam pe Zamolxes?

| EmaS a răspuns:

Domnul Isus a zidit Biserica Sa.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Biserica care formeaza Trupul lui Hristos, iar El este Capul Bisericii.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Vorbeste la modul figurativ.