| Moisie a întrebat:

Cum credeti ca il urmati pe Mantuitor daca faceti exact inversul decat ceea ce va cere el?
Am citit in Biblie in "Predica de pe Munte" cum Isus ne cere sa nu mergem la biserica ci sa ne rugam de acasa, si ne previne sa nu-i ascultam pe popi ca ne ratacesc de Calea Mantuirii, pentru ca ne invata sa NU ascultam de Legea lui Dumnezeu, fapt care ne va costa pierderea "mantuirii" si a "vietii vesnice", oare din ce cauza credinciosii nu il asculta pe Isus si totusi asculta de popii pe care Isus ii spurca de fiecare data cand vorbeste de ei?
Cum credeti ca veti dobandi mantuirea si viata vesnica daca nu ascultati de Mantuitor?

Răspuns Câştigător
| godge a răspuns:

Popi au grija ca astfel de legi sa nu fie cunoscute de credinciosi

| Moisie explică (pentru godge):

Pai daLegile astea sunt trecute chiar in Biblie la capitolul Lege, adica Deuteronom, si nu cred ca preotii pot ascunde Biblia.

| godge a răspuns (pentru Moisie):

Nu dar pot zice "nu citi veciul testament sau cartea x ca nu sunt prea importante"

| Moisie explică (pentru godge):

Pai daca spun sa nu asculti de Legea lui Dumnezeu din VT, ar fi cea mai clara dovada ca ei urmeaza Legea Diavolului!
Pai cum sa zica oamenilor "nu urmati Legea lui Dumnezeu"?

| godge a răspuns (pentru Moisie):

Crestinul de rand nu stie nici ce e in VT nici ce e in NT si in plus crede ca stie deja ce e mai important despre relgie(povesti ca adam si eva, cele 10 porunci, cateva pilde, nasterea, rastignirea si invierea lui gizaz), apoi vede ce groasa e biblia si nu vrea sa citeasca ce i-a zis popa ca nu e important.Si mai crede ca legea lui dzeu sunt de fapt cele 10 porunci

18 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Pai vrei sa moara popii de foame, ei din ce sa traiasca daca nu au enoriasi cotizanti

| Moisie explică (pentru Felys):

Ai dreptate! Aici in De. este o zicala tare care zice ca "oamenii destepti traiesc in carca prostilor, iar prostii traiesc din munca lor"!

| Moisie explică (pentru Felys):

Nu vreau sa moara de foame ci sa traiasca din MUNCA pecare o fac!

| Felys a răspuns (pentru Moisie):

Crezi ca e chiar simplu sa pacaleasca o mare masa de oamnei sa isi rupa din putinul lor sa dea la biserica? E si asta o munca de convingere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le asta tembelilor care merg la Biserică. Aşa ştiu ei...că asta este calea. Nu aia din suflet.

| AndraRox a răspuns:

Mantuirea inseamna dobandirea vietii vesnice: 1. "Iubeste-L pe Dumnezeu si iubeste-l pe aproapele tau!" 2. Conditiile mantuirii: credinta, har (rugaciune, post, slujbe) si fapte bune. Poftim, daca nu intelegi ce este cu acest har al preotilor, citeste aici https://www.google.ro/......https?/url Biserica nu este "certata" cu Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru AndraRox):

Ba! Biserica crestina ESTE certata cu Dumnezeu ca altfel nu i-ar incalca Legea si nici nu l-ar slavi pe Lucifer in locul lui Dumnezeu ca fiind el Dumnezeul!

| Albnegru10 a răspuns:

Eu ma rog de acasa. Merg la jumatate de an la biserica!

| mahmy97 a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva findca cu toate ca Mantuitorul nu mergea la biserica aceasta nefiind inca fondata, bazele ei sau pus la cinzecime, si asa cum le spui tu 'popi' eu le spun preoti si sunt indrumatorii nostri si ar trebui sa le ascultam sfaturile. Chiar daca unii sunt certati cu biserica si cu Dumnezeu cautand cele materiale in loc sa se ingrijeasca de suflet, noi nu trebuie sa ne luam dupa exemplele rele ci sa ascultam de preotii care intr-adevar au har. Nu cred ca mai este cineva vrednic in lumea asta sa vorbeasca cu Iisus de aceea el ne-a lasat preoti ca sa ne aduca pe Calea Mantuirii.

| Moisie explică (pentru mahmy97):

1 Isus mergea la Templu, pentru ca asa se numeau atunci bisericile!
2 Se vede ca nu ai citit Bibla, preotii NU sunt idrumatori oamenilor ci slujbasii Mamonei, asa ii numeste Isus, nu eu!
3 Chiar Biserica este certata cu Dumnezeu, si asta se vede in faptul ca NU ii urmeaza Legea si in ea nu este slavit Dumnezeu ci Fiul care singur isi spune Lucifer si se lauda ca este Stapanul Iadului!
4 De la cine au primi9t preotii Har? Ca doar religia crestina NU a pornit de la Dumnezeu ci de la niste sarlatani condusi de un ucigas in serie?
Asa ca despre ce Har vorbesti> Despre Harul Diavolului?
5 Isus nu a fost crestin si nici nu a lasat oamenilor crestinismul, asa ca Calea Mantuiriii nu este in biserica Crestina si nici in sarlatanii care o deservesc, ci eventual in SECTA lui Isus, secta apartinand de religia mozaica si nu cea crestina!

| Cristian201 a răspuns (pentru mahmy97):

Excelent raspuns! happy As dori sa mai adaug ca in Vechiul Testament Popi erau numiti Leviti, si ei se ocupau de jertfe, si de liturghi, alesi inaintea Domnului...winking

| Moisie explică (pentru Cristian201):

De unde dracu scoti gogoaselea astea?
Levitii nu sunt preoti, ci sunt unul din cele 12 neamuri ale poporului lui Israel.
Vezi ca confunzi levitii cu Kohanimii!

| mahmy97 a răspuns:

Mai bine taci ca de unde le scoti, le scoti total pe dos, vezi ce biblie ai citit. Cred ca o aveai cu susu-n jos.

| Moisie explică (pentru mahmy97):

Habar nu ai de nimic!
Nici macar atat vad ca NU stii ca Biblia este scriptura religiei mozaice de la care crestinii au FURAT-o, asa ca cine vrea sa o inteleaga corect trebuie sa o inteleaga in contextul religiei in care a fost INSPIRATA si nu in contextul mincinos al hotilor care au furat-o!