| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru cei care neaga existenta lui Dumnezeu si a oricarui zeu : CUM CREDETI CA A APARUT ACEST UNIVERS SI CARE CREDETI CA ESTE CREATORUL LUI?

33 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns:

Nu se crede, ci se STIE!
Si se STIE ca s-a nascut ca urmare a Big Bangului!
Lasa credinta ca aia e numai pentru prosti!
cei destepti STIU!

| Inferno a răspuns:

Exista o gramada de teorii.
Big Bang, dintr-o gaura alba, Un alt univers a intrat in colaps gravitational si a explodat, O particula subatomica dintr-un alt univers a explodat si a dat nastere la acest univers, etc...

| Thunderstruck a răspuns:

De ce trebuie neaparat sa aiba un creator?

| casablanca40 a răspuns:

Daca pornesti de la premiza ca Universul are un creator cu siguranta vei gasi unul, mai exact dintre cei 5000 de candidati sa fie chiar al vostru cel creator. Toate sunt doar teorii si nu trebuie crezute orbeste, ca teoria creationista. "Universul este foarte complex, deci trebuie sa aiba un creator, iar acest creator din cei 5000 este cu siguranta al nostru ". Daca un lucru este complex nu inseamna infailibil ca el a fost proiectat nu? Mintea umana percepe ca acest lucru sa fie complex, in sinea lui el nu este. Complexitatea este relativa.

| olgun a răspuns:

EL s-a intors catre cer care nu era decit fum……(41:11)

Datorita faptului ca pamantul, cerul, soarele, luna, planetele, galaxsiile, etc. au fost formate din acelasi ‘fum,’ se trage concluzia ca cerul si pamantul au fost la inceput unite. Insa in afara acestei "nebuloase"(dupa Big Bang) s-au separat. Dumnezeu spuse in Coran:
‘Oare nu vad cei care nu cred, ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit?"(21:30)

"Iar cerul l-am inaltat cu puterea Noastra si Noi il largim"(51:47)(EXPANSIUNEA UNIVERSULUI)

"Oare nu a fost el o picatura din samanta varsata?"(75:37)(250 000 DE SPERMATOZOIZI DOAR UNUL OVULEAZA)

El a scos faptura omului din lut, la inceput /Apoi i-a facut pe urmasii lui dintr-o apa anume demna de dispret "(32:7)
"Din ce l-a creat pe el?/ Dintr-o picatura l-a creat si i-a hotarat (soarta)"(80:18-19)

| Andrei7520152 a răspuns:

Daca cineva "neaga existenta lui Dumnezeu si a oricarui zeu" ce sens mai are sa-l intrebi CARE ESTE CREATORUL UNIVERSULUI? tocmai asta e idea, ei nu cred ca universul are un creator

| AndraRox a răspuns (pentru Andrei7520152):

Dar oare ateii cred ca lumea a picat din cer. Poate nu m-am exprimat corect, nu neg asta. Ei nu cred in Dumnezeu si IN alti zei care in viziunea unor oameni exista, dar eu am vrut sa vad de unde cred ei ca a inceput lumea, de la cine.

| wales a răspuns:

Nu înţeleg exact mesajul tău '' cei care neaga existenta lui Dumnezeu si a oricarui zeu '', la ce te-ai referit exact? Al pune pe Dumnezeu între zei născociţi de oameni, din start îi anulezi autoritatea.

Cel care respinge pe Dumnezeu o face doar pentru că această hotărâre este dictată de voinţa sa şi nu de dovezi. Asimov a spus odată: `` Sunt ateu din cap până în picioare. Mi-a trebuit mult timp ca s-o spun. Sunt ateu de ani de zile, dar am simţit că este oarecum impropriu pentru un intelectual să spună că este ateu, pentru că asta presupune cunoştinţe pe care nu le are. Într-un fel, era mai potrivit să afirm că sunt un umanist sau agnostic. În final, am decis că sunt o făptură cu sentimente, dar şi cu raţiune. Afectiv sunt ateu. Nu am dovezi să demonstrez că Dumnezeu nu există, dar am o bănuială atât de mare că nu există, încât nu vreau să-mi pierd timpul cu asta. ``. Este absolut evident din mărturia lui Asimov că la baza alegerii sale a stat credinţa şi nu dovezile, deci haideţi să privim obiectiv toate lucrurile şi apropo; Big Bang-ul este departe de a fi explicat, de fapt Big Bang-ul contrazice grav legile universale care guvernează întreaga existenţă. Deunăzi am explicat unui utilizator imposibilitatea apariţiei vieţii din nimic. Iată o parte din comentariu: Dumnezeu este unul dar se manifestă în 3 persoane, ceva de genul 1x1x1=1, aşa şi universul este tri unitar, materia este tri unitară, spaţiul şi timpul la fel, dar ce este important? Pentru că ele să existe au trebuit să apară odată, adică: Undeva, cumva, timpul, spaţiul şi materia ar fi trebuit să între în existenţă. Curios pentru cei care nu sunt familiarizaţi cu Biblia, dar ea chiar asta afirmă; La început Dumnezeu a creat cerul şi pământul – Genesa 1:1. '' La început '' reprezintă timpul, iar timpul are trei dimensiuni; trecut, prezent şi viitor. La început Dumnezeu a creat cerul. '' cerul '' reprezintă spaţiul, iar spaţiul are şi el 3 dimensiuni; lungime, lăţime şi înălţime. Şi Pământul '' materia '', având şi ea 3 dimensiuni; solid, lichid şi gazos. O trinitate în trinitate încă din primul verset biblic. Ştii că nu poţi să le ai pe niciuna din acestea fără celelalte două?! Dacă ai materie, dar fără spaţiu unde ai aşeza-o? Dacă ai materie şi spaţiu, dar n-ai timp, când ai aşeza-o? Toate 3 intră în existenţă simultan, iar Big Bang-ul nu poate răspunde la asta?!

Însă, cu părere de rău o spun, dar lumea va preţui întotdeauna pseudoştiinţa de senzaţie decât adevărul.

| AndraRox a răspuns (pentru Thunderstruck):

Si atunci cum a aparut lumea asta. tot ce ne inconjoara? Pur si simplu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Universul a aparut la fel cum a aparut si zeul tau.

| AndraRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa fii mai explicit, te rog?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AndraRox):

Pai zi-mi tu cum a aparut zeul tau, de cine a fost creat si eu o sa folosesc exact acelasi raspuns pentru univers.

| Inferno a răspuns:

Intrebarea era adresta celor care nu cred in creationism.

| AndraRox a răspuns (pentru Inferno):

Sas inteleg ca voi va bazati pe teorii, nu? Noi credem doar in Dumnezeu, iar la voi sunt mai multe cai pe care mergeti si totusi tot la voi se afla adevarul!?

| Inferno a răspuns (pentru AndraRox):

Care voi? Care adevar?

| AndraRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi credem ca Dumnezeu a aparut..."ca prin minune". Credem ca El s-a creat singur, fara ca nimeni sa stie cum.
Dar nu inteleg, daca nu crezi in acest zeu, cum exista posibilitatea de a crede ca universul a fost creat in acelasi fel?

| casablanca40 a răspuns:

Dumnezeu nu exista indiferent de perceptiile si convingerile unora! Este cuvantul meu mai adevarat ca al tau? Nu. Dumnezeu exista numai pentru anumite persoane, pentru musulmani Allah exista. Ei il simt, si sunt convinsi 100% ca el exista, exact ca tine. Musulmanii nu sunt mai prosti ca voi, nu sunt mai diferiti ca voi, nu sunt inferiori voua. Atunci de ce nu isi dau seama ca Dumnezeul vostru este cel "adevarat"? Pentru ca asa au fost crescuti, au fost invatati sa nege orice religie exterioara lor exact ca voi. Voi nu sunteti mai speciali ca altii. Cum ai putea fii mai special doar pentru ca te-ai nascut intr-o tara crestina si nu musulmana? Norocul de a te fii nascut intr-o tara crestina poate determina locul in care tu iti vei petrece viata dupa moarte respectiv o eternitate in iad sau o eternitate in rai. O ETERNITATE. Aceasta ETERNITATE este lasata in voia sortii.

| Dorugar a răspuns (pentru olgun):

Si ai impresia ca tampeniile acestea debitate de ignoranti murdari si primitivi semisalbatici, tin loc de stiinta?
Ma stric de ras!

| Dorugar a răspuns:

Faptul ca tu NU accepti tu ca Big Bangul este stiintific, nu inseamna absolut nimic!
Din pacate pentru cei ca tine, acest fenomen este cel mai bine dovedit si masurat din p de v stiintific, deci nu poate fi contestat decat prin ignoranta!
Si asta este cazul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AndraRox):

Nu iti inteleg intrebarea si nu inteleg ce legatura are aparitia universului cu aparitia zeului X si cu lipsa credintele mele in zeul respectiv. De ce ar avea nevoie universul de un "creator"? De ce nu poate sa fi existat pur si simplu la fel ca zeul tau?

Diferenta dintre univers si un zeu e ca pentru univers sunt anumite dovezi. In schimb, pentru un zeu nu sunt dovezi concrete. Daca eu iti spun ca am 2 dragoni invizibili, mai mult ca sigur nu o sa ma crezi. Eu pot sa-ti ofer un desen si sa-ti spun " asa arata ei", asta e dovada. Ai crede ca dragonii mei chiar exista? Mai mult ca sigur NU. La fel si cu oricare zeu, sunt niste "desene" si niste scrieri despre el. Asta nu inseamna ca acelea sunt dovezi concrete. Daca maine un zeu care este atotputernic ar aparea sub forma umana, inalt de 3 km, levitand si jongland cu 3 sori sau 3 gauri negre, asta mi s-ar parea o dovada destul de buna nu crezi? (e un zeu atotputernic, poate face asta fara probleme)

Raspunsurile de genul "crede si atat", " vezi tu dupa ce mori", "avem o carte" si altele de genul nu sunt satisfacatoare pentru mine. Daca-mi zici ca stii sa jonglezi cu 10 mingi de tenis si vrei sa te cred, vreau sa-mi dovedesti ca tu chiar poti face asa ceva.

| olgun a răspuns:

Mie imi place ''sa ma amagesc'', tie ce anume ati place?

| olgun a răspuns (pentru Dorugar):

Eu cred ca nu te strici de ras, esti stricat de mult, te-ai nascut asa :'' Ce se naste din pisica...'' '' Mami papa puta lui tati, povestea un copil de sangele tau, si copilul ''din parinti educati, culti'' a fost intrebat de Virgil Iantu la emisiunea :''copii spun lucruri traznite'', si ce ai facut? ''pai am fugit ca sa n-o papae si pe a mea '' Dar salbaticii aia de unde sa stie asa ceva ca doar nu sunt educati, ei cresc in salbaticiune, fara carte, fara de alea, de alea. Ferice voua care vizionati de mici(in semn de educatie) putele la tati cum sunt ''papate'' de mamicutele care va nasc pe cei ca tine, si de frica sa nu ramaneti fara putulici o luati la fuga, caci ''mamica e canibala ''.

| RAY a răspuns:

Dupa tine andra toti trebuie sa creada in ce crezi tu, uite ca mai sunt si persoane ce nu impartasesc acelasi gandire, universul a aparut dovedit stiintific prin big bang apoi dupa 10 miliarde de ani a aparut sistemul nostru solar pentru ca pamantul avea conditi ce sutinea viata a aparut viata si desigur a evoluat pana in prezent

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Dorugar):

Bai nu mai spune...

| Thunderstruck a răspuns (pentru AndraRox):

Am vazut ca (,) crezi cu tarie ca zeul tau s-a format singur.De ce nu poti crede acelasi lucru si in cazul Universului?

| i86e2 a răspuns:

Se știe de ceva timp cum a apărut Universul, a apărut ca urmare a unor fluctuații cuantice care au atins inflație cosmică. happy

| olgun a răspuns:

''Adevarul'' cui?

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

NU! Eu nu vreau ca toti ceilalti sa creada ce cred eu. Vreau si incerc sa va inteleg nemultumirea fata de cei care va contrazic zicand ca Dumnezeu exista, DA, recunosc si eu eram una dintre ei, dar vreau sa... va cunosc` ..mai bine, ok?
Sunt constienta de faptul ca suntem liberi sa ne alegem religia si nu spun ca alegerea mea este cea corecta. Este adevarat ca nu s-a dovedit inca, ca Dumnezeu exista intr-adevar si de aceea nu pot sa va contrazic.

| AndraRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Am pus urmatoare asta din urmatorul motiv> Noi, crestinii, credem ca Dumnezeu este creatorul acestei lumi, a tot ce ne inconjoara. Voi, ateii, sustineti ca nu exista zei, deoarece asta nu a fost demonstrat. Si cum mi se parea normal ca viata pe pamant, universul etc. sa inceapa de undeva, am postat aceasta intrebare.
Sper ca m-am facut inteleasa.

| AndraRox a răspuns (pentru olgun):

Hai sa evitam cuvintele urate`!