| VelaJohnny a întrebat:

Intrebare pentru crestini: atunci cand sustineti un lucru, de ce nu tineti cont de toate versetele biblice? Din cate am observat pe site-ul asta, e corect si adevarat numai ce nu vă contrazice, restul apa de ploaie, nu conteaza, nu tine nimeni cont, desi poate contrazice afirmatia facuta.
Nu vreau sa dezbat vreo invatatura ceva, nu are rost sa sariti cu argumente, doar atat intreb, de ce nu tineti cont de toata Biblia? De ce excludeti versetele care chiar va contrazic?
Biblia nu se poate contrazice, daca va bazati pe un verset si credeti in ceva ce scoate acel verset in evidenta, si zariti alt verset care spune contrariul, inseamna ca l-ati inteles gresit, explicatia fiind una care este in perfecta armonie cu toate versetele. Repet: nu am pofta de dezbateri cu privire la invataturi, am repetat intrebarea care ma intereseaza mai sus. Fara jigniri sau comentarii urate.

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Depinde de subiect, daca subiectul este telefonul mobil, sigur vei gasi contraziceri, caci nici nu prea e pomenit, daca vei scoate un text si il vei izola de cele care fac referire la acelasi eveniment, sigur vei gasi diferente, daca vei judeca un text dpdv stiintific sigur vot fi diferente dar pentru exemplificare trebuie sa vi cu "dovezi", care sunt alea?

| VelaJohnny explică (pentru danut):

Nu e vorba de telefonul mobil. E vorba de subiecte precum starea morilor, nemurirea sufletului, iadul etc. Nu vreau sa dezbat vreun subiect de genu cum am precizat, totusi multi sustin cu tarie unele invataturi si aduc ca argument un verset-doua, si sunt inca pe atatea versete care contrazic afirmatia. Biblia e clara si usor de inteles, iar invataturile ei nu se contrazic si sunt in armonie. Insa multe invataturi religioase au versete care le detroneaza.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ce spun diferite religi nu ma preocupa daca nu sunt in armonie cu, Cuvantul.

| doctorandus a răspuns:

„Dacă e s-o spun pe șleau, motivul pentru care nu există mulți cercetători de ținută care cred în «lipsa de greșeli» a Bibliei este deoarece, o spun cu tot respectul, nu este o teză care să poată fi susținută. Biblia este plină de contradicții, și da, de greșeli."
—Robin Ngo, Bible Secrets Revealed. Robert Cargill responds to viewers’ questions on the History Channel series

| VelaJohnny explică (pentru doctorandus):

M-am folosit de un program care imi permite sa caut in toata Biblia toate contextele unde apare un anumit cuvant, de exemplu suflet (nu m-am rezumat doar la subiectul asta) si punandu-mi mintea la contributie am ajuns la o concluzie clara. Apoi pune-te si documenteaza-te despre originea unei anumite invataturi religioase, de exemplu cele adoptate la Niceea. Cam asa au decurs cercetarile la mine, si inca o fac. Mereu imi scot ideile religioase pe care le aveam deja din cap, si ca si un necunoscator ma documentez, pentru ca ideile religioase si interpretarile religiilor se contrazic. O privire atenta insa a versetului si a contextului ajuta multwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Nitunitu a răspuns:

Oameni diferiti johnny, opinii diferite, încăpățânare din partea unora si fiecare om doreste sa se afirme cat mai mult.

Tocmai de aceea familia in ziua de azi in mare parte e formata din sot sotie si copii.

Nu mai stie nimeni de bunici, de maturi, unchi si alte rude.

Fiecare e pentru el si uneori si intre sot si sotie exista lucruri urâte...

Este epoca de apus cu punct culminant dominat al lui satan, dar Dumnezeu îngăduie toate acestea stiind tot ce se va intampla in continuare.

Suntem distrezi de la marea imagine de reclame, sporturi, show biz, evenimente mondene, etc.

Sub ochii nostri se intampla crime, omoruri, violuri si nu reacționăm decat daca este vorba de mama, tata, sotul, soția sau copiii.

Cat despre biblie, este perfect scrisa asa cum este, Dumnezeu face totul perfect, numai ca oamenii au schimbat-o de a cursul anilor.

In loc de crede si nu cerceta (care se refera la o rugăminte catre Dumnezeu, cerandu-i ajutorul intr-o problema) s-a ajuns la cauta si vei afla (legea atracției care este a lui satan)

In vremurile cele de pe urma chiar si cei alesi vor cădea.

E vremea decepții, mâncăm mâncare cu hormoni si ne gândim la sex intens. Vedem masina sau casa vecinului si suntem invidios.

Ne muscam unii pe altii pentru atentie.

Femeile la locul de munca fac sex cu sefii pentru promovare sau pentru a isi pastra locul.

Aruncăm cu pietre unii in altii, fara sa ne pese daca e adevarat sau nu. Asa am procedat noi Omenirea si cu Iisus Hristos, fiul lui Dumnezeu, când l-am răstignit si el tot ne iubeste si vrea sa ne salveze pe cat mai mulți...

Asa o dragoste nu o poți gasi nicăieri, nu stiu câți dintre noi si-ar dă viata pentru a salva o alta viata.

La un moment toți murim si dincolo nu o sa conteze averea, ci faptele si iubirea...

| VelaJohnny explică (pentru Nitunitu):

Da, te inteleg. N-ar trebui sa fie asa insa. Ar trebui sa tina la opinia Bibliei, iar unde descopera ceva in neregula, sa faca cercetari, „de ce versetul asta pare sa contrazica versetul pe baza caruia sustin eu asta? Inseamna ca l-am inteles gresit. Sa citesc atent contextul sau sa mai caut explicatii in alte pasaje"...dar ciuciu. Chiar intr-o singura religie exista mai multe variante doctrine. Dau spre exemplu, un pastor baptist a afirmat ca oamenii vor invia pe pamant si vor trai vesnic pe el, desi baptistii sustin ca pamantul va fi distrus si tăți oamenii la cer vor merge. Dragoste pentru adevarul asta nu prea exista, dragoste pentru un anumit cult exista, iar de dragul lui unii inchid ochii la versetele care contrazic invataturile acelui cult.

| HowdidIgethere a răspuns:

Intamplator rubrica asta pare dedicata celor interesati de religie.
Cine va aduce cu sila aici sa le varati pe gat ideile voastre, celor care nu-s interesati de asta?

| VelaJohnny explică (pentru HowdidIgethere):

Din cate am putut observa, e vorba si de prejudecati. Daca faci parte dintr-o religie diferita de a lor, si aduci un verset din Biblie care rastoarna ideea sustinuta, nu ia in considerare chiar deloc treaba asta, desi nu are deloc treaba cu religia, e doar un verset biblic. In fine, ma amuz deseori cand sustin o invatatura religioasa si le trantesc un verset care contrazice laughing desi nu pot accepta ca religia lor se inseala si ignora total versetul. Sper sa nu se simta careva, nu am dat nume de vreun utlizator big grin

| Dandanache a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Si intrebarea este despre religie, nu despre bucataria italiana. Care e problema?

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Dandanache):

Fiecare are dreptul la interpretarile si crezul lui. Ce rost are sa vii mereu si sa spui "uite de fapt cum sta problema, asta este sensul, habar n-aveti,..."? Ati transformat rubrica intr-un ghetto unde sa loviti cat va tin puterile in cei cu alte credinte decat voi (ateii).

| Dandanache a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Usurel, mai Howdi. Sunt crestin, nu ateu, si consider ca intrebarea e cat se poate de potrivita. Rubrica Religie e despre intrebari, nu despre devotiune. Si asa cum Martorii lui Iehova sau penticostalii au "dreptul" sa ia la intrebari ortodoxia la aceasta rubrica, sau cum ortodocsii au "dreptul" sa ia la intrebari protestantismul, asa au dreptul si ateii sa ia la intrebari crestinismul sau religia in general.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Dandanache):

Da Huckleberry, doar ca ati devenit penibili. E ca si cum ai intreba de 1000 de ori despre dinozauri, si la urma mai intrebi de 100 de ori: da cu dinozaurii cum ramane?
Iar despre faptul ca esti crestin, se vede cu ochiul liber.

| Dandanache a răspuns (pentru HowdidIgethere):

M-ai prins, duhovnice, am uitat ca m-am spovedit in confesionalul tau si mi-am destainuit lipsa convingerilor religioase. Daca e ceva clar din discutia asta, e faptul ca arunci cu prejudecati si generalizari nefondate. Asta e cu adevarat penibil, dom'le, si nici nu prea are legatura cu religia.