| chuckmanson a întrebat:

Întrebare pentru creștini. Voi ar trebui să îl considerați pe Iisus Hristos ca fiind perfect și să nu puneți la îndoială nimic din ce a spus sau a făcut.
Ei bine acest personaj le-a spus oamenilor să își urască familiile de mai multe ori și a declarat că a venit să despartă familiile. Acesta s-a declarat un aducător de război, iar el și tatăl lui plănuiau să tortureze pe vecie miliarde de oameni după moartea lui. Acesta a spus că orașele care nu i se supun vor avea o soartă mai rea decât cei din Sodoma și Gomora. Acesta a susținut toate crimele lui Iahve, a crezut poveștile stupide din vechiul testament și a susținu toate cele 613 legi barbare și imbecile din vt(dintre care 100 sunt despre sacrificii ale animalelor, plus multe alte barbarisme). A susținut sclavia, sau cel puțin nu avea nimic împotriva ei, și a comparat sclavia cu relația dintre oameni și Dumnezeu. A aprobat tortura și a cerut decapitarea necredincioșilor. El și-a încurajat discipolii să se automutileze pentru a evita iadul și a introdus noțiunea că ești vinovat de o crimă numai dacă te gândești la ea. A criticat fariseii pentru că nu omorau adolescenții rebeli. Nu a avut nimic împotriva misoginismul și femeile nu aveau voie să îi fie apostoli. El a susținut că cine nu e cu el e împotriva lui și că cei bogați trebuie să aibă totul, iar celor săraci trebuie să li se ia totul.Tot el le-a spus oamenilor să vândă tot ce au. El a introdus noțiunea de iad și a sugerat că toți evreii vor merge acolo. El a crezut în spirite și draci și a crezut într-un păcat de neiertat. El a spus că toți oamenii dinaintea lui erau hoți, adulteri și vipere, și a condamnat oameni la iad pentru ceea ce au făcut strămoșii lor. El a mai și scuipat oamenii în față și a insultat o femeie greacă făcând-o câine. El a omorât o turmă întreagă de porci și un smochin, blestemându-l. Acesta a vorbit o mulțime de prostii despre sfârșitul lumii și spunea că într-o zi va veni și va omora milioane de oameni, inclusiv copii. Și în final a spus că pentru a ajunge în Rai trebuie să îi mâncăm carnea și să îi bem sângele.
http://churchandstate.org.uk/......-of-jesus/
Spuneți-mi vă rog, considerați că o persoană ca asta ar fi măcar de încredere să fie liberă pe străzi? Atunci de ce îl considerați zeul vostru?

6 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

E foarte grava treaba prietene cu YHWH si fiul sau Isus. Daca nu facem ceva am belit-o rau de tot. Tu nu crezi si esti linistit fiindca iti imaginezi ca nu exista dar ei exista si sunt capabili de mult rau doar ca sa-i faca pe oameni sa li se supuna lor.

| chuckmanson explică (pentru mentholinks):

Ai vreo dovadă că ăștia 2 există?
Nu?
Atunci nu mai trăi în basme, nu mai te speria și bucură-te de viață!

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

O fi raspuns la misto. Dar in materie de religie nu se stie niciodata asta.

| Irinel15123532 a răspuns:

Ce ai explicat tu acolo, sunt doar intelegeri gresite, erezii.

| RaulAlmășan a răspuns:

Tu înțelegi doar ceea ce vrei să înțelegi.
SI uiți ce ne învață Domnul Iisus.
SI cât a suferit Domnul Iisus pentru noi.
Domnul Iisus ne învață să ne iubim unii pe alții.
Să iertăm, așa cum si el în timp ce era răstignit la rugat pe Dumnezeu să îi ierte pe cei ce l-au răstignit.
Domnul Iisus a renunțat la slava lui si a venit pe pământ să trăiască ca un om să simtă ca un om,a venit smerit si cu umilință in fața oamenilor si a lui Dumnezeu.
Cât despre tortură, iadul nu a fost creeat pentru oameni.
Oamenii care mor SI nu l-au primit pe Dumnezeu în viața lor,ajung inferiori diavolului SI diavolul are puterea de a te lua cu el în iad.
Omul prin natura lui a fost creeat super diavolului,dar numai cei ce îl primesc pe Dumnezeu în viața lor.
Diavolul fiind însetat de putere,el care a fost cel mai mare înger, când a văzut omul creeat după chipul si asemănarea Domnului,SI a văzut că Dumnezeu l-a creat pe om superior diavolului, a izbucnit în nervi.
Știind că are posibilitatea de ai face pe oameni inferiori lui el se luptă să îi câștige pe oameni.
Domnul Iisus ne-a numit prietenii lui.
Noi suntem sclavii Domnului, dar nu în sensul omenesc al cuvântului.
Ci noi ascultăm legea dată de Dumnezeu iar Dumnezeu ne răsplătește cu viață veșnică in cel mai frumos loc care poate exista vreodată, ne va îmbrăca în trupuri de slavă, si vom sta alaturi de Dumnezeu la dreapta Domnului Iisus Hristos.
Tu vezi ce e,, rău" fiindcă asta vrei tu să înțelegi, nu fiindcă asta înseamnă Dumnezeu.

| Sindbad a răspuns:

Saracu de tine!