| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru creștini:

Voi priviți sau nu metoda calendarului ca pe un păcat? Și de ce?

38 răspunsuri:
| 1man1 a răspuns:

Nicăieri în Biblie nu este condamnat în mod explicit controlul sarcinii. Înțeleg astfel că cuplurile căsătorite sunt libere să decidă vor avea sau nu copii. Decizia de a folosi o metodă contraceptivă care nu provoacă avort intră în responsabilitatea cuplului. E adevărat că Dumnezeu le-a dat lui Adam, Eva și ulterior familiei lui Noe porunca de a se " înmulții și a umple pământul". Această poruncă nu le-a fost dată și creștinilor.
Personal, în loc să las lucrurile la voia întâmplării și să am atâția copii câți vin pe lume, sperând că totul se va sfârși cu bine, prefer sa stabilesc dinainte cât de mare va fi familia mea, astfel copilul meu să se poată bucura într-o mai mare măsură de fericire și siguranță.

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ameniniti ideea de liber arbitru fara sa-ti dai seama si indirect bati apropo si la omnipotenta lui Dumnezeu.

Sunt 2 cazuri:
1. Dumnezeu nu e atotputernic pentru ca desi vrea sa-ti daruiasca copii, tu poti sa impiedici asta.
2. Daca Dumnezeu iti daruieste copii fara ca tu sa-i vrei nu mai ai liber arbitru.

Alta greseala e faptul ca ai spus "Vrea sa daruiasca unei familii un numar de copii". Cum adica? Numaru ala e batut in cuie? Mergi pe ideea de destin scris dinainte? Din nou, nu mai avem liber arbitru daca e asa.

Si inca ceva, de unde sa stie un cuplu ca vrea Dumnezeu sa le ofere un copil?

Daca ei fac sex saptamanal neprotejat, asa o sa ajunga la echipa de fotbal, crezi ca asta vrea Dumnezeu?

| BecSpart a răspuns:

Nu, de ce ar fi? Eu cred ca relațiile sexuale nu sunt doar pentru copii, ci și pentru a apropia mai mult doua persoane. E ca un pas inainte într-o relatie. Fiecare are dreptul de a avea un copil și totodată fiecare are dreptul de a decide când este momentul potrivit de a avea unul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

In mintea bigotilor nu este valabil nimic decat ce spun barbatii cu fusta. Cei care manana de pe spinarea prostimii, din care multi sunt saraci.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Raspuzandu-i unui postator, iti scriu si tie.
Aici am doua obiectiuni sau trei. Sau mai bine zis precizari.
1. Conform bibliei, porunca era: inmultiti-va, desi Adam si Eva au avut doar doi fii. O sa ma contraziceti, dar daca cercetati bibliile vechi, pe cand oamenii doar credeau si cercetau, o sa vedeti ca biblia a fost completata ulterior, cand mai marii crestinismului si-au dat seama ca cei care au scris "Facerea" au facut aceasta mare greseala: singura femeie era Eva. Asa ca au mai adaugat ceva progenituri la activul celor doi.
2. Ce era familia? O unire intre doua persoane? Nu! Familia era o uniune in functie de bogatia celui care o facea. Si barbatii evrei aveau atatea neveste cate puteau sa intretina cu averea pe care o aveau.
3. Daca Dumnezeu este atotputernic, de ce unele femei sunt sterpe, cum zice biblia?
4. Anume nu am zis ca familia nu era o uniune intre persoane de sex opus, deoarece si in antichitate erau uniuni de persoane de acelasi sex: de homosexuali, femeile nu aveau acest drept.
In randul apostolilor de ce nu erau si femei? Pun o intrebare, nu dau cu parul, dar ma duce cu gandul la alte lucruri.
Celor care spun ca homosexualtatea este contra naturii le spun:
1. Nu poate fi ceva contranaturii creat de natura.
2. Ceea ce este nenatural este homophobia. Omul este singura specie din intreaga natura care raspunde cu ura la homosexualitate.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu chiar nu gandesti logic (voiam sa zic ceva de pluta, dar ma abtin). Nu sustine biblia ca oric fiinta este creatia lui Dumnezeu? Papa Francisc nu a zis acelasi lucru? Unde a gresit. Si tu de unde cunosti ce a zis Dumnezeu? Din biblia scrisa de tot felul de personagii care fac parte din cele doua cete precizate de Eminescu?

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Le cresti tu? In tarile sarace natalitatea e mai mare, de exemplu in africa o femeie naste 5 copii, omule de unde mancare? Stii ce inseamna a creste un copil dar 5? Malerie, saracie, asa nu pot progresa, la noi in România natalitatea este scazuta pentru ca totuși suntem mai informati, daca nu erau avoturi si pastile cine crestea copii aia

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati vrei sa ai 10, 11 copii? Cine le creste? Daca te lasa barbatul ce faci? Tu stii ce inseamna sa cresti un copil si vb de fara nr